Türkiye’nin Eğitim Kalitesinde Sınıfta Kaldığını Gösteren Unicef Raporu

UNICEF, 15 Haziran Perşembe günü, çocukların refah koşullarına yönelik bir rapor açıkladı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu raporda, ortalama refah düzeyi orta ve yüksek seviyedeki 41 ülkedeki çocukların durumu mercek altına alındı.

İşte UNICEF raporunun, çocuklarımızla ilgili ortaya koyduğu çarpıcı sonuçlardan bazıları.

● Çocukların yaşama koşullarının değerlendirildiği raporda, Türkiye, 41 ülke arasından 36. sırada yer alıyor.

● Çocukların koşullarının en iyi olduğu ülke ise Norveç. Almanya, bu sıralamada Norveç’in hemen arkasında.

● Çocukların koşulları bakımından en kötü ülke Şili. Performans listesinde, Romanya 39, Bulgaristan ise 40. sırada yer alıyor.

● Danimarka, İzlanda ve Norveç’te her 10 çocuktan biri, göreceli yoksulluk içerisinde. İsrail ve Romanya’da ise her 3 çocuktan biri bununla karşı karşıya.

● 41 ülkenin ortalamasında, her 8 çocuktan biri gıda güvensizliği ile karşı karşıya. Amerika’da her 5 çocuk, Meksika ve Türkiye’de ise her 3 çocuk, buna maruz kalıyor.

● Rapora göre, en başarılı eğitim sistemine sahip olduğu kabul edilen Finlandiya ve Japonya’da dahi; 15 yaşındaki gençlerin 5’te 1’i, okuma ve hesaplama konusunda asgari becerilere sahip değil.

● Türkiye ise, eğitim kalitesi kategorisinde son sırada yer alıyor. Sıfır açlık kategorisinde ise 41 ülke arasından, 40. sırada.

● 9 ayrı kategoride yapılan performans değerlendirmesinde Türkiye, Sorumlu Tüketim ve Üretim kategorisinde 3. sırada; Uygun İş ve Ekonomik Büyüme kategorisinde de 22’inci sırada yer alıyor.

● Raporun sağlık alanındaki sonuçları, son derece endişe verici. 11-15 yaş aralığındaki obez çocuk sayısı, 41 ülkenin çoğunda artış gösteriyor. Aynı şekilde, haftada en az 2 kez psikolojik sorunlardan muzdarip olduğunu bildiren çocuk sayısı da artışta.

UNICEF’in Innocenti Araştırma Ofisi’nin Başkanı Sarah Cook, raporun çarpıcı sonuçlarının tüm ülkeler için bir uyarı olduğunu söylüyor ve hükümetleri, çocuklar arasındaki refah eşitsizliğini gidermeye çağırıyor…

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR