Dünya Üzerinde Fotoğraf Çekmenin Kanunen Yasak Olduğu 7 Farklı Ülke

Gittiğiniz bir ülkede sırf hatıra olsun diye çektiğiniz bir fotoğraf başınıza iş açabilir. İşte fotoğraf çekilmesi kanunen yasaklanmış 7 yer.

1. Amsterdam, Hollanda

Amsterdam‘daki Red Light District yani Kırmızı Fener Sokağı, muhteşem güzellikteki kanalları ve kafeleri ile ünlüdür. Ayrıca şehrin bu bölümünde seks işçileri çalışmaktadır. Turistlerin pencerelerde duran seks işçilerinin fotoğraflarını çekmesi, mülk sahipleri tarafından hoş karşılanmayan bir durumdur. Eğer kameranızla bu sokağa girerseniz uzaklaştırabilirsiniz.

2. Güney Kore

Güney Kore‘de kamuya açık yerlerde izin almadan bir kadının fotoğrafını çekmek yasaktır. Bu eylem cinsel saldırı ile bir tutulmaktadır. Herhangi bir şekilde bu eylemi yaparsanız 8,800 ABD doları para cezası ve 5 yıla kadar hapisle cezalandırabilirsiniz.

3. ABD

ABD‘de fotoğraf çekme ile ilgili kanunlar Güney Kore’den biraz daha rahattır. Fakat bazı durumlar yine de başınızı belaya sokabilir. Örneğin özel mülk resimleri çekmeniz için, mülk sahibinden izin almalısınız.

4. Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri‘nde yasak mekanlarda fotoğraf çekmek, 1 ile 3 ay arasında hapis cezasına ve 1,361 dolar para cezasına neden olabilir. Yasaklı bölgeler arasında ise hükümet binaları, köprüler ve saray gibi yerler yer alıyor.

5. Kuzey Kore

Kuzey Kore‘yi ziyaret ederseniz davranışlarınıza ciddi kısıtlamalar getirilmesine hazır olun. Kuzey Kore’de rehbersiz otelden ayrılamıyorsunuz ve rehberinizin izni olmadan fotoğraf çekemiyorsunuz. Bu kurala uyulmaması halinde para cezası ve daha kötüsüleriyle karşılaşabilirsiniz.

6. İngiltere

İngilizler fotoğraf çekmeyi seven turistleri anlayışla karşılıyorlar. Fakat ticari amaçlı fotoğrafçılık için yetkiniz olması gerekiyor. Örneğin Trafalgar Meydanı‘nda ticari amaçlı fotoğraf çekmek istiyorsanız bunu Londra Belediye Başkanı‘nın izniyle yapabilirsiniz.

7. Japonya

Japonya‘da bazı tapınak ve heykelleri fotoğraflamak yasaktır. Fotoğraf çekmenin ruhları rahatsız edeceğine inanıyorlar.

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR