Daha Parlak Ve Sağlıklı Saçlar İçin Bir An Önce Edinmeniz Gereken 20 Alışkanlık

Hepimiz sağlıklı, güçlü ve parlak saçlar hayal ediyoruz, fakat hayalimizdeki saçlara kavuşmak için uyguladığımız düzenli bakım uygulamalar çoğu zaman saçlarımıza zarar veriyor ve onları zayıflatıyor. Çünkü tüm bu uygulamaları, üzerine düşünmeden, ezbere bir biçimde yapıyoruz.

Saçlarınızı korumak; onlara sağlıklı ve güçlü bir şekilde yardımcı olmak istiyorsanız aşağıdaki basit önerilere mutlaka bir göz atın deriz!

1. Saçınızı şampuan ile yıkadıktan sonra sade beyaz sirke ile nemlendirin; durulamadan önce birkaç dakika bekletin. Bu, saçlarınızın daha parlak görünmesi için mükemmel bir uygulamadır.

2. Ayda bir defa avakadodan yapılmış doğal bir maske kullanın.

3. Saçlarınızı şampuan yerine çiğ yumurta sarısı ile yıkayın. Bu size tuhaf gelebilir fakat bu doğal ürün saçlarınızı birçok ticari güzellik ürününden daha iyi ve zayıflatmadan nemlendirir.

4- Saçlarınızı sık sık yıkamayın. Saçlarınızın gelişimi için kendi öz yağına ihtiyacı vardır. Çok sık yıkamanız bu yağların yok olmasına sebebiyet verecektir.

5- Sülfat içermeyen şampuanlar kullanın. Sülfat, saçlarınızı doğal neminden uzaklaştıran zararlı maddelerden bir tanesidir. Piyasada sülfat içermeyen ürünleri bulabilirsiniz.

6- Uyumadan önce saçlarınızı ‘gevşekçe’ örün. Bunu yapmanız sabahları güzel dalgalarla uyanmanıza sebebiyet verirken, uyku halindeyken kırılan ve kopan saçların önüne geçer.

7- Saç köklerinizdeki kan dolaşımını arttırmak ve saçları hızlı büyümeye teşvik etmek için ahşap kıllı bir fırça ile saç köklerine masaj yapın.

8- Saçınızı aşırı güneşten koruyun. Saçlarınızı yıpratacak klor, tuzlu su, güneş gibi etkenlerin önüne geçececek birçok ürün bulunmakta.

9- Saçınızı sık sık kurutmayın. Hasta olmayacağınız şekilde doğal yolla kurumasına izin verin.

10- Ama! Eğer yatmadan önce duş aldıysanız; yatmadan önce saçınızı iyice kurutun. Islak saçlar hassas olmaya ve kırılmaya eğilimdirler.

11- Düzleştirici gibi cihazlardan kesinlikle kaçının. Bu cihazların yüksek sıcaklıklıkları saç tellerinizi zayıflatır.

12- Argan yağı saçınıza oldukça yararlıdır. Saç tellerini yumuşatır, kırıkları azaltır, saç derisine iyi gelir ve saçın kabarmasını önler.

İlginizi Çekebilir: Saçlara İyi Gelen Yağlar

13- Saçlarınız ıslak olduğunda taramayın yoksa daha zayıf ve hassas hale gelirler. Bunun yerine saç kremi uyguladıktan sonra geniş ve dişli bir tarak ile tarayın.

14- Saçınızı mümkün olduğunca boyamamaya çalışın. Boyalar amonyak gibi sert kimyasallar içerir. Amonyak saçlarda önemli miktarda hasara sebep olur, aynı zamanda kafa derisi yanıklarına neden olabilir.

15- Yastığınızda saten veya ipek kılıf kullanın. Bu malzemeler saç dökülmesini ciddi oranda azaltacaktır. Çünkü diğer kumaş türleri siz gece boyunca dönüp dururken saçlarını çekip yakalayarak dökülmelerine sebebiyet verebilir.

16- Sekiz haftada bir kırıklarınızı aldırmaya özen gösterin.

17- Biotin içeren gıdalar tüketin. Bu vitamin saçlarınızın sağlıklı uzamasını ve cildin yenilenmesini kolaylaştırır.

18- Rahatlayın! Yukarıda saydıklarımızı bir kenara bırakın; hiçbir şey saçınıza stres kadar fazla zarar veremez. Strese son verin!

19- İyi ve sağlıklı beslenin! Saçlarınız yediğiniz her şeyden beslenir. Diyetinizde doğal yağları, proteinleri ve vitaminleri bulundurmaya özen gösterin.

20- Vitamin ve yağlardan oluşan maskelerle saçlarınızı düzenli olarak besleyin!

Kaynak: Bright Side

Görsel Kaynak: WikiHow

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR