Ana Sayfa O Kadın Çobanlık Ve Garsonluk Yaparak Başarıya Koşan Milli Atletimiz Gülcan Palavan

Çobanlık Ve Garsonluk Yaparak Başarıya Koşan Milli Atletimiz Gülcan Palavan

0

Varlığıyla ilham olan kadınların öyküleri ve başarı hikayelerine yer verdiğimiz O Kadın kategorimizde, bugün sizlere 18 yaşındaki milli atletimiz Gülcan Palavan’ın hikayesini aktaracağız. Onun ismini daha önce duymamış olabilirsiniz ama eminiz birkaç sene içinde sıkça duyacaksınız!

18 yaşındaki Gülcan Palavan, Ardahan’ın Göle ilçesine bağlı Samandöken köyünde, 7 çocuklu bir ailenin beşinci çocuğu olarak dünyaya geldi…

Atletizme olan yeteneği fark edildiğinde sadece ilkokul 5. sınıfa gidiyordu. Öğretmeninin yönlendirmesi sonucu birçok ilde koşu müsabakalarına katıldı ve her seferinde çeşitli dereceler elde ederek evine döndü.

Son başarısı ise gerçekten takdire şayandı: Gülcan 2015 yılında, Bulgaristan’da düzenlenen “Dünya Dağ Kros Yıldızlar Kategorisi”nde dünya 3.sü oldu!

Geçen yıl liseden mezun olan milli atletimiz, şimdilerde bir yandan üniversiteye hazırlanıyor bir yandan da Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmek için antrenmanlarına devam ediyor.

Peki, acaba Gülcan’ın bir günü nasıl geçiyor? O, sabah erkenden uyanıyor ve ailesiyle birlikte ahırdaki hayvanları besliyor; sonra eşofmanlarını giyiyor, 13 km boyunca koşarak ilçe merkezine varıyor…

Merkezde önce yerel gazetenin dağıtımını yapıyor, sonra da garsonluk yaptığı restoranın yolunu tutuyor.

Şampiyonalara köyünün karlı yollarında antrenman yaparak hazırlanan Gülcan, hayallerini, “Ben, bu köyde doğdum, büyüdüm ve burada koştum. Dağda, babamla beraber çobanlık yaparak, büyüdüm. Hayvanların peşinden koştum. Tek hedefim, koşmak ve Türkiye’yi temsil etmek” sözleriyle anlatıyor.

Ailesi ise tabii ki onunla gurur duyuyor. Annesi Sakine Palavan, kızıyla ilgili düşüncelerini, “Önce eşimle sonra çocuklarımla her zaman gurur duyuyorum. Çocuklarıma çok dua ediyorum. Önce milletime, sonra kendi çocuklarıma çokça dua ediyorum” diyerek açıklıyor.

Biz de, kızlarını bu denli destekleyen ailesine teşekkür ediyor, Gülcan’a ise başarılarının devamını diliyoruz. Onun başarılarını haber yapmayı, daha şimdiden iple çekiyoruz! ❤

Listemizi beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın!

Yararlanılan Kaynak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz