Sonunda Verdiği Mesajla Seyircisini Şok Eden Anlamlı Defile: Suçlu Kıyafetler

Geçtiğimiz Mart ayı içerisinde, Moskova’daki Moda Haftası kapsamında “The Guilty Clothes” (Suçlu Kıyafetler) isimli bir defile gerçekleştirildi. The Survivors Trust sponsorluğunda gerçekleştirilen defilede, bu kez kadınlar seksi ve özel tasarım kıyafetler değil; sıradan, basit ve özellikle vücutlarının ön plana çıkmadığı kıyafetler giydiler.

Defiledeki mankenleri, alışılmışın dışında kıyafetlerin içinde gören seyirciler, durumdan habersiz oldukları için önce anlamlandıramadılar. Çünkü neden böyle giyindiklerini anlayabilmek pek de mümkün değildi.

Gelmiş geçmiş en kışkırtıcı moda şovu” olarak sunulan defile, kadınlara yönelik cinsel saldırılar konusunda farkındalık yaratma amacını taşıyordu. Mankenlerin üzerindeki kıyafetler de, gerçek hayatta cinsel saldırıya uğrayan kadınların o sırada üzerlerinde bulunan kıyafetlerin benzerleriydi…

Mankenlerin podyumdaki yürüyüşünün ardından kadınların cinsel saldırıya uğraması konusundaki “esas suçlunun kıyafetler olmadığı” mesajı verildi ve bu mesaj, seyirci tarafından büyük bir alkışla karşılandı.

“Suçlu Kıyafetler koleksiyonu, toplumu tahrik etmek için yaratılmıştır.”

İşte bu da, Marveous isimli ajans tarafından internet üzerinde de reklamı yapılan defilenin görüntüleri…

Farkındalık yaratmak güzel şey tabii… Ancak kadınları cinsel saldırılardan korumak adına ne kadar işi yarar; açıkçası biz pek anlayamadık…

Yararlanılan Kaynaklar: 1, 2.

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR