Sokaklarda Gördüğü Irkçı Söylemleri Tek Tek Silen 72 Yaşındaki Kadın: Irmela

Bir kadın düşünün ki, yaşamı boyunca, güzel çocuklar yetiştirsin. Öğretmenlikten emekli olduktan sonra ise, tüm yaşamını barışa adasın. Tek başına faşizme karşı dik bir duruş sergilesin… Bize bu cümleleri kurduran 72 yaşında Alman bir kadın. Onun mücadelesi, belki küçücük ve kendi çapında. Ama aslında o kadar değerli ve o kadar büyük ki; kelimelerle anlatmak imkansız.

İşte 72 yaşındaki Irmela Mensah-Schramm’ın, insanın içini cesaretle dolduran öyküsü.

72 yaşındaki Irmela Mensah-Schramm, Berlin’de yaşayan ve şehirdeki sokakları tek tek dolaşarak ırkçı duvar yazılarını silen bir kadın.

Gençlik yıllarında engelli çocuklar için eğitimci olarak çalışan Irmela, emekli olduğundan beri, tüm vaktini bu işe; yani barışa adıyor.

Irmela, her gün, üzerinde “Nazilere karşı” yazan çantası, fotoğraf makinesi ve bir sprey ile dışarı çıkıyor; gördüğü Neo-Nazi sembollerini önce arşivi için fotoğraflıyor; sonra da ortadan kaldırıyor.

O bu işe, ilk kez 1986 yılında, evinin önündeki durakta gördüğü faşist bir çıkartmayı sökerek başlamış. O gün bugündür de, gördüğü her faşist söylemi korkusuzca ortadan kaldırıyor.

“Yabancılar dışarı”, “Almanya Almanlarındır”, “Türklere gaz”… Tüm bunlar, Irmela’nın sildiği sloganlardan bazıları.

Ona göre faşizm bir düşünce biçimi değil; dolayısıyla da düşünce özgürlüğü kapsamına girmiyor. Irmela, ifade özgürlüğünün sınırını; “diğer insanlara karşı nefret ve hakaretin başladığı nokta” olarak açıklıyor.

Bu duyarlı kadın, yaptığı şeyden dolayı çoğu zaman takdir edilse de; faşistler tarafından tehdit edildiği de oluyor: “Gaz odasına aitsin”

Bir keresinde onu bu söylemleri silerken gören genç bir çocuk, kendisine bu cümleyi sarf etmiş.

Ama o barış için mücadele etmek konusunda oldukça kararlı! Hiçkimseden ve hiçbir şeyden korkmadan, yaşadığı topraklardaki faşizme karşı mücadelesini sürdürüyor!

Bu değerli kadını, anlamlı çabasından dolayı tebrik ediyoruz! 👏

Yararlanılan Kaynaklar: 1, 2.

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR