Gözlük Camı Nasıl Temizlenir?

Gözlük camı nasıl temizlenir merak ediyorsan, yazımızı okumaya devam et.

Uzun süreli kullanımlarda gözlüklerimiz çizilmeye, kirlenmeye ve sararmaya başlar. Rahat kullanım ve sağlık için gözlük bakımı oldukça önemlidir. Gözlükleri düzenli olarak temizlemek ve bakımını yapmak, güzel ve rahat bir görüş sağlarken, mikropları öldürerek sağlığınızı koruyacaktır.

Aşağıda vereceğimiz bilgiler güneş gözlüğü, reçeteli gözlük, normal gözlük ve dinlendirici gözlük gibi her gözlük türü için geçerlidir. Aşağıda; gözlük camı nasıl temizlenir, çizilen gözlük camı nasıl temizlenir, gözlük camı çizik giderme, gözlük camı parlatma, gözlük temizlerken dikkat edilmesi gerekenler konularını bulabilirsiniz. Keyifli okumalar!

Gözlük camı nasıl temizlenir? Gözlük nasıl temizlenir?

Gözlük camı temizleme yöntemleri birden fazladır. Bu yüzden gözlük camı nasıl temizlenir? sorusunun tek bir cevabı yoktur. İşte gözlük nasıl temizlenir sorusuna cevap olacak o yöntemler.

Sabun ile gözlük temizlemek

• Eller sabun ile iyice yıkanmalı ve durulanmalıdır. (Bu ellerdeki mikrobu öldürmek içindir)
• Sabun tekrardan elde köpürtülmelidir; oluşan köpük ile gözlük camı hafifçe ovulmalıdır.
• Camların ve çerçevenin her tarafına sabunun temas ettiğinden emin olunmalıdır.
• Gözlük iyice durulanmalı, üzerinde sabun kalmadığından emin olunmalıdır.
• Ardından gözlük kağıt havlu üzerinde kurumaya bırakılmalıdır.
• Ardından gözlük bezi ile silinmelidir.

Not: Eğer şebeke suyunuz çok fazla kireçliyse, içme suyu kullanmanız önerilir. Bu şekilde gözlük camlarınızda leke olmayacaktır.

Mikrofiber gözlük camı ile gözlük temizlemek

Mikrofiber gözlük camı bezleri , gözlükçülerden ve göz bakım uzmanlarından temin edilebilmektedir. Kuru temizleme olarak da bilinen bu yöntem ile basit ve zahmetsiz bir şekilde gözlükler temizlenebilir.

Not: Eğer camlar çok kirliyse; nohut tanesi kadar bulaşık macunu ile ılık su eşliğinde gözlük yıkanabilir. Ardından mikrofiber gözlük camı bezleri kurulanabilir.

Antitastik temizleme bezleri ile gözlük temizlemek

Gözlüklerinizi sabun ile temizleyebildiğiniz gibi, antitastik temizleme bezleri ile de temizleyebilirsiniz. Bu bezler LCD monitörlerin ve bazı elektronik cihazların temizliği için kullanılan bezlerdir ve oldukça etkilidir. Mikrofiber ve hidrofil gibi çeşitleri olan bu bezler, gözlük temizleme işleminde, suya veya herhangi bir sıvı malzemeye ihtiyaç duyulmadan kullanılabilir.

Gözlük camı temizleme spreyi ile gözlük temizlemek

Gözlük camı temizleme spreyi yaygın kullanılan zahmetsiz bir yöntemdir. Gözlükçülerden, gözlük camı temizleme solüsyonunu rahatlıkla temin edebilirsiniz.

Ultrasonik sonik banyo ile gözlük temizlemek

Eğer gözlüğünüzü kendiniz temizleyemiyorsanız, profesyonellerin yardımına başvurabilirsiniz. Profesyoneller ise ultrasonik banyo ile yardımcı olacaklardır. Ultrasonik banyo işlemin esnasında, gözlüğünüz kaba yerleştirilir. Geçen 2-3 dakikalık süre içerisinde gözlük ultrasonik titreşimler eşliğinde temizlenir. Bu yöntem sadece gözlük camları için değil, gözlük çerçeveleri için de uygundur.

Not: Son yıllarda ultrasonik banyo cihazlarının evde kullanabilen çeşitleri de üretilmeye başlamıştır. Bu konuda bir profesyonele başvurarak, evde kullanabileceğiniz bir cihaz satın alabilirsiniz.

Gözlük camı nasıl temizlenir, gözlük nasıl temizlenir gibi soruların cevabını verdiysek, bir diğer konumuza geçelim.

Çizilen gözlük camları nasıl temizlenir?

Gözlükler aşırı kullanım sonrasında çizilebilmektedirler. Ve gözlük sahipleri bu çiziklerden rahatsız olarak çizik giderici yöntemlerin arayışına girmektedirler. İşte, çizilen gözlük camları nasıl temizlenir sorusuna cevap olabilecek çizik giderici yöntemler.

Not: Her gözlüğün cinsi ve malzemesi, çizik giderici yöntemler için uygun değildir. Bu yöntemleri uygulayan kişiler bazen iyi sonuç alırken, bazen kötü sonuçlar elde etmektedir. Çünkü yöntemin uygulandığı gözlük çeşidi farklıdır. Bu yüzden, bu yöntemler bir profesyonele danışılarak uygulanmalıdır.

Karbonat ile çizik giderme

• 1 çay kaşığı su ve 1 çorba kaşığı karbonatı kase içerisinde macun kıvamına getirilmelidir.
• Karışım ile gözlüm camları ovulmalıdır.
• Ardından ılık su ile durulanmalıdır.

Diş macunu ile çizik giderme

• Gözlük, ılık su ve sabun ile hafifçe ovulmalıdır.
• Ardından durulanmalıdır.
• Gözlük temizliği için uygun bir beze az miktarda diş macunu sıkılmalıdır.
• Ardından bu bez ile gözlük ovulmalı ve durulanmalıdır.

Bebek şampuanı ile çizik giderme

• Gözlük camı mikrofiber bez ile silinmelidir.
• Ardından camlar bebek şampuanı ile yıkanmalıdır.

Camsil ile çizik giderme

Camsilinizi gözlüğünüzün önüne ve arkasına sıkın. Gözlük temizleme mendili ile gözlük camınızı ovalayın. Ardından ılık su ile durulayın. Bu yöntem küçük çizikleri gidermeye yardımcı olacaktır.

Sirke ve votka ile çizik giderme

Gözlük temizleme mendiline votka ya da sirkeyi hafif bir şekilde damlatın. Ve camlarınızı hafifçe ovalayın. Ardından ılık su ile durulayın. Bu yöntem küçük çizikleri gidermeye yardımcı olacaktır.

Sigara külü ile çizik giderme

Küllükten aldığınız sigara külü ile gözlük camlarınızı ovalayın. Daha sonrasında ılık su ile durulayın.

Gözlük camı temizlemede ve gözlük bakımında nelere dikkat edilmelidir?

Gözlük bakımı ve gözlük temizliği oldukça önemlidir. Bu konuda dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir.

• Sert kumaş, gazete kağıdı, kağıt, naylon kumaş gibi, gözlük camlarına zarar verebilecek malzemeler ile gözlük temizlenmemelidir.
• Gözlük camları yere temas etmemelidir.
• Eğer gözlük camınızın çok fazla kirlendiğini düşünüyorsanız, kirli haliyle direkt olarak silinmemelidir. Bu, kirlerin gözlük camını çizmesine sebebiyet verebilir. Bu yüzden silme işlemi yapılmadan önce, ılık su ile kirler yumuşatılmalı, ardından yumuşak bir bez yardımı ile gözlük silinmelidir.
• Gözlük tek elle giyip çıkarılmamalıdır.
• Gözlükler kullanıldıktan sonra katlanılarak kutusuna koyulmalıdır.
• Gözlükler kanepe gibi sıkça kullanılan yerlere konulmamalıdır.
• Gözlükler aşırı sıcak ve aşırı soğuktan uzak tutulmalıdır.
• Durulama işleminde gözlükler aşırı basınçlı su ile yıkanmamalıdır.
• Gözlüklerinizi sürekli olarak temizlemenize rağmen gözlük pedleri çok fazla kirleniyorsa bunun sebebi cildinizdir. Bu yüzden mutlaka bu durum doktora danışılmalıdır.

Bugün gözlük camı nasıl temizlenir sorusunu cevaplamaya çalıştık. Eğer sizin de kullandığınız bir gözlük temizleme yöntemi var ise yorum olarak bırakabilirsiniz. Ayrıca yazıyı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın! Sevgiler…

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR