spot_img

Kadın Çalışanlarına Regl İzni Vermeye Hazırlanan Yeni Bir Ülke Daha: İtalya

Regl süreci, biz kadınlar için genelde oldukça sancılı. Gerek öncesi, gerek sonrası derken, bir ay içinde kafamız rahat dolaştığımız süre sayısı bir haftayı geçmiyor. Üstelik birçok kadın, regl dönemini oldukça ağır geçiriyor ve bu durum onların günlük yaşantısının da aksamasına neden oluyor. Ancak ne yazık ki, çalıştığımız iş yerlerinde “Regl oldum, ölüyorum” izni gibi bir uygulama yok. En azından ülkemizde durum böyle.

İşte bugünlerde, İtalya tam olarak bunu konuşuyor. Kamu kuruluşları ve özel sektörde çalışan kadınların regl dönemlerinde izin kullanabilmelerini öngören yasa tasarısı, şu an parlamentoda tartışma aşamasında.

İtalya Parlamentosu, kadın çalışanların, regl dönemleri için her ay 3 gün izin kullanabilmelerine yönelik bir kanun teklifi düşünüyor.

Bu sayede kadın çalışanlar, ağrılı geçen regl dönemlerini daha rahat geçirebilecek.

Önümüzdeki aylarda kesinleşebilecek bu tasarıyı onaylayanlar olduğu kadar; ayrımcı olarak nitelendirip karşı çıkanlar da var…

Çünkü bu uygulama bir yandan da işverenlerin, kadınlardan çok erkekleri tercih etmelerine neden olabilir.

Eğer tasarı yasalaşırsa; kadın çalışanlar standart hasta izni almak yerine; bu izinlerini kullanabilecekler…

Ancak bu izinlerini kullanabilmeleri için, her yıl doktordan rapor almaları ve şikayetlerini belgelemeleri gerekecek.

Bir süre önce Çin, Japonya ve Güney Kore’deki bazı şirketler de, kadın çalışanları için benzer uygulamalar başlatmıştı. Ancak bu ülkelerdeki kadınlar, ücretli regl izni almaktan genelde çekiniyorlar.

Yani sosyal damgalanmaya maruz kalmamak adına kadınlar bu haklarını kullanmıyorlar.

Şirketlerin kadın çalışanlara karşı talebinin azalmasına neden olabileceği düşünülen bu uygulama için bakalım karar ne olacak…

Birçok araştırmacı, durumun negatif tarafını da göz önünde bulundurmak gerektiğini düşünüyor. Önümüzdeki aylarda bakalım İtalya’nın bu konudaki kararı ne olacak?

Yararlanılan Kaynak: Independent

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,870TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -

Latest Articles