10 Uyku Pozisyonu Ve Bu Pozisyonların İlişkiniz Hakkında Söyledikleri

Edinburgh Uluslararası Bilim Festivali’nde yapılan son psikolojik araştırmalar, ilginç bir gerçek keşfetti:

Sevgi dolu bir çiftin birlikteliğindeki herhangi bir değişiklik, onların uyku pozisyonlarını hemen etkiliyor! Buradaki en önemli şey, uyumadan önce sarıldıkları ya da uyuduktan hemen sonra aldıkları konum değil. Bütün gece uykularında aldıkları ve de sabah uyandıkları pozisyonlar.

İşte Profesör Richard Wiseman’ın bu araştırmasından esinlenerek hazırlanmış eğlenceli bir uyku rehberi. Bu pozisyonlar, ilişkiniz hakkında size bir parça fikir verebilir. 🙂

1. ‘Balayı Sarılması’ Pozisyonu

Bu uyku pozisyonu daha çok, yeni sevgili olmuş veya birbirlerinden bir süre ayrılmak zorunda kalmış çiftlerde görülür. Ayrıca, birbirlerine karşı hala tutkulu ve sevgili dolu olan evli çiftler arasında da oldukça yaygındır.

2. ‘Diyalog’ Pozisyonu

Bu uyku pozisyonu, aralarında güçlü bir bağ olan fakat daha fazla birlikte vakit geçirmek isteyen çiftler arasında görülür.

3. ‘Hayalperest’ Pozisyonu

Bu uyku pozisyonunda her iki eş de sırt üstü yatar. Genellikle biri sırt üstü yatarken, diğeri de başını, partnerinin omzuna dayayıp onu daha bağımlı hale getirir. Hayalperest uyku pozisyonu, çiftlerin arasındaki mükemmel kimyayı gösterir; ancak aynı zamanda birinin biraz rahatsız olduğunu düşünürken, diğerinin onun bakış açısını dikkate almakta zorlandığının da bir işaretidir.

4. ‘Sevgilinin Beşiği’ Pozisyonu

Bu uyku pozisyonu, hayalperest pozisyonuna çok benzer ama daha samimidir. Daha çok, duygularını göstermekten çekinmeyen çiftler arasında yaygındır. Sevgilinin beşiği pozisyonu, ilişkide erkeğin daha baskın olduğu ve ikilinin birbirlerine çok önem verdiği anlamına gelir.

5. ‘Seni seviyorum/ Baş tacı ediyorum’ Pozisyonu

Bu uyku pozisyonunda yatan çiftler, genellikle çok mutlu ve ilişkilerinden gerçekten keyif alıyorlar demektir. Ayrıca çiftlerin, birbirlerinin karşılıklı alanlarına duydukları saygıyı yansıtır. Onların birbirlerine dokunan sırtları, her iki taraf için de, yakınlarında eşlerinin varlığını hissetmenin son derece önemli olduğunun kanıtıdır.

6. ‘Özgürlük’ Pozisyonu

Bu uyku pozisyonu, bir çiftin büyük kavga ettikten hemen sonra yattığını gösterebilir. Ayrıca alternatif bir açıklaması daha vardır: Her iki insan da, muhtemelen kendine dönük, benmerkezci ve kişisel alanını önemseyen kişilerdir.

7. ‘Yatağın Kralı” Pozisyonu

Kendilerini yatağın her tarafına yayma eğilimi gösteren çiftler, genellikle partnerlerine duygularını göstermekten ziyade; kendilerini ifade etmeye ihtiyaç duyan kişilerdir. Böyle çiftlerin, ilişkideki davranışları genelde bencildir ve bu da uyku alışkanlıklarına yansır.

8. ‘Kaşık’ Pozisyonu

Bu uyku pozisyonu, uyumlu ve tutkulu bir ilişkinin göstergesidir. Evliliğin ilk birkaç yılında da çok yaygındır. Kaşık pozisyonunda arkadaki partner, genelde ilişkide daha baskın bir rol oynar. Diğer partner ise, bunun tersine korunma duygusundan hoşlanır.

9. ‘Serbest Kaşık’ Pozisyonu

Bu uyku pozisyonunda çiftler, kendilerine daha rahat bir kaşık pozisyonu seçerler ve birbirlerine daha fazla özgürlük tanırlar. Bu pozisyon iki şekilde yorumlanabilecek en karmaşık pozisyonlardandır:

1. Bu pozisyon tutku olmayan bir ilişkiyi yansıtıyor olabilir (En azından bir partner böyle hissediyor olabilir). Çiftlerden birinin ya herhangi bir fiziksel temasa ihtiyacı yoktur, ya da partnerinden memnun değildir.

2. İkinci ihtimal ise, sırtını dönen partnerin, diğerini duygularını ifade etmesi konusunda teşvik ettiği ve daha fazla dikkat çekmek istediğidir.

10. ‘Bacak Sarılması’ Pozisyonu:

Bu uyku pozisyonunda çiftler, birbirleriyle yakın temas halinde uyumayı tercih ederler ve birbirlerinin ayağına dokunurlar. Böyle uyuyan çiftler, genelde geceleri bile birbirlerine dokunarak ve aralarında küçük de olsa bir köprü kurarak, birbirlerine özgürlük sağlarlar.

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR