Sahip Olduğunuz Vücut Tipine Göre Hızlı Kilo Vermenizi Sağlayacak Beslenme Önerileri

Vücut tipiniz nasıl olursa olsun; hem benzersiz hem de çok güzel; çünkü sizin vücudunuz!❤ Ancak yine de her insanın, vücudunun belirli bölgelerine yağ depoladığı ve dolayısıyla yine o bölgelere kilo aldığı bir gerçek. Peki ya bunun nedenini hiç merak ettiniz mi?

Bazılarımız gövdemizin orta bölümüne kilo alırken; bazılarımız kalça ve uyluk çevremize kilo alırız… Yani hepimizin sorunlu alanları ve yine vücut tipimize dayanan zayıf bölgeleri var. İşte bu içeriğimiz de, sizin için hangi gıdaların ve beslenme tipinin uygun olduğunu göstermek için. Buyrunuz efendim, vücut tipinize göre uygulamanız gereken beslenme önerileri.

1. Dikdörtgen Vücut Tipi

Bu vücut tipinde, kalçalar, bel ve omuz neredeyse aynı genişliktedir. Bu yüzden ne kadar zayıf olursanız olun, sağlıklı beslenmeniz gerekir. Kilo vermeniz kolay olmayacağından, diyetinize her zaman bitki esaslı proteinleri eklemelisiniz. Tatlı ve fast fooddan ise mutlaka uzak durmalısınız.

2. Elma Vücut Tipi

Eğer bu vücut tipine sahipseniz, gövdenizin orta bölümüne kilo alma eğilimindesiniz demektir. Bu yüzden sizin için en ideal beslenme şekli, az ve sık yemek. Yani günde 6 kez yemek yiyin, ancak mutlaka öğünlerinizde yediğiniz şeyleri azaltın.

Lifli gıdalar, meyve, sebze, C vitamini içeren gıdalar ve az yağlı süt gibi; besin değeri bakımından zengin olanları tüketin. Fast food, ekmek ve belirli sebzeler gibi, gaz ve şişkinlik yapan gıdalardan ise kaçının.

3. Armut Vücut Tipi

Bu vücut tipinde, göğüs ölçüsünden daha büyük bir kalça ölçüsü söz konusudur. Bu vücut tipine sahip insanlar, genelde kalçalarına kilo alacağından, vücutlarının su tutma ihtimali vardır. Yüksek protein içeren kırmızı et, balık, yumurta gibi gıdalar ve süt ürünleri tüketin. Karpuz veya ananas gibi meyveler, metabolizmayı yavaşlatan toksinleri atarak vücudunuzu temizlediği için sizin için mükemmel tercihlerdir. Onları yeşil çay gibi sağlıklı bitki çaylarıyla da birleştirebilirsiniz.

Yüksek sodyum içeren gıdalardan ise kaçınmalısınız. Başka bir deyişle, tuz alımını azaltmalı ve ekmek, erişte, pirinç gibi rafine edilmiş gıdalardan uzak durmalısınız.

4. Kum Saati Vücut Tipi

Bu en çok istenen vücut tipi olsa da, kum saati vücut tipine sahip kadınlar, vücutlarının her yerine eşit miktarda kilo alma eğilimine sahiptirler. Ve kas tonuları azdır.

Yüksek kan şekeri seviyesine sahip olma riskiniz daha yüksektir, bu nedenle düşük glisemik indeksi olan gıdalar seçmeli ve günde 5-6 öğün yemek yemelisiniz. Daha taze meyve ve sebzeler yemeli, ayrıca sağlıklı yağlar tüketmelisiniz. Rafine yiyeceklerden (beyaz ekmek, erişte ve pilav) kaçının ve onlar yerine birçok sağlıklı gıda tüketebileceğinizi unutmayın.

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR