Dünyanın En Çirkin Kadını Olarak Alay Edilen Cesur Kadın Lizzie’nin İlham Dolu Hikayesi

Dünyaya geldiğimiz andan itibaren, bize toplum tarafından öğretilen; daha doğrusu dayatılan güzellik algısı; ister istemez çevremize olan bakışımızı belirliyor. Alıştırıldığımız standartlara göre, bazı şeylere/insanlara güzel, bazılarına ise çirkin diyoruz. Oysa güzellik, asla dış görünüşe bağlı bir şey değil.

İşte dünyanın en cesur kadını Lizzie’nin güzelliklerle dolu hikayesi.

28 yaşındaki Lizzie Velasquez, doğduğundan beri kilo alma problemi yaşayan, tek gözü görmeyen ve çocukluğu boyunca da birçok hastalıkla uğraşmış olan genç bir kadın.

Lizzie, dış görünüşüne yansıyan sağlık problemleri yüzünden ergenlik döneminde bir hayli sıkıtı yaşadı. Çünkü arkadaşları onunla sürekli alay ediyor, aşağılıyordu…

Tüm bunlar yetmezmiş gibi, birgün, internette milyonlarca kişi tarafından izlenen bir videoda “Dünyanın en çirkin kadını” seçildiğini görünce; dünyalar başına yıkıldı.

Lizzie’nin denk geldiği bu videoda, insanlar onunla ilgili nefret dolu yorumlarda bulunuyordu. Hatta yorumlarda “Kafana bir silah daya ve kendini öldür” kadar iddialı ve insanlıktan uzak cümleler vardı.

Yıllarca maruz kaldığı bu aşağılamalar yüzünden intiharı bile düşünen Lizzie, başına gelen bu son üzücü olayın ardından bir karar verdi ve daha da güçlendi.

Lizzie, artık doktor doktor dolaşmayacak, kendisini olduğu gibi kabul edecek ve yaşamı için mücadele edecekti. Ailesi ise onun bu kararına saygı duyarak desteklediler.

Okullarda çocuklar arasındaki aşağılamaların önüne geçmek için konferanslar düzenlemeye başladı, çalışmaları için internette bir kampanya başlattı ve çok ciddi para yardımı topladı.

Bu genç kadının mücadelesi, aslında çok kısa bir süre içinde yanıt buldu. İnsanlar onun bu çabasını gönülden desteklediler. Çünkü o, bu tarz aşağılamalar nedeniyle bir çocuğun daha dış görüntüsünden utanmasının, acı çekmesinin önüne geçmek istedi.

Kısa süre içinde beklediğinden daha fazla destek gören Lizzie, 2013’te ünlü TED Konferansları’nda konuşmacı oldu ve onun bu konuşması milyonlar tarafından izlendi.

İçerisinde otobiyografisinin yer aldığı “Lizzie Beautiful: The Lizzie Velásquez Story” ve sonrasında da “Be Beautiful Be You” isimli iki kitap yazdı.

Lizzie’nin bu kitapları tüm dünya çapında ciddi rakamlarda satışlar aldı. Herkes bu cesur kadını gönülden takdir etti.

2015 yılında ise, Lizzie’nin hayat hikayesinin anlatıldığı “A Brave Heart: The Lizzie Velasquez Story” isimli bir belgesel çekildi.

Tüm bunlar dışında, Lizzie, Amerika’nın aşağılamalara karşı olan mevcut yasaları için de çeşitli faaliyetler yürüttü.

Lizzie halen, konuşmalar düzenleyerek; duruşuyla ve hayat hikayesiyle, birçok insana ilham olmak için, çalışmalarını sürdürüyor. Biz de bu cesur kadını, mutlulukla takip ediyoruz!

Dünyanın en cesur kadını Lizzie’yi gönülden takdir ediyoruz ve onun kendisiyle barışık hikayesinin, güzel kalbinin ihtiyaç duyan herkese ilham olmasını diliyoruz!

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR