Spiral Kullananlar Dikkat! Spiral Varken Hamile Kalınır mı? Belirtileri Nelerdir?

Kendinize uygun bir doğum kontrol yöntemi mi arıyorsunuz? Bu yöntemlerden en fazla önerilerden bir tanesi spiraldir. Yaygın şekilde tercih edilen bu doğum kontrol yönteminde rahim içerisine küçük bir cihaz yerleştirilir. Böylece gebelik riskini azaltmak için diğer doğum kontrol yöntemlerini kullanmanıza gerek kalmaz. Fakat bazı kadınlar, spiral varken hamile kalma konusunda bazı endişeler yaşayabiliyor. Spiral takılıyken hamile kalma olasılığı düşük olsa da bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmenizi öneriyoruz. Bu nedenle spiral varken hamile kalınır mı? Spiral kullanırken hamilelik belirtileri ve neler yapmak gerekiyor? konusunda merak ettiğiniz tüm detayları yanıtlıyoruz.

Spiral Nedir?

Bazı doğum kontrol yöntemleri, istenmeyen gebelikler için çeşitli yöntemler sunar. Bu tercihlerin en bilinenlerin arasında ise spiral yer alır. Spiral, rahim içerisine yerleştirilen bir cihazdır. Doğurganlık süresi boyunca uzun süreli bir koruma sağlayabilir. Fakat kadınlar spiral takılıyken hamile kalma konusunda bazı endişeler yaşayabilmektedir. Aynı zamanda spiral varken hamile kalınır mı? Sorusunun cevabına geçmeden öncesinde spiral kullanımını çok iyi anlamak gerekiyor.

Spiral Nasıl Takılır?

spiral varken hamile kalınır mı

Kısaca spiral nasıl takılır sorusunu cevaplamak istersek, öncelikle doktor ile spiral seçenekleri değerlendirilmelidir. Ardından rahim içi boyut belirlenir ve uygun boyuttaki spiral için karar verilir. Doktor gerekli görürse lokal anestezi yapabilir. Cihazı yerleştirmek için spekulum adlı bir alet kullanılır, rahim ağzı genişletilir. Spiral, aplikatör ile konumlandırılır ve rahim içerisine bırakılır.

Spiral Varken Hamile Kalınır mı?

Genel olarak herhangi bir doğum kontrol yöntemi yüzde yüz bir koruma sağlamıyor. Bu sebeple spiral yönteminde, nadir olsa da gebelik oluşabilir. Yani spiralle hamile kalma riski %2 oranındadır. Spiral, rahim içi sıvılarıyla birlikte sperm hareketini ve yumurtlama döngüsünü etkilemek için çalışır. Bu sayede yumurta ve sperm bir araya gelmez ve döllenme olmaz. Doğru şekilde yerleştirildiği sürece uzun süreli doğum kontrol yöntemlerinden birisidir. Üstelik kadın doğurganlığı üzerinde herhangi bir olumsuz etki bırakmaz, çıkarıldığı zaman gebe kalınabilir. Kısaca spiral varken hamile kalınır mı? Sorusuna düşük bir ihtimalde olsa evet diyebiliriz.

Spiral Varken Hamile Kalma Belirtileri Nelerdir?

spiral varken hamile kalınır mı

Spiral takılıyken hamile kaldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Spiralle hamile kalmak belirtileri genellikle göğüs standart hamilelik belirtisi gibi kendini gösterir. Tüm bu belirtilere ek olarak regl gecikmesi yaşıyorsanız hamilelik testi yapmanızda fayda var. Kaçırılan adet dönemi, hamilelik sürecinin en ayırt edici belirtisidir. İkinci en önemli belirti mide bulantısıdır. Buna ek olarak sırt ağrıları, kramplar, sık idrara çıkmak, şişkinlik, halsizlik gibi standart hamilelik belirtileri vardır. Kısaca bazı spiral varken hamile kalma belirtileri şu şekildedir:

 • Baş ağrısı
 • Adet gecikmesi veya kesilmesi
 • Halsizlik
 • Ruh halinde değişimler
 • Göğüste hassasiyet ve şişlik
 • Sıklıkla idrara çıkmak
 • Aşermek
 • Sırt ve bel ağrısı
 • Koku ve tat hassasiyeti
 • Leke şeklinde kanama

Spiral Varken Hamile Kalmanın Zararları

Spiralle hamile kalanlar ne yapmalı sorusu büyük bir önem teşkil ediyor. Çünkü spiral varken gebelik durumunda birçok tehlike meydana gelebilir. Bunlardan biriside spiral takılıyken döllenen yumurtanın rahim içine yerleşmesi yerine tüpe veya diğer rahim dışı bölgelere yerleşmesidir. Aynı zamanda spiral takılıyken düşük riski artar ve ektopik gebelik gibi tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilir. Sizler de bu tarz bir problem yaşadığınızı düşünüyorsanız veya öncesinde önlem almak istiyorsanız, devamlı olarak spiralin kayıp kaymadığını incelemek ve doktorun önerilerine tam olarak uymanız öneriliyor.

Spiralle Hamile Kalma Nedenleri Nelerdir?

Spiral varken gebelik durumu yaşandıysa bu durumda spiral kayması yaşamış olabilirsiniz. Spiralde kayma oluşması pek olmaz ve anlaşılması için kişiler belirli aralıklarla doktora giderek spirali kontrol ettirmelidir. Spiral kayması, spiralin yanlış pozisyonda konulması, süresinin dolması ve koruma süresi geçtiğinde olabilir. Yani bu konu spiral varken hamile kalınır mı? Sorusu için büyük bir önlem teşkil ediyor. Çünkü spiral yanlış takılırsa veya kayarsa hamile riski daha fazla olacaktır.

Spiralim Kaydı mı? Nasıl Anlarız?

Doktora başvurmadan öncesinde spiralin kayıp kalmadığını kendiniz tespit edebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken aşamalar şu şekildedir:

 • Ellerinizi yıkayın ve çömelme pozisyonuna geçin.
 • Orta ve işaret parmağınızı vajinanızın içerisine sokun.
 • Bu aşamada spirale bağlı ipi hissetmeniz gerekiyor. Aynı zamanda spirale bağlı sert malzeme elinize gelmemelidir.

Eğer spiral ipi elinize değmiyorsa, spiral ipini önceki gibi eskisinden daha kısa veya uzun hissediyorsanız, rahim ağzından çıkan spiralin sert plastiği elinize geliyorsa spiraliniz kaymış olabilir. Eğer spiral ile hamile kalma belirtisi görüyorsanız, hızlıca doktorunuza danışmanız önerilir.

Spiral Kullananlar Dikkat! Spiral Varken Hamile Kalınır mı? İçeriğimiz ilginizi çektiyse, Aşka Farklı Noktadan Bakın: Doggy Pozisyonu Nedir? Nasıl Yapılır? Çeşitleri yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR