Rehber Köpeğiyle Metrobüse Binmesine İzin Verilmeyen Görme Engelli Kadının Hikayesi

Dün öğle saatlerinde Söğütlüçeşme metrobüs durağında, insan olmanın önemini bir kez daha ortaya koyan bir olay yaşandı. Görme engelli bir kadın, yanındaki rehber köpeğiyle birlikte metrobüse binmek istedi. Ancak turnikelerin başında bekleyen güvenlik görevlisi, köpekle metrobüse binemeyeceğini söyleyerek onu içeri almadı.

Çünkü rehber köpekle uçağa bile rahatlıklıkla binilebildiğini bilmiyordu. Çünkü engelli bireylerin haklarından, onlara sunulan imkanlardan bihaberdi.

Neyseki gözleri gördüğü halde etrafındakileri görmeyen ve sadece kendisi için yaşayanlardan farklı biri, bu duruma müdahale etti. Onur Yarar isimli vatandaş, kadının yaşadığı problemi görünce hemen duruma müdahale etmek için turnikelerin başına geldi ve görevliye meselenin doğrusunu anlatmaya çalıştı.

Görevliyi konuşarak ikna etmek mümkün olmayınca, sırasıyla Beyaz Masa, İETT, güvenlik şirketi gibi yerleri arayarak görme engelli kadının ulaşım hakkını kullanabilmesi için uğraştı. Yaklaşık 40 dakika boyunca süren bu çaba, polisin gelmesi ile bir çözüme kavuştu. Görme engelli kadın için artık nihayet “Tamam binin” izni çıkmıştı.

Oysa bu zaten bir izin değil, bir “hak”tı. Yani bunu kullanabilmek için hiçkimsenin kimseden izin almak gibi bir mecburiyeti yoktu.

İşte bu olaya tanıklık eden Onur Yarar isimli vatandaş, yaşananları Facebook profilinde paylaşarak bizlere bir kez daha “insan” olmanın önemini hatırlattı.

Rehber köpek uygulaması, ülkemizde çok eski değil. Bu yüzden birçok insan da bu durumdan habersiz. Ancak giderek yaygınlaşan bu uygulama konusunda çeşitli çalışmalar yapılarak, insanlar bilinçlendirilmeye çalışıyor.

Önemli Not: Onur Yarar’ın Facebook paylaşımıyla haberdar olduğumuz bu olayda, görme engelli kadının kimliğiyle ilgili herhangi bir bilgi yoktu ancak biz dikkatlice bakınca fotoğraftaki kadının “Rehber Köpekler Derneği” kurucusu Av. Nurdeniz Tuncer olduğunu fark ettik. Türkiye’ye bu uygulamayı getirmek ve kendisi gibi görme engelli insanların daha rahat yaşayabilmesi için mücadele eden bir kadının başına böyle bir olayın gelmesi, her şeyi daha da ironik bir hale getirmiyor mu?

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR