Hamilelikte Turşu Yenir mi? Hamilelikte Turşu Yemek Zararlı mı?

Hamilelik döneminde en sık sorulan sorulardan biriside hamilelikte turşu yenir mi? sorusudur. Özellikle gebelikte sıklıkla görülen ekşi yeme isteği oluşur. Ekşi denildiğinde ise ilk olarak akla turşu geliyor. Genel olarak anne adaylarının beslenmesine dikkat etmesi gerekiyor. Fakat gebelik sürecinde canınız sürekli olarak turşu çekiyorsa bedeniniz size bir şeyler anlatmaya çalışıyor olabilir. Bununla birlikte hamileliğin ilk aylarında turşu yemek veya gebeliğin herhangi bir zamanında turşu isteğini önlemek zor olabilir.

Bu içeriğimizde hamilelikte turşu yenir mi? Hamilelikte turşu yemek zararlı mı? Veya hamilelikte turşu yemek cinsiyet belirler mi? Gibi birçok soruyu cevaplıyoruz.

Hamilelikte Turşu Yenir mi?

Hamilelikte turşu yemek veya turşu suyu içmek çok faydalıdır. Çünkü turşu içerisinde birçok vitamin yer alır ve sindirim sistemini geliştirir. Antioksidan açısından zengindir ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Daha birçok faydasıyla birlikte tüketilmesinde herhangi bir problem bulunmamaktadır. Fakat turşu tüketildiğinde bolca su içmeniz önerilir. Aksi takdirde, devamlı olarak tüketilen turşu vücudunuzun su oranını azaltır.

Hamilelikte Turşu Yemek Zararlı mı?

hamilelikte turşu yenir mi

Gebelikte turşu yemek çoğu zaman zararlı değildir. Ancak turşu tükettikten sonra karın şişliği, gaz gibi problemler yaşıyorsanız turşudan uzak durmanız önerilir. Aynı zamanda aşırı turşu tüketildiği zaman bazı zararlarından bahsetmek söz konusu olabilir. Bunun dışında hamilelikte turşu yemek zararlı mı? Sorusuna hayır diyebiliriz ama aşırı tükettiğinizde yüksek tansiyon riski artar, ödemi artırabilir. Bu açıdan baktığımızda zararları vardır.

Hamilelikte Turşu Yeme İsteği Neden Olur?

Hamilelik sürecinde turşu ihtiyacının en büyük nedeni, fazla tuz yani sodyum içeriğinden geliyor. Turşular, hamilelik sürecinde günlük sodyum ihtiyacını karşılar. Ancak fazla tüketimi, yukarıda belirttiğimiz gibi zararlı olabilir. Hamilelikte turşu tüketirken dikkatli olmak ve aşırıya kaçmamak önerilir.

Hamilelikte Turşu Yemenin Faydaları Nelerdir?

hamilelikte turşu yenir mi

Turşu, gebelerin en çok aşerdiği gıdalardan birisidir. Herhangi bir sorun olmazsa az miktarda tüketmekte herhangi bir sorun yoktur. Bununla beraber hamilelere sağladığı birçok faydası vardır. Birkaç maddede hamilelikte turşu yemenin faydalarını şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Turşu içerisinde potasyum ve sodyum bulunur ve küçük miktarlarda tüketildiği zaman bebeklerin sodyum ve potasyum içeriğini karşılamaktadır.
  • Turşu yağ ve kolesterol içermez aynı zamanda sağlıklı ve kilo aldırmayan atıştırmalıklardır.
  • Turşu, antioksidanlar açısından zengindir ve hastalıkları önler.

Hamilelikte Turşu Yemek Kız mı Erkek mi Belli Eder mi?

Hamilelikte turşu yemek kız mı erkek mi belli eder mi? Sorusu hemen hemen herkesin aklına gelen bir konudur. Bu konunun bilimsel bir gerçekliği yoktur fakat bazı doktorlar, turşu aşermenin bebeğin cinsiyeti üzerinde etkisi olduğuna inanmaktadır. Aynı zamanda bazı batıl inanç ve yerel söyleşilerde, turşu aşeren annenin kız çocuk dünyaya getireceğini belirtmektedir. Ancak bu iddiaları kanıtlayan herhangi bir veri bulunmuyor diyebiliriz. Turşu suyunu aşermek, vücudun doğal ihtiyaçlarıyla alakalıdır. Yani hamilelikte turşu suyu cinsiyet belli etmez veya cinsiyeti etkilemez.

Hamilelikte Turşu Nasıl Tüketilir?

hamilelikte turşu yenir mi

Hamilelik sırasında turşu suyu içerken veya turşu tüketirken birkaç öneriye dikkat etmeniz gerekiyor.

  • Doktorunuza danışın: Hamilelik sürecinde turşu tüketmeden öncesinde bunu doktorunuza danışın. Çünkü bir uzmanın tavsiyesine göre hareket etmek her zaman iyidir.
  • Mide problemlerinizi göz önünde bulundurun: Eğer turşu veya turşu suyu tüketmek mide rahatsızlığına sebep oluyorsa tüketmeyi bırakmanız gerekebilir.
  • Tüketim miktarına dikkat edin: Hamilelik sürecinde turşu suyu tüketmek önemlidir. Ancak diğer besinlerde olduğu gibi aşırıya kaçmamak gerekiyor.
  • Sodyum içeriğine dikkat edin: Turşu suyu yüksek miktarda sodyum içerir. Bu sebeple tüketim miktarını sınırlayın ve turşuyu bol suyla tüketin.

Hamilelikte Turşu Yemek İçin İdeal Miktar Nedir?

Hamilelikte turşu tüketmek istiyorsanız, günlük 1-2 dilim turşu tüketebilirsiniz. Bu miktar genellikle hamilelerin bireysel ihtiyaçlarına göre değişebilir. Aynı zamanda her öğüne turşu koymamanız öneriliyor. Aşırı tuz alımından kaçınmak adına turşu tüketimi dengeli olmalıdır.

Sonuç olarak özetlemek gerekirse birçok kişide hamilelik sürecinde turşu suyu tüketmek veya turşu yemenin herhangi bir zararı bulunmuyor. Çünkü turşu, önemli bir besin içeriğine sahiptir. Ancak olası bazı zararları vardır. Bu sebeple doktor gözetiminde ve doktora danışarak turşu tüketmeniz önerilir.

Hamilelikte Turşu Yenir mi? Hamilelikte Turşu Yemek Zararlı mı? Faydaları Nelerdir? İçeriğimiz ilginizi çektiyse mutlaka inceleyin:

Spiral Kullananlar Dikkat! Spiral Varken Hamile Kalınır mı? Belirtileri Nelerdir?

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR