spot_img

Fotojenik Nasıl Olunur Diyenlerin İmdadına Yetişecek 12 Fotoğraflı Anlatım

Birçok kişi profesyonel modellerin fotoğraf çekilirken sadece hoş bir şekilde kameraya baktıklarını düşünüyor. Ama durum tam olarak öyle değil! 🙂 Fotoğraflarda kusursuz olmalarının iki sebebi var; iyi poz vermeleri ve kendilerini sunma becerilerinin gelişmiş olması.

“Fotojenik nasıl olunur?” diyorsanız ve kusursuz fotoğraflarınız olsun istiyorsanız, aşağıdaki ipuçlarına mutlaka bir göz atın deriz. 🙂

1. Çeneniz karşıya bakmalı.

Fotoğraflarda boynunuz görünür durumda olmalıdır. Başınızı eğmemeye çalışın, aksi takdirde yorgun bir görünüm sergileyeceksiniz. Başınızı hafif bir şekilde öne çıkartın; çeneniz karşıya baksın. Bunu duruşu yaptığınız zaman doğal olmadığını düşünebilirsiniz. Fakat bu hareket size zarafet ve zindelik katarken, boynunuzu daha ince gösterecektir.

2. Kollarınızı bağlamayın.

Kolları bağlamak ve başı yana doğru eğmek doğallıktan oldukça uzaktır. Kameraya baktığınız zaman hafifçe vücudunuzu döndürün. Kollarınızı indirin ve hafifçe birbirinden ayırın. Bu şekilde boynunuz daha ince görünecek vücut çizgileriniz net bir şekilde ortaya çıkacaktır.

3. Duruşunuza dikkat edin, dik oturun.

Sandalyede oturarak poz veriyorsanız, hafifce öne eğilmek bile boynunuzu kısaltır, belinize fazladan birkaç kilo daha ekler. Bundan dolayı oturarak poz veriyorsanız vücudunuzu kameraya karşı hafif bir şekilde döndürün; sandalyeye yaslanmayın.

4. Açınızı değiştirin.

Bacaklarınızı kameraya doğru döndürürseniz hantal görünmeniz muhtemel. Yanlış açının seçilmesi, kollarınızın ve bacaklarınızın kısa görünmesine neden olabilir. Bunu düzeltmek için kameraya karşı hafifçe dönmeniz yeterlidir. Bu pozisyonda bacaklarınızı eşit hizalarda tutmaktansa, arka tarafta kalanı biraz daha yukarda konumlandırırsanız kusursuz bir açı kazanacaksınız.

5. Gövdenizi çevirin.

Gövdeyi fotoğraf makinesinden uzak tutmak omuzları dar ve beli geniş gösterir. Bu durumlarda fotoğraf makinesine dörtte üç oranında dönmek iyi olacaktır. Bu sayede beliniz ince görünecektir.

6. Kollarınızı nereye koyduğunuza dikkat edin.

Oturarak poz verirken genellikle kollarımızı nereye koyacağımızı kestiremeyiz. Bu durumlarda bağlanmış veya gevşek kollar çirkin gözükebilir. Kum saati denilen bu duruş stili, bu durumlarda en iyi seçeneklerden birisidir. Bir bacağınızı diğerinin üzerine koyun, iki dirseğinizi de dizinize yerleştirin. Bir kolu dikey konumda tutun ve diğeri yatay konumda dursun. Bu hem yüzünüzü hem de duruşunuzu vurgulayan zarif bir pozdur.

7. Kollarınızı sarkıtmayın.

Ayakta durarak poz verirken kollarınızı sarkıtmanız fotojenik değildir. Ayrıca bazı kıyafetlerinize, yanlışlıkla hacim kazandırabilir. Bunun yerine öne çıkarmak istediğiniz şeyleri vurgulayacak düz çizgiler ve açılar oluşturmaya çalışın.

8. Düz ve kavisli vücut hatlarının kombinasyonlarını yapın.

Kavisli ve düz çizgilerin kombinasyonu mükemmeldir. Kameraya doğru yarı profilde durarak bel etrafında görünür bir boşluk bırakın. Elinizi belinize koyun. Kolları doğru bir şekilde ayarlamak, vücut özelliklerinizi vurgulamaya ve zarif bir izlenim yaratmaya yardımcı olur.

9. Çok bol ve şekilsiz kıyafetlerden kaçının.

Bol giysiler sizi daha kilolu gösterir. Eğer bol bir kıyafet giydiyseniz, meydana gelen bolluk için ellerinizi belinize koyun. Bileklerinizin açıkca göründüğünden, ve birisinin aşağıda birisinin yukarıda durduğundan emin olun. Ama siz yine de fotoğraf çekimlerinde bol şeyler giymeyin. 🙂

10. Dirseklerinizi göstermeyin.

Dirseklerinizi kameraya doğru göstermek doğal olmayan bir görüntü yaratır. Ayrıca kollarınızın kısa görünmesine sebebiyet verebilir. Ek olarak ellerinizi boynunuza atmanız orantısız bir görüntü yaratır.

11. Ellerinizle yüzünüzü kapamayın.

Yüzünüzü elinizle kapamanız yüzünüzün küçük görünmesine neden olur.

12. Yüzünüzü vurgulayın.

Elinizi yumruk şekilde çenenize koymanız asla iyi bir fikir değildir. Bunun yerine parmaklarınızla yüzünüzün hatlarını vurgulamak daha iyidir.

Yararlanılan Kaynak

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,877TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -

Latest Articles