Dünyanın En Eski Fotoğrafından İlk Instagram Fotoğrafına Kadar Tarihteki 16 İlk Fotoğraf

Fotoğraf terimi, ilk olarak 19. yüzyıl başlarında ortaya atılmış olsa da; Yunan matematikçiler M.Ö. 4. yüzyıldan beri, iğne deliği boyutunda kameralar yapıyorlardı. Dolayısıyla, böyle uzun bir geçmişe sahip olan “fotoğraf tarihi“; dünyada çekilen ilk fotoğraftan; Instagram’a yüklenen ilk fotoğrafa kadar pek çok ikle dolu.

Çoğu ilk fotoğrafta, Louis Daguerre tarafından icat edilen daguerreotype tekniği kullanılırken; daha sonra bulunan teknik buluşlar, fotoğrafçılar için sonsuz seçenek yarattı… Şimdi hazırsanız; hafızamızı bir yoklayalım ve dünyaya bakışımızı değiştiren; dünyanın en ünlü “ilk fotoğrafları”na bir göz atalım…

1. Dünyadaki ilk fotoğraf

Dünyanın ilk fotoğrafı, ya da en azından eski fotoğrafı olan bu fotoğraf, Joseph Nicéphore Niépce tarafından 1826 ya da 1827 yılında çekildi. Helyograf olarak bilinen bir teknik ile yapılan bu çekim, Joseph Nicéphore Niépce’nin Burgundy’deki evinin üst katındaki bir pencereden alındı. Bu fotoğraf, şimdi Texas Austin Üniversitesi’ndeki koleksiyonda duruyor ve de bir kopyası daha yok.

2. Dünyadaki ilk özçekim

Biz şimdi selfie’lere başvurabiliriz; ancak Robert Cornelius’un 1839 tarihli bu fotoğrafının, dünyadaki ilk kişisel porte olduğu iddia ediliyor. Bu fotoğrafı, Philadelphia’da çekilen Cornelius, bu çekim için kamera karşısında 1 dakikadan daha fazla bir süre oturdu.

3. New York’un en eski fotoğrafı

Manhattan’ın Upper West tarafını gösteren 1848 tarihli bu fotoğraf, New York’un yaşayan en eski fotoğrafı. Ve 2009 yılında, Sotheby’s’de 62.500 Dolara satıldı. Yani ne yazık ki, Unitarian Kilisesi’ni gösteren bu ilk fotoğraf artık yok…

4. Ay’ın ilk fotoğrafı

Eski bir fotoğraf tekniği olan daguerreotype ile 1840 yılında çekilen bu fotoğraf, New York Üniversitesi’ndeki çatı gözlemevinden çekildi. Ay’a dair ilk görüntü olan bu fotoğraf, o yıldan beri büyük hasar gördü.

5. İnsanlı ilk fotoğraf

Daguerreotype’in mucidi olan Louis Daguerre, sadece dünyanın en eski Paris fotoğrafını değil, aynı zamanda, insanlı ilk fotoğrafını da çekti. 10 dakika süren bu uzun pozlama, Place de la République’de, 1839 yılında çekildi.

6. İlk savaş fotoğrafı

Carol Popp de Szathmari, Kırım Savaşı’nın yüzlerce görüntüsünü çeken, bilinen ilk savaş fotoğrafçısı. Ve 1870 yılında çekilen bu görüntünün de, gerçek bir savaşın ilk fotoğrafı olduğu düşünülüyor.

7. Fotoğraflanan ilk “devlet başkanı”

John Quincy Adams, fotoğrafı çekildiği sırada görevde olmasa da; fotoğraflanan ilk ABD başkanı olmanın ayrıcalığına sahip. Görevinden ayrılmasından 14 yıl sonra, 1843 yılında, Massachusetts’teki evinde, eski bir fotoğraf tekniği olan daguerreotype ile yakalanan bu fotoğraf, Philip Haas tarafından çekildi. Aslında bir başkanın ilk fotoğrafı, 1841’de çekilmişti ancak ne yazık ki şu anda kayıp.

8. Güneş’in ilk fotoğrafı

Ayın ilk fotoğrafından 5 yıl sonra, 1845 yılında, Fransız fizikçi Louis Fizeau ve Leon Foucault Güneş’in ilk fotoğrafını çekti.

9. Bir kasırganın ilk fotoğrafı

26 Nisan 1884’te Kansas’ta, amatör fotoğrafçı A.A. tarafından çekilen bu fotoğraf, bir kasırganın ilk fotoğrafı. Ve bu fotoğraf, bugün hala, fırtına araştırmacıları için bir yol gösterici niteliğinde.

10. Havadan çekilmiş ilk fotoğraf

Bugün, bir hava fotoğrafı, oldukça sıradan bir şey olarak kabul edilebilir. Ancak 1860 tarihli bu görüntü, aslında bu tekniğe öncülük yapmıştır. 2000 feet yükseklikten Boston’u gösteren bu fotoğraf, James Wallace Black ve Samuel Archer King tarafından çekildi. Aslında havadan çekilen ilk fotoğraf, Fransız fotoğrafçı ve baloncu Gaspard-Félix Tournachon tarafından çekilmişti ancak ne yazık ki daha sonra imha edildi.

11. Ay’dan çekilen Dünya’nın ilk fotoğrafı

23 Ağustos 1966’da aya giden uzay aracı, bu Dünya görüntüsünü çekti. Gerçekten de inanılmaz görünüyor!

12. İlk renkli fotoğraf

Fizikçi James Clerk Maxwell, dünyadaki ilk renkli fotoğrafı çeken kişi. Maxwell, 1855 yılında, üç renkli bir yöntem geliştirdi. Görüntüde ise, renkli bir şerit bulunuyor.

13. İlk sualtı fotoğrafı

1926 yılında, National Geographic fotoğrafçısı Charles Martin ve botanikçi William Longley, ilk sualtı fotoğrafını çektiler. Fotoğrafta, Florida Keys’ten alınmış bir balık bulunuyor. İkili, kameralarını su geçirmez bir kabın içine yerleştirerek ve magnezyumla çalışan bir flaş kullanarak, fotoğrafçılıkla ilgili önemli bir adımı gerçekleştirdi.

14. İlk dijital fotoğraf

İlk dijital fotoğraf, düşündüğünüzden çok daha erken bir tarihte çekildi. Kodak dijital fotoğraf makinesinden neredeyse 20 yıl önce, 1957 yılında çekilen bu fotoğrafta, Russell Kirsch’in oğlu yer alıyor. Bu fotoğraf, bir fotoğraf filminin dijital ortamda taratılmasıyla elde edildi ve daha o yıllarda bir fotoğrafın Instagram için hazır hale gelmiş ilk hali oldu. 🙂

15. Bir başkanın ilk dijital fotoğrafı

2009 yılında, ilk kez bir Amerikan başkanının fotoğrafı için, dijital bir fotoğraf makinesi kullanıldı. Fotoğrafçı Pete Souza, çektiği bu Barack Obama portresiyle bu şerefi elinde tutuyor. Fotoğraf, Canon 5D Mark II ile flaşsız bir şekilde çekildi.

16. İlk Instagram fotoğrafı

Instagram’ın kurucu ortağı Kevin Systrom, 16 Temmuz 2010’da, Instagram’a ilk görseli yükleyen kişi. Fotoğraf, aslında, “Codename” adlı bir uygulama kullanılarak yüklendi; ancak bundan üç ay sonra, herkesin bildiği ve sevdiği uygulama haline geldi. Yani Instagram’daki ilk fotoğraf, Systrom’un sevimli yavru köpeğine ait.

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR