82 Yaşında Kod Öğrenip Uygulama Yazarak Apple’dan Davet Alan Kadın: Masako Wakamiya

Öğrenmenin yaşı yok! İnsan isterse hayalleri için, yapmak istedikleri için, hiçbir zaman geç değildir. İşte bunun kanıtı olan ve hayallerinin peşinden koşmak için geç kaldığını düşünenlere ilham olabilecek bir hikaye!

82 yaşındaki Japon kadın Masako Wakamiya, 1990’larda banka memurluğundan emekli oldu ve bilgisayarlarla ilgilenmeye başladı.

O iş hayatına atıldığı ilk yıllarda, Japonya’da matematik için halen abaküs kullanılıyordu.

“Yaşlandıkça birçok şeyi kaybediyor insan; eşinizi, işinizi, saçlarınızı ve görüşünüzü… Eksiler gerçekten saymakla bitmez. Ama yeni bir şey öğrendiğiniz zaman, ister piyano çalmak ister programlama öğrenmek olsun, bu çok motive edici oluyor.”

Öğrenme hevesini bu cümlelerle anlatıyor Masako Wakamiya.

Yaşlanınca teknolojiye yetişmekte zorlanan, bu yüzden de yazılım geliştiricilere yaşlılara yönelik uygulamalar üretme çağrısı yapan Masako, onu harekete geçiren şeyin; onlardan bir cevap alamaması olduğunu söylüyor.

İşte bu nedenle ipleri eline alan Japon kadın kendini bu konuda eğittikten sonra “Hinadan” (bebek merdiveni) isimli bir oyun geliştirdi. Ve geliştirdiği oyun 42 bin kez indirildi.

Masako, bu oyunda Japonya’nın geleneksel bebek festivalinden esinlendi. İmparator, ailesi ve konuklarının çeşitli kıyafetler içerisinde yer aldığı oyunda, kullanıcılar bu kişileri ve kıyafetleri doğru pozisyonlara koymaya çalışıyor.

Bugün, dünyanın en yaşlı uygulama yazıcılarından biri olan Masako, aynı zamanda akıllı telefonları yaşlıların kullanımına uygun hale getirmek için çalışan öncülerden biri.

Geliştirdiği oyun nedeniyle Apple’ın her yıl düzenlediği Dünya Uygulama Geliştiricileri Konferansı’na davet alan Masako, bir de Apple’ın CEO’su Tim Cook ile buluştu.

Masako, Tim Cook ile arasında geçen konuşmayı şöyle anlatıyor:

“Bana yaşlı insanların uygulamayı kullanabilmesini sağlamak için neye yoğunlaştığımı sordu. Ben de ona; ‘Yaşlıların gözlerinin, işitmelerinin ve parmaklarının iyi çalışmamasına dikkat ederek bu uygulamayı hazırladım.”

Japonya’da yaşlı nüfus giderek arttığı için, bu tarz gelişmeler gerçekten çok önemli. Elbette Masako’nun öğrenme aşkı da kocaman bir alkışı hak ediyor!

Ne diyorsunuz; sizce hala öğrenmek ve bir şeyleri başarmak için geç mi?

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR