Kolonya Saça Zarar Verir mi? Kolonyanın Saça Verdiği 7 Zarar

Kolonya, birçok evde gelenekselleştirilen bir üründür. Aynı zamanda dezenfektan olarak her evde ve çantada bulunuyor. İçeriğinde bulunan etil alkol ve çeşitli kimyasallar, ciltteki mikropları öldürür ve aromalı olanları ekstra olarak güzel bir koku yayar. Bu süreçte kolonyanın bazı kullanımları soru işareti oluşturabilir. Özellikle el, kol ve boyun bölgelerine uygulanan kolonyalar saç bölgesine uygulanabiliyor. Bu aşamada, kolonya saça zarar verir mi? Saça sürülürse ne olur? Faydalı mı yoksa zararlı mı konusunu açıklıyoruz.

Kolonya Saça Zarar Verir mi?

Saçlarına kolonya sürenlerin sayısı oldukça fazladır. Ancak saçlara kolonya sürmek zararlıdır. Çünkü kolonyanın içerdiği bazı kimyasal maddeler saç derisine zarar verir ve bazı alerjik reaksiyonlara neden olur. Kuru veya yağlı saça kolonya sürmek saçın pH dengesini bozar. Beraberinde yıpranma ve kuruluk meydana gelir. Yani kolonyanın kimyasal bir ürün olduğu unutulmamalı ve saça zarar verdiğinden dolayı kullanılmaması önerilir.

Kolonya Saça Sürülürse Ne Olur?

Nadirde olsa saça kolonya sürmek çok fazla tehdit oluşturmaz. Ancak bol miktarda ve uzun süre saça kolonya sürmek saçın yapısını bozabilir. Bunun dışında kolonya saça sürülürse ne olur? Sorusunu 7 farklı cevapla şu şekilde özetleyebiliriz…

kolonya saça zarar verir mi

Saçın pH Dengesi Bozulur

Saçların ferahlaması veya güzel kokması için kolonya sürülebilir. Ancak bu durum saç köklerinde pH dengesinin bozulmasına sebep olur. Kolonyanın sürekli olarak kullanımı ile beraber saçların doğal nemli yapısı azalır. Saçlar yıprandığından dolayı yeteri kadar beslenemez. Yani kolonyalar saça uygulanırsa, dökülme, kepek, saç derisinde kaşıntı, şişlik ve kızarıklık gibi çeşitli problemleri meydana getirebilir.

Saçlarda Kepeklenme Başlar

Saça dökülen kolonya, saç derisine işleyerek tahriş edebilir. Saç derisinin sağlıklı yapısını kaybetmesi sonucu ve nem dengesi etkilenebilir. Saçın derisinde cilt kuruluğu olacağı için saç derisinde dökülmelere sebep olacaktır. Saç derisinde oluşan dökülmeler ise kepektir ve kepeklenme sonucunda saç derisi daha hassas olabilir.

kolonya saça zarar verir mi

Saç Dökülmesi Sorunları

En sık sorulan sorulardan birisi, saça kolonya sürmek saçı döker mi? Sorusudur. Kolonya, içeriği ile birlikte tamamen asidiktir. Aynı zamanda özellikle saç bakımında kullanılması, saçların güçsüzleşmesine sebep olur. Bu sebeple zamanla saçlarda dökülmeler meydana gelebilir. Kolonya, saçların beslenmesinin önüne geçer ve doğal yapısını bozar. Saç köklerinin güçsüzleşmesine sebep olarak kökten dökülme sağlar.

Saç ve Deri Sağlığını Bozar

Kolonya, içeriğinde lavanta, türün ve limon gibi farklı esanslar barındıran, asit ve kimyasal içeren bir üründür. İçeriğinde bulunan kimyasal ve özellikle asit nedeniyle hem cilde hem de saça kolonya sürülmemelidir. Özellikle uzun süreli kullanımlarda saçın yapısı ve saç köklerinin hasar alması kaçınılmaz olacaktır. Bir süre sonra kepeklenme, kızarıklık, kaşıntı gibi ekstra problemler yaşanabilir.

kolonya saça zarar verir mi

Saçları Beyazlatır

Merak edilen bir diğer önemli konu ise saça kolonya sürmek beyazlatır mı? Konusudur. Kolonya içeriğinde barındırdığı kimyasallar dolayısıyla saçlarda beyazlatmaya sebep olabilir. Çünkü kolonya içeriği, saç pigmentlerini kalıcı şekilde zayıflatabilir ve bu durumda kısa vadede saçlarınızın daha beyaz çıkmasına yol açar.

Saçları Matlaştırır

Kolonya hem cildin hem de saçların nem dengesini bozar ve kuruluğa sebep olur. Saçlara uygulandığı zaman, saçların dolgun ve parlak görüntüsü azalır. Hatta kolonyanın saça düzenli uygulanmasıyla kuru ve mat görünen saçları sertleştirir ve uçlarda kırılmaya sebep olur.

kolonya saça zarar verir mi

Saç Boyasını Bozar

Kolonya saça zarar verir mi? Sorusunu genel olarak cevapladık. Kolonya saç derisini ve saç yapısına olumsuz etkiler bırakır. Aynı şekilde saç boyasına da zararlıdır. Kolonya içerisinde yer alan çeşitli kimyasallar, saç boyasının rengini bozar. Daha mat ve cansız görünmesine yol açar. Bu sebeple boyalı saçlarınıza kolonya sürmemeniz önerilir.

Limon Kolonyası Saça Zarar Verir mi?

Genel olarak kolonyanın saça olan zararlarını özetledik. Ancak bazı durumlarda doğal limondan üretilen limon kolonyası saça zarar verir mi? Sorusu gündeme gelebiliyor. Kaliteli veya kalitesiz limon kolonyası fark etmeden her türlüsü saça ve cilde zarar verir diyebiliriz. Aynı zamanda limon suyu veya asidik herhangi bir içerik, aynı şekilde cilde ve saça iyi gelmeyebilir. Yani kesinlikle kullanılmaması öneriliyor.

Saçıma Kolonya Döküldü Ne Yapmalıyım?

Saçıma kolonya döküldü ne yapmalıyım? Diye soruyorsanız öncelikle saçınızı bol su ile durulamanız önerilir. Ardından saç derisini ve saçınızı doğal yağlarla besleyebilirsiniz. Bu süreçte saçınızın ve saç derinizin kuru kalmamasına dikkat etmelisiniz. Eğer hassas bir cildiniz varsa, kızarıklık, kaşıntı veya farklı alerjik reaksiyonlar yaşıyorsanız cildiye doktoruna görünebilirsiniz.

Sonuç olarak eğer saçınıza kolonya sürme alışkanlığınız bulunuyorsa, hızlıca bundan vazgeçmenizi öneririz. Aksi takdirde saçınızın yapısını, geri dönüşü olmayacak şekilde bozabilir, saç köklerinizin direncini kırabilir ve koparak dökülmeye başlamasına sebep olabilirsiniz.

Kolonya Saça Zarar Verir mi? Kolonyanın Saça Verdiği 15 Zarar içeriğimiz ilginizi çektiyse, Her Gün Daha İyiye: Saça İyi Gelen Yağlar yazımıza göz atabilirsiniz.

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR