Ana Sayfa O Kadın Kadın Memesi Tepkileri Veren Bir Meme Modeli Geliştiren Bilim Kadını: Dr. Özge Akbulut

Kadın Memesi Tepkileri Veren Bir Meme Modeli Geliştiren Bilim Kadını: Dr. Özge Akbulut

0
Kadın Memesi Tepkileri Veren Bir Meme Modeli Geliştiren Bilim Kadını: Dr. Özge Akbulut

Ekim ayının “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” olduğunu birçoğumuz biliyoruz. Bugün, her 8 kadından biri ne yazık ki meme kanseriyle mücadele etmek durumunda kalıyor. Bu yüzden tüm kadınların meme kanseri konusunda ciddi bir farkındalığa ihtiyacı var. Çünkü meme kanserinde, hala erken teşhis hayat kurtarıyor.

Erken teşhis kadar önemli olan bir diğer konu da, elbette yaşanan tıbbi gelişmeler. İşte bugün sizlere, varlığıyla ilham olan kadınların başarı hikayelerine yer verdiğimiz “O Kadın” kategorimizde anlatacağımız isim, meme kanseri konusunda yaşanan önemli bir gelişmenin mucidi.

Dr. Özge Akbulut, Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi. Ayrıca “Sugitate” isimli şirketin de kurucusu.

Sugitate, Türkiye’de ilk defa, özellikle tıbbi ve cerrahi eğitimde kullanılmak üzere sentetik doku ve organ modelleri üretiyor.

İşte 36 yaşındaki başarılı bilim kadının buluşu da, tam olarak bununla ilgili. Akbulut, meme kanseri konusunda uzmanların çok daha rahat çalışmalarını sağlayacak kadın memesi tepkileri gösteren bir meme modeli geliştirdi.

Kadın memesi tepkileri gösteren bu meme sayesinde, cerrahlar artık kaliteli ve gerçek bir eğitim materyaline sahipler. Ve bu da, meme kanseri çalışmalarının hızlandırılabilmesi adına oldukça önemli bir gelişme.

Akbulut’un bunun dışında, cerrahi eğitimde kullanılmak üzere sentetik vücut parçalarından 3D yazıcı mürekkeplerine kadar birçok alanda icatları ve doğal olarak olarak da çok sayıda ödülü bulunuyor.

36 yaşındaki bilim kadının bir de, “Kendimden Sorumluyum” isinde harika bir sosyal sorumluluk projesi var. Proje kapsamında, kendi kendini nasıl muayene edeceğini anlatan ve üzerinde üç boyutlu bir meme modeli olan panolar üretiliyor.

Panoların üzerinde, “Burada olmaması gereken kitleler var. Onları bulabilir misin? Dokun bana…” gibi cümleler yazıyor. Kadın çalışanlarının sağlığını önemseyen şirketler de bu panoları, kadın tuvaletlerine, yemekhanelerine asıyorlar.

Bu sayede, kadınların rutin kontrollerini atlamamaları konusunda bir farkındalık yaratılması amaçlanıyor.

Biz de, icadıyla meme kanserinde yeni bir umut oluşmasını sağlayan Dr. Özge Akbulut’u gönülden tebrik ediyoruz. Onun ismini daha fazla başarıyla duyacağımıza eminiz!

Yararlanılan Kaynak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz