Gıdınızdan Kısa Zamanda Kurtulmanızı Sağlayacak 7 Çok Etkili Egzersiz

Gıdı nasıl gider diye kara kara düşünüyorsanız, önereceğimiz bu egzersizler tam size göre! Doğru beslenme, fiziksel olarak aktif olmak sağlıklı ve genç kalmak için mükemmel alışkanlıklardır. Ancak yaşlandıkça kaslarımız dirençlerini kaybederek; vücudumuzda sarkıklar meydana gelmeye başlar. Bunlar yüz kasları için de geçerlidir. Gıdı sarkması (ya da gıdık veya çene altı da diyebiliriz) ise birçok kişinin muzdarip olduğu bir konu. Bu nedenle oturduğunuz yerden çene altı sarkıklarınız için uygulayabileceğiniz çok basit gıdı eritme egzersizlerini sizler için derledik.

Gıdı Eritme Egzersizi Nedir?

Gıdı problemi birçok kişi için rahatsız edici bir fiziksel sorundur. Bu aşamada gıdı egzersizi yapmak, bu soruna çözüm olabilir. Gıdı eritmek için ter dökmeye gerek yok. Aynı zamanda uzun süreler ayırmanız gerekmiyor. Birkaç basit gıdı eritme egzersizi ile kısa sürede farklı görebilmeniz mümkündür. Bu egzersizler tamamen gıdı bölgenizi sıkılaştırmak için hazırlanmıştır.

Gıdı Neden Olur?

Gıdı, çene ve çene çizgisinin altındaki sarkık cildi tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bu kısım yüzün daha sarkık, kilolu ve yorgun görünmesine neden olabiliyor. Gıdı eritecek ameliyatlar olsa da birçok kişi doğal yöntemleri araştırıyor. Gıdı sarkmasına sebep olan birçok durum vardır.

  • Kilo kaybı, özellikle hızlı diyetlerde ve yüksek miktarlarda kilo verme sürecinde görülmektedir.
  • Uzun miktarda ekrana bakmak gıdı sarkmasına yol açar. Bunun sebebi ise teknolojik ürünlere bakmak için kafayı aşağı eğme hareketini sıkça tekrarlamaktır.
  • Sigara içmek, cildi besleyen kolajen ve elastin üretimini etkiler. Bu sebeple gıdı sarkmasına yol açabilir.
  • Yüksek düzeyde güneşe maruz kalındığı zaman ultraviyole ışınlar kolajen oluşumunu azaltır. Bu sebeple gıdı sarkması oluşur.
  • Genetik faktörler, yaşlılığa bağlı durumlar, sağlıksız beslenme, uyku bozuklukları gibi problemlerde gıdı nedenleri arasındadır.

En Etkili Gıdı Eritme Egzersizleri Neler?

Gıdı problemi birçok kişinin rahatsız olduğu durumlardan bir tanesidir. Bu istenmeyen durumdan kurtulmak için en etkili yollardan biriside gıdı eritme egzersizleridir. Gıdı egzersizleri sayesinde istemediğiniz görünüme elveda diyebilirsiniz. İşte sizler için hazırladığımız en etkili gıdı egzersizleri.

Öncelikle kaslarınızı ısıtın:

gıdı eritme

Bunu antrenman öncesindeki ısınma hareketleri gibi düşünebilirsiniz. Alt çeneninizi ileri ve geri hareket ettirin; sonra sağa ve sola hareket ettirin. Tüm hareket sakince ve yavaş yavaş yapılmalıdır. Bu hareketleri 8 – 10 kez tekrarlayın. Şimdi egzersizlerimize geçebiliriz.

Adım 1: Kepçe hareketi

gıdı eritme

Ağzınızı açın ve alt dudağınızı alt dişlerinize doğru geri çekin. Ağzınızda bir su olduğunu ve onu boşaltmanız gerektiğini düşünün. Alt dudağınız alt dişlerinize geçmiş bir şekilde başınızı aşağı doğru yavaşça indirin. Çenenizin altının kasıldığını fark edeceksiniz. Bu egzersizi yaparken dudaklarınızın köşelerinin tamamen rahat olduğundan emin olun. Bu hareketi 5-7 kez tekrarlayın.

Adım 2: Buruna dokunma

gıdı eritme

Gıdının sebeplerinden bir tanesi de hiyoid kaslarının (boyun kasları) zayıflığıdır. Bu kaslarda güçlendirilmelidirler. Şimdi hareketimize geçelim: Dilinizi olabildiğince uzak tutun ve dilinizin ucuyla burnunuza ulaşmaya çalışın. Bu egzersizi yaparken dudaklarınızın rahat olduğundan emin olun ve egzersizi 5 kez tekrarlayın.

Adım 3: Mükemmel bir oval yüz için

gıdı eritme

Yüzünüzün genç görünmesini istiyorsanız bu egzersizi kaçırmayın! Başınızı sola çevirin ve alt çenenizi öne çekin. Bu hareketi yaptığınızda çenenizden boynunuza kadar kaslarınızı hissedeceksiniz. Ardından başınızı sağa çevirin ve aynı hareketi yapın. Her iki taraf için de 5 kez tekrarlayın.

Adım 4: Zürafayı öp! 🙂

gıdı eritme

Şimdi bir zürafayı veya çok uzun boylu birisini öpeceğinizi düşünün. Yüzünüzü kaldırın ve tavana bakın. Ve öpücük atar gibi yapın. Öpücük atarken alt çenenizin ileri gittiğine ve gerildiğine dikkat edin. Eğer doğru yapıyorsanız boynunuzda güçlü bir gerilim hissedeceksiniz. Bu pozisyonda 5 ile 8 saniye arasın durun ve serbest bırakın. 5 kez tekrarlayın.

Adım 5: Direnç

Bu egzersiz için ellerinizi iki yumruk yaparak çenenizin altına koyun. Çenenizi açmaya çalışın. Direnç maksimum seviyeye ulaştığında; yani çeneniz yumruklarınızı itebileceği son noktaya kadar ittiğinde 3 saniye bekleyin. Bu arada direnç yavaş yavaş ve sağlıklı bir şekilde artmalıdır. Ardından rahatlayın ve egzersizi 5 ile 7 kez arası tekrarlayın.

Adım 6: Gülümseme egzersizi

Ağzınızı kapatın ve mümkün olduğunca gülümseyin. Şimdi dilinizi sert bir şekilde damağınıza doğru itin. Baskı şiddetini yavaş yavaş arttırın. Çene kaslarınızda güçlü bir gerginlik hissederseniz egzersizi doğru bir şekilde uyduladığınız anlamına geliyor. Bu gerginlik hissini 5 saniye boyunca devam ettirin ve 3 saniye dinlendirin. 5 ile 8 tekrar yapın.

Adım 7: Yanak egzersizi

Derinden bir nefes alın ve ağzını havayla doldurun. Yanaklarınızı iyicene şişirin. Kaslarınızda gerginlik hissetmek için elinizde yanaklarınıza iyicene bastırın. 3 ile 5 saniye arası bu egzersizi tekrarlayın. Ardından havayı boşaltın ve rahatlayın. 5 ile 6 tekrar yapın.

Gıdı Eritme Hareketleri Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Hazırladığımız hareketler evde gıdık yok etme için yapabileceğiniz egzersizlerdir. Fakat bu aşamada gıdı eritme hareketleri ne sıklıkla yapılmalıdır diye soruyor olabilirsiniz. Gıdı egzersizleri yapmak disiplin ister. Bu sebeple hazırladığınız programı devam ettirmeniz gerekiyor. Yaptığımız sıralama doğrultusunda her gün aynı saat ve sıklıkta egzersizleri tekrarlayabilirsiniz. Bu süreçte gıdı eritme egzersizlerine ek olarak bir masaj cihazı edinebilir ve egzersizlerinize yüz yogası ekleyebilirsiniz.

Ameliyatsız Gıdı Eritme Nedir?

Egzersiz dışında ameliyatsız gıdı eritme yöntemlerinden birisi olarak kozmetik uygulamalar bulunuyor. Gıdı estetiği uygulamaları, cerrahi müdahale olmadan, bıçak veya benzeri materyaller kullanılmadan istenilen sonuca ulaştırabilir. Ancak bu tarz bir işlem için mutlaka güvendiğiniz bir klinikten destek almanız gerekir. Ameliyatsız kozmetik gıdı eritme için en yaygın 3 yöntem vardır:

  • Lazer, cilt sıkılaştırma için uygundur. Isı kullanılır ve yara izi riski yoktur.
  • Dermal dolgu, cerrahi olmayan yöntemlerden birisidir. En sık tercih edilen gıdı düzleştirme yöntemidir.
  • Mezolipoliz, vücut şekillendirme ve yağ yakımı için uygulanır. Küçük ve inatçı yağ tabakalarını eritmek için cilt altına enjeksiyon yapılır.

Tüm bu yöntemler istenmeyen gıdı görüntüsünü yok etmek için kullanılmaktadır. Bu tarz bir işlem yaptırmadan öncesinde doktorunuzdan destek almanızı ve mutlaka güvenilir, hijyenik bir klinikte yaptırdığınızdan emin olmanız öneriliyor.

Sonuç olarak çene egzersizlerinde sabır gösterilmeli ve düzenli olarak yapılmalıdır. Fakat tüm bu egzersizlere ek olarak egzersiz gibi yaşam tarzı değişiklikleri yapabilirsiniz. Bununla beraber ameliyatsız gıdı eritme işlemlerine göz atabilirsiniz.

Yararlanılan Kaynak: Bright Side

İlginizi Çekebilir:

Evde Uygulayabileceğiniz 6 Etkili Kol Sarkması Egzersizi

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR