Tükettiğiniz İçecekleri Su İle Değiştirdiğinizde Yaşayacağınız 15 Muhteşem Değişim

Vücudumuzun 2/3’ünün sudan oluştuğunu düşününce, suya biraz daha fazla önem vermemiz gerektiği apaçık anlaşılıyor. Günlük olarak tükettiğimiz su miktarı, sağlıklı bir vücudu korumada önemli rol oynuyor. Uzmanlar sağlığımızı korumamız için her gün 8 ile 10 bardak arası su içmemizi öneriyorlar.

Su içmenin faydaları saymakla bitmez ama biz yine de sayalım. Zararlı içecekleri bir kenara bırakıp, sadece su içmenin vücudumuza nasıl avantajları oluyormuş, gelin hep beraber bakalım:

1. Yorgunluğunuzu önemli ölçüde azaltır: Yetersiz su tüketimi, vücudunuzun daha verimsiz çalışmasına sebep olur. Yeterli su içmek vücudunuzun iyi düzeyde çalışmasına yardımcı olur ve yorgunluğunuzu giderir.

2. Daha hızlı kilo kaybedersiniz: 9 gün boyunca yeterli miktarda su içerseniz, günde 8 km koştuğunuz kadar kilo kaybedersiniz.

3. Metabolizmanız hızlanır, enerji seviyeniz yükselir: Sabahları içtiğiniz 500 ml su metabolizmanı hızınızı, 90 dakika boyunca %24 oranında arttırır.

4. Cildiniz yumuşak ve temiz olur: Su cildinizi temizler ve nemlendirir. Cildinizin daha genç görünmesini sağlar ve kılcal damarların akışını değiştirir. Cildiniz taze, parlak, yumuşak ve pürüzsüz bir görünüme ulaşır.

Ayrıca yüzünüzdeki çizgileri, yara izlerini, sivilceleri, kırışıklıkları ve diğer yaşlanma belirtilerini önler.

5. Su, düşünmenize yardımcı olur: Beynimiz %75 oranında sudan oluşuyor; bu nedenle daha fazla su içmek beyniniz için daha fazla yakıt demektir.

6. Çok daha az yersiniz: Su içtiğinizde mideniz dolar ve yemek yeme eğiliminizi azalır. Ayrıca vücudun yağ yakma oranını arttırarak, yağ hücrelerinin parçalanması ve yok edilmesini sağlar.

7. Vücudunuz toksinleri çok daha hızlı atar: Su yaşlanmaya neden olan maddeleri vücudunuzdan atar.

8. Birçok hastalığın riskini azaltır: Hipertansiyon, mesane sorunları ve bağırsak kanseri gibi.

9. Kalbiniz çok daha iyi çalışır: Günde 5 bardak su, kalp krizi riskinizi %41 oranında düşürür.

10. Vücut sıvılarının dengesini sürdürmeye yardımcı olur: Vücudumuz %60 sudan oluşur. Bu sıvıların arasında sindirim, emilim, dolaşım, tükrük, besin maddelerinin taşınması ve vücut sıcaklığının korunması gibi unsurlar yer alır.

11. Kas gücünü arttırır: Terlemek kaslarınızın su kaybetmesine sebebiyet verir. Ve kasların suya ihtiyacı olduğu için, yeteri kadar su içmeniz kas gücünüzü arttıracaktır.

12. Baş ağrısı ve migrenden kurtulursunuz: Baş ağrısı ya da migreniniz varsa rahatlamak için yapabileceğiniz ilk şey bol biktarda su içmektir. Baş ağrısı ve migren genellikle dehidrasyondan kaynaklanır.

13. Tabii ki çok az para harcarsınız: Suyun fiyatının diğer içeceklerden çok daha düşük olduğunu hepimiz biliyoruz.

14. Vücut sıcaklığınızı düzenler: Vücutta bulunan bol miktardaki su vücut ısınızı düzenlemeye önemli ölçüde yardımcı olur. İyi düzenlenmiş bir vücut ısısı ile egzersiz yaparken kendinizi daha enerjik hissedersiniz. Su aynı zamanda eklemlerinize ve kaslarınıza iyi gelerek kramp ve burkulmaları önler.

15. Nefesinizi temizler: Kötü nefes yeterli su içmediğinizin işaretidir. Yeteri kadar su içmek ağzınızı nemli tutar; gıda parçalarından ve bakterilerden arındırır. Ayrıca oral bakterilerin yarattığı kokulu bileşikleri seyreltir.

Hadi hemen mutfağa, koca bir bardak su içmeye! 🙂

Yararlanılan Kaynaklar: 1, 2, 3, 4, 5, 6(Kapak Görseli)

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR