Reglin Sağlıklı Olmadığını Ve Diyetle Kesilebileceğini Savunan Vegan Vlogger

Regl dönemi, biz kadınların genel olarak şikayetçi olduğu ve sancılı geçirdiği bir süreç. Dolayısıyla bir kadına, “Bir daha asla regl olmayacaksın ama bu durum sağlığını da etkilemeyecek” dendiğinde, sevinç gözyaşları dökmesi çok muhtemel. 🙂

Elbette şimdilik, bilimsel olarak böyle bir şey söylemek mümkün değil; ancak bir grup vegan, menstruasyonun; yani regl olmanın, doğal bir durum olmadığına ve bu durumu ortadan kaldırabilirsek; çok daha iyi olacağımıza inanıyor. İşte Leanne Ratcliffe de, bu iddiayı kendisinde uygulayarak savunanlardan biri.

Bir sağlıklı yaşam vlogger’ı olan Leanne Ratcliffe (Freelee Banana Girl), paylaştığı bir videoyla, takipçilerine, yeme alışkanlıklarını değiştirerek, reglini kestiğini anlatıyor.

Youtube’da yaklaşık 700 bin takipçisi vlogger, “Vegan diyetiyle regl olmamayı nasıl başardım?” isimli video’sunda, yeme alışkanlıklarını değiştirerek regl olmamayı başardığını ve bu şekilde çok daha sağlıklı hissettiğini anlatıyor.

Genç kadın, bir ay boyunca çiğ vegan diyeti uygulayarak 9 ay boyunca hiç regl olmadığını; bu sürenin sonunda yeniden regl olmaya başlasa da, regl dönemini artık çok daha hafif geçtiğini söylüyor.

Bazı takipçiler ve uzmanlar, genç kadının bu görüşünü oldukça tartışmalı buluyor. Ancak “Banana Girl”, reglin, vücuttan atılması gereken bir toksit olduğunu; dolayısıyla bir detoks görevi gördüğünü iddia ediyor.

Ona göre bazı kadınlar zehirli gıdalarla beslendikleri için regl oluyorlar; ya da bu dönemleri oldukça sancılı geçiriyorlar.

Genç kadın, bu iddiasını “Regl olmadığım bir dönem, benim için çok sağlıksız ise, neden bu dönemde şaşırtıcı derecede iyi hissettim?” diyerek savunuyor.

Bu görüşü destekleyen birçok vegan var ve “Ya regl hakkında bize öğretilen her şey, koca birer yalansa?” diyerek; modern toplumun, kadınlara regl olmanın sağlıklı bir şey olduğu fikrini dayattığını iddia ediyorlar.

Regl olmayan bir vücudun sağlıklı bir vücut olduğunu savunan veganlar, çiğ yiyeceklerden oluşan bir vegan diyeti uygulamanın, regl dönemini hafifleteceğini ya da tamamen ortadan kaldıracağını; ve böylece daha sağlıklı biri haline gelinebileceğini söylüyorlar.

Peki uzmanlar bu diyet fikrini nasıl karşılıyorlar?

Uzmanlar, kadınların hamilelik döneminde 9 ay boyunca regl olmamalarının, vücutlarına iyi gelen bir şey olduğunu söylese de; bunun dışında kesinlikle sağlıksız bir durum olduğunu söylüyorlar. Ve regl olmaya engel teşkil eden durumlar arasında stres, polikistik over sendromu, obezite ve ani kilo kaybı gibi faktörleri sıralıyorlar.

University of Edinburgh’da bir jinekoloji uzmanı ve öğretim görevlisi olan Dr. Jackie Maybin, adet döngüsünü değiştirmek için böyle bir diyet yapmamaları konusunda, kadınları özellikle uyarıyor. Ve periyotların düzensizliği ya da tümüyle ortadan kalkmasının, üreme sağlığı üzerinde ciddi derecede olumsuz bir etki yaratabileceğini söylüyor.

Maybin ayrıca, böyle bir diyetin regl dönemine nasıl etki edebileceğini tam olarak öğrenmek için yeterli bir araştırmanın yapılmadığını kabul etse de, mantıklı olan şeyin, sağlıklı ve dengeli beslenmek olduğunu söylüyor. Belirli yiyecek grupları aşırı derecede tüketilmediği ya da kısıtlanmadığı sürece, tüm kadınlar regl dönemlerini sağlıklı bir biçimde geçirebilirler, diyor.

İki farklı görüşün de doğruluk payı olabilir; ancak burada unutulmaması gereken şey, her vücudun farklı olduğu ve ani beslenme değişikliklerine de farklı tepkiler verebileceği…

Maybin ayrıca, bu iddiada bulunan Leanne Ratcliffe’in, daha önce anoreksiya nevroza problemiyle savaşmış olması dolayısıyla, 9 ay boyunca regl olmamış olabileceğini de sözlerine ekliyor.

Yani uzmanların buluştuğu ortak görüş, periyotların yokluğu; yani (amenore) durumunun, büyük ihtimalle yumurtlamanın olmadığını gösterdiği ve bunun kısırlık, kemik erimesi gibi birçok sağlık problemine neden olabileceği yönünde.

Bu yüzden beslenme konusunda ani değişiklikler uygulamadan önce, iyice düşünmekte fayda var.

Yararlanılan Kaynak

İlginizi Çekebilir:

Doğal Adet Söktürücü Çaylar: Rahatlatıcı ve Sağlıklı Seçenekler

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR