Kırılan Kalplerin Bir Daha İyileşemeyebileceğini Ortaya Koyan Bilimsel Araştırma

Kalp kırıklığının bazen bir hayat boyu unutulmadığını herkes bilmese de; en azından bunun mümkün olabileceğini herkes tahmin eder. Çünkü bazı üzüntüler vardır ki, ne olursa olsun unutulmaz. Bu duygusal sözler sizlere bir şey ifade etmiyorsa, biraz da olaya bilimsel tarafından bakalım.

Kırık kalp sendromunun kalbe geçici olarak hasar verdiğini zaten birçok bilimsel araştırma ortaya koymuştu. Ancak bu kez, yapılan araştırma, kırılan bazı kalplerin hiçbir zaman iyileşememe ihtimali olduğunu gösterdi!

İskoçya’daki Aberdeen Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırma, sevdiği birini kaybetme gibi aşırı duygusal strese neden olan durumların, kalpte kalıcı hasar oluşturduğunu ortaya koydu.

Kısaca; “kırık kalp sendromu”, yarattığı aşırı stres yüzünden kalp yetmezliği gibi ciddi hastalıklara neden olabiliyor.

Peki nedir bu kırık kalp sendromu?

Kırık kalp sendromu; sevilen kişiden ayrılma, onu kaybetme; aldatılma, şok, depresyon gibi kişinin duygularını olumsuz yönde etkileyen olayların yaşanması ya da tam tersi çocuk sahibi olmak, ikramiye kazanmak gibi duyguları aşırı olumlu yönde etkileyen olaylar sonucu ortaya çıkabilen bir durumdur. Kişiyi duygusal anlamda etkileyen bu olaylar, kalbin işleyişine de etki eder ve stres hormonlarının fazla salgılanmasına neden olur. Bu da, kalbin işleyişini değiştirerek kişide kalp çarpıntısı, nefes darlığı, göğüs sıkışması gibi belirtiler ortaya çıkarır.

Daha önceki araştırmalar kırık kalp sendromunun, kalbin işleyişini geçici olarak etkilediğini söylüyordu. İngiliz Kalp Vakfı’nın desteğiyle yapılan bu araştırma ise, bunun kalpte kalıcı hasara neden olabileceğini gösterdi.

Araştırma için 52 hasta, 4 ay süresince gözlem altında tutuldu. Araştırmanın sorumlusu Dr. Dana Dawson, “Bu hastaların hiçbir tıbbi müdahaleye gerek kalmadan tamamen iyileşebileceğine inanılıyordu. Ancak araştırmayla birlikte gördük ki hastalığın kalpte çok daha kalıcı etkileri var” dedi.

Araştırmanın sonucunda, kırık kalp sendromu yaşayan hastaların kalp kaslarında yaralar oluştuğu ve kasların kan pompalama görevini tam anlamıyla yerine getirmediği görüldü.

“Takotsubo Kardiyomiyopatisi” olarak da bilinen kırık kalp sendromu, en çok kadınları etkiliyor. İngiltere’de her yıl 3 bin kişinin bu sendroma yakalandığı tahmin ediliyor ve bunların yüzde 90’ı kadın.

Belirtlileri kalp krizine benzer olan bu sendromu yaşayanların mutlaka bir doktora başvurması gerekiyor.

Yani bu araştırma, stres yaratan durumların sağlığımızı çok ciddi biçimde etkileyebileceğini ortaya koyuyor. Bu yüzden, kalp kırmamakta fayda var…

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR