Her Gün Maruz Kaldığımız Bir Faktörün Meme Kanserini Tetiklediğini Ortaya Koyan Araştırma

Meme kanseri, meme dokusundaki hücrelerde gelişen bir kanser çeşidi. Ve kadınlarda görülen kanser tipleri arasında ilk sırada yer alıyor. Üstelik, her 8 kadından bir tanesi, meme kanserine yakalanma riski taşıyor.

Meme kanseri riskini belirleyen; kadının ilk adet yaşı, menopoz yaşı, beslenme düzeni, alkol tüketimi gibi birçok faktör var. Ve araştırmalar her geçen gün, bu faktörler arasına bir yenisi daha ekliyor. Bu çok önemli, çünkü riski arttıran faktörleri bilmek; hastalığa karşı da önlem alabilmek anlamına geliyor. Ancak ne yazık ki, bu faktörlerden birçoğu bizim elimizde değil; yani onlardan uzak durabilmenin bir yolu yok… İşte aynen böyle bir faktörü daha kanser riskleri arasına ekleyen son araştırmanın detayları.

ABD’de Florida Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, hava kirliliğinin meme kanseri üzerindeki etkisini araştıran bir çalışma gerçekleştirdi.

Bu önemli araştırma için, mamografiyle tam 280 kadının meme yoğunluğuna bakıldı ve hava kirliliğine neden olan partiküllerin meme yoğunluğunu artırdığı sonucuna varıldı.

Meme yoğunluğunun artması, hem meme kanseri riskini artırıyor hem de tümörleri gizleyerek hastalığın teşhisini geciktiriyor.

Breast Cancer Research isimli dergide yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, havada asılı kalan 2,5 partikül maddeye maruz kalan bir kadının meme yoğunluğu % 4 oranında artıyor.

Araştırmanın sorumlusu Dr. Lusine Yaghjyan, sonuçlarda çıkan meme yoğunluklarının; kırsal ve kentsel bölgelerdeki hava kirliliğine bağlı olarak değişiklik gösterdiğini vurguladı.

Meme yoğunluğunun meme kanseri için bir risk faktörü olduğu, bilimsel bir gerçek. Ancak Yaghjyan’ın ifadesine göre, konuyla ilgili daha detaylı araştırmalar yapılması gerekiyor…

Böylece meme kanseri konusunda da daha sağlam önlemler almak mümkün olabilir…

Yararlanılan Kaynaklar: 1, 2.

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR