Eyeliner Nasıl Sürülür: Farklı Göz Tipleri İçin Hayat Kurtaran 6 Mükemmel Teknik

Gözlerimiz yüzümüzün en önemli kısımlarındandır. Bu yüzden makyajın en önemli adımlarından bir tanesi, göz makyajıdır. Fakat her göz tipinin eyeliner sürme tekniği başkadır.

“Ben eyeliner’ı sevmem, eyeliner bana yakışmıyor…” diyorsanız yazımızı okuduktan sonra bir daha konuşalım. 🙂 Göz şekline göre eyeliner nasıl sürülür? Hadi hep beraber bakalım.

1. Badem gözler

Öncelikle badem gözlü olup olmadığınızı şu şekilde anlayabilirsiniz; eğer gözlerinizin iç ve dış köşeleri aynı seviyedeyse, aynı zamanda bu köşeler arasındaki mesafe bir göz uzunluğuna eşitse badem gözlüsünüz demektir.

Gözünüzün şekline dikkat çekmek ve güzelliğini ortaya çıkarmak için, iç köşeden üst göz kapağınıza doğru ince bir çizgi çizmeye başlayın. Dış köşedeki çizgiyi uzatın, ancak göz çizgisinin çok fazla ötesine geçmeyin; yani çok uzun bir kuyruk yapmayın. Aynı şekilde gözünüzün alt kısmına da orta bölgesinden başlayarak; üstteki eyeliner çizgisiyle birleşecek uzunlukta bir eyeliner uygulayın. Bu teknik gözlerinizi daha geniş ve daha gösterişli kılar.

2. Göz kapağı düşük gözler

Göz kapağı düşük gözlere sahip olanların gözleri küçük görünür. Bu nedenle kirpik kısmına mümkün olduğunca fazla hacim vermeniz gerekir.

Kirpik çizgilerini kapsayan uzun çizgiler bu göz tipine sahip insanlar için idealdir. Ve de koyu eyeliner’lar kullanmaya özen gösterebilirsiniz.

3. Ayrık gözler

Gözlerinizin arasındaki mesafe, bir gözden daha fazla bir genişliğe sahipse, ayrık gözlere sahipsiniz demektir. Gözlerinizin daha bitişik görünmesini istiyorsanız, iç köşeden dış köşeye doğru bir ok çizin.

Daha sonra alt göz kapağının ortasından başlayarak bir çizgi çizin ama dış köşenin ötesine geçmeyin. Ayrıca rimelinizi uygularken, yön olarak kirpiklerinizn dışından burun köprünüze doğru uygulayın.

4. İri gözler

Büyük gözler oldukça etkilidir. Bu yüzden sadece yapmanız gereken şey onları biraz daha geniş göstermektir. Göz kapağınıza eyeliner uygulayarak, dış köşeden bir cm ötesinde bir ok çizin. Bu arada smokey eyes makyajı bu göz şekli için ideal bir makyaj tekniğidir.

5. Çekik gözler

Çekik gözlere sahip olan insanların gözleri oldukça seksi görünür. Fakat burada dikkat etmeniz gereken asıl nokta dar görünmesini engellemektir. Büyük görünmelerini sağlamak için, kirpik çizgisinin biraz uzağında bir ok çizin ve hafifçe gölgeleyin. Ardından göz ile kirpikler arasına beyaz kalem çizin. Bu, gözlerinizi daha büyük gösterecektir. Ardından, üstteki göz kapağını vurgulamak için, okun orta kısmını siyah kalem ile koyulaştırın.

6. Yakın gözler

Eğer gözleriniz arasındaki mesafe bir göz genişliğinden azsa, yakın gözlere sahipsinizdir. Bu durumda asıl amaç, gözlerinizin daha aralıklı görünmesini sağlamaktır. Gözlerinizin dış köşelerinden, açık renklerden koyu renk tonlarına doğru geçiş yapmalısınız. İç köşenin bir adım ilerisinden başlayarak bir ok çizmeye başlayın. Okun sonu dış köşenin biraz dışında olmalı ve ucu hafifçe kaldırılmalıdır.

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR