Fotojenik Nasıl Olunur Diyenlerin İmdadına Yetişecek 12 Fotoğraflı Anlatım

Birçok kişi profesyonel modellerin fotoğraf çekilirken sadece hoş bir şekilde kameraya baktıklarını düşünüyor. Ama durum tam olarak öyle değil! 🙂 Fotoğraflarda kusursuz olmalarının iki sebebi var; iyi poz vermeleri ve kendilerini sunma becerilerinin gelişmiş olması. “Fotojenik nasıl olunur?” diyorsanız ve kusursuz fotoğraflarınız olsun istiyorsanız, aşağıdaki ipuçlarına mutlaka bir göz atın deriz. 🙂

Fotojenik Nedir? Nasıl Fotojenik Olunur?

Fotoğraflarda bir model gibi çıkmayı kim istemez ki? Bazı durumlarda fotojenik olmak oldukça zordur. Sonuçlardan memnun kalınmadığında ise fotoğraf çektirmeye küsebiliriz. Bu yazımızda mükemmel pozlar vermeniz için birçok önemli tüyo veriyoruz. Ancak tüyolara geçmeden öncesinde fotojenik nedir sorusunu cevaplamamız gerekiyor.

Fotojenik genel olarak bir fizik terimidir. Etki yaratmak ve etkilemek anlamları vardır. Bu sebeple fotoğrafçılık alanında kullanılır. Burada ana konu ise fotojenik olmaktır. Eğer fotojenik insan ne demek diye sorarsak fotojenik insanlar doğuştan yüz ve duruş doğruluğuna sahiptir. Bu kişiler hiç uğraşmadan fotoğraflarda etkileyici görülebilir. İçeriğimizde ise fotojenik olmayanlar için poz önerileri paylaşıyoruz.

Fotojenik Nasıl Olunur?

Güzel olup fotojenik olamamak birçok kişinin problemlerinden birisidir. Fakat 12 farklı ipucu ile tam olarak güzelliğinizi yansıtmanız mümkün olacak.

1. Çeneniz karşıya bakmalı.

Fotojenik nasıl olunur

Fotoğraflarda boynunuz görünür durumda olmalıdır. Başınızı eğmemeye çalışın, aksi takdirde yorgun bir görünüm sergileyeceksiniz. Başınızı hafif bir şekilde öne çıkartın; çeneniz karşıya baksın. Bunu duruşu yaptığınız zaman doğal olmadığını düşünebilirsiniz. Fakat bu hareket size zarafet ve zindelik katarken, boynunuzu daha ince gösterecektir.

2. Kollarınızı bağlamayın.

Fotojenik nasıl olunur

Kolları bağlamak ve başı yana doğru eğmek doğallıktan oldukça uzaktır. Kameraya baktığınız zaman hafifçe vücudunuzu döndürün. Kollarınızı indirin ve hafifçe birbirinden ayırın. Bu şekilde boynunuz daha ince görünecek vücut çizgileriniz net bir şekilde ortaya çıkacaktır.

3. Duruşunuza dikkat edin, dik oturun.

Sandalyede oturarak poz veriyorsanız, hafifce öne eğilmek bile boynunuzu kısaltır, belinize fazladan birkaç kilo daha ekler. Bundan dolayı oturarak poz veriyorsanız vücudunuzu kameraya karşı hafif bir şekilde döndürün; sandalyeye yaslanmayın.

4. Açınızı değiştirin.

Bacaklarınızı kameraya doğru döndürürseniz hantal görünmeniz muhtemel. Yanlış açının seçilmesi, kollarınızın ve bacaklarınızın kısa görünmesine neden olabilir. Bunu düzeltmek için kameraya karşı hafifçe dönmeniz yeterlidir. Bu pozisyonda bacaklarınızı eşit hizalarda tutmaktansa, arka tarafta kalanı biraz daha yukarda konumlandırırsanız kusursuz bir açı kazanacaksınız.

5. Gövdenizi çevirin.

Gövdeyi fotoğraf makinesinden uzak tutmak omuzları dar ve beli geniş gösterir. Bu durumlarda fotoğraf makinesine dörtte üç oranında dönmek iyi olacaktır. Bu sayede beliniz ince görünecektir.

6. Kollarınızı nereye koyduğunuza dikkat edin.

Oturarak poz verirken genellikle kollarımızı nereye koyacağımızı kestiremeyiz. Bu durumlarda bağlanmış veya gevşek kollar çirkin gözükebilir. Kum saati denilen bu duruş stili, bu durumlarda en iyi seçeneklerden birisidir. Bir bacağınızı diğerinin üzerine koyun, iki dirseğinizi de dizinize yerleştirin. Bir kolu dikey konumda tutun ve diğeri yatay konumda dursun. Bu hem yüzünüzü hem de duruşunuzu vurgulayan zarif bir pozdur.

7. Kollarınızı sarkıtmayın.

Ayakta durarak poz verirken kollarınızı sarkıtmanız fotojenik değildir. Ayrıca bazı kıyafetlerinize, yanlışlıkla hacim kazandırabilir. Bunun yerine öne çıkarmak istediğiniz şeyleri vurgulayacak düz çizgiler ve açılar oluşturmaya çalışın.

8. Düz ve kavisli vücut hatlarının kombinasyonlarını yapın.

Kavisli ve düz çizgilerin kombinasyonu mükemmeldir. Kameraya doğru yarı profilde durarak bel etrafında görünür bir boşluk bırakın. Elinizi belinize koyun. Kolları doğru bir şekilde ayarlamak, vücut özelliklerinizi vurgulamaya ve zarif bir izlenim yaratmaya yardımcı olur.

9. Çok bol ve şekilsiz kıyafetlerden kaçının.

Bol giysiler sizi daha kilolu gösterir. Eğer bol bir kıyafet giydiyseniz, meydana gelen bolluk için ellerinizi belinize koyun. Bileklerinizin açıkca göründüğünden ve birisinin aşağıda birisinin yukarıda durduğundan emin olun. Ama siz yine de fotoğraf çekimlerinde bol şeyler giymeyin. 🙂

10. Dirseklerinizi göstermeyin.

Dirseklerinizi kameraya doğru göstermek doğal olmayan bir görüntü yaratır. Ayrıca kollarınızın kısa görünmesine sebebiyet verebilir. Ek olarak ellerinizi boynunuza atmanız orantısız bir görüntü yaratır.

11. Ellerinizle yüzünüzü kapamayın.

Yüzünüzü elinizle kapamanız yüzünüzün küçük görünmesine neden olur. Bunun yerine parmaklarınızla çenenize hafif dokunuşlar kondurabilirsiniz.

12. Yüzünüzü vurgulayın.

Elinizi yumruk şekilde çenenize koymanız asla iyi bir fikir değildir. Bunun yerine parmaklarınızla yüzünüzün hatlarını vurgulamak daha iyidir.

Nasıl Fotojenik Olunur? Fotojenik Olma İpuçları

Güzel bir fotoğraf için dikkat edilmesi birçok şey vardır. Arka plan, doğru ışık, kamera kalitesi gibi birçok faktörü göz önüne alarak fotoğraf çekmeniz gerekiyor. Aynı zamanda fotoğraf çekilirken doğal olmak gerekir. Fotoğraf çekimleriyle iç içe olanlar için poz vermek kolay olsa da poz vermekte zorlanan kişiler için fotojenik olmak kolay değil. Bu sebeple fotojenik nasıl olunur konusunda farklı ipuçları vereceğiz.

  • Orantısız çıkmamak için dik durmaya özen gösterin.
  • Fotoğraf çekilirken elinizle ne yapacağınızı bilmiyorsanız elinize kahve bardağı gibi eşyalar alabilirsiniz.
  • Toplu selfie çekiniyorsanız en önde durmamaya çalışın. Böylece yüzünüz geniş çıkmaz.
  • Açı her şeydir. Bu sebeple doğru ışık altında kaliteli bir kamerayla doğru açıyı bulmalısınız.
  • Fotoğraflarda nasıl gülümsenir diyorsanız, sahte bir gülümsemenin gerçekçi görünmesi için dilinizi dişlerinizin arkasına koymalısınız.

Fotoğrafta Uzun Çıkmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Fotojenik nasıl olunur

Fotojenik nasıl olunur konusunu genel olarak anlattık. Bu aşamada boydan fotoğraflarda nasıl uzun görünürüm diye soruyor olabilirsiniz. Bunun için birkaç farkı tüyomuz var. Öncelikle fotoğraf çeken kişinin aşağıdan çekmesini isteyin. Böylece daha uzun görünürsünüz. Ayaktayken çevrenizde olan bir şeye tutunun veya elinizi koyun. Örnek olarak bir sandalye olabilir. Bunun gibi önemli detaylarla fotoğraflarda daha uzun çıkmanız mümkündür. Özellikle kısa boyluysanız, boyunuzu olduğunuzdan uzun göstermek oldukça kolay.

Fotojenik Makyaj Yapmak

Fotojenik nasıl olunur

Fotoğraflarda poz vermenin en önemli detaylarından birisi makyajdır. Özellikle fotoğraflarda olduğunuzdan farklı göründüğünüzü söyleyen birileri oldu mu? İşte bu farklılığın kötü veya iyi yönde olması tamamen sizin elinizde. Sizi yansıtacak mükemmel fotoğrafları çekmek için ışık, kıyafetler, duruş önemli olsa da makyaj detayı oldukça önemlidir. Bu aşamada sunduğumuz birkaç öneri şu şekilde:

  • Hangi makyaj stili olursa olsun makyaj bazı uygulamasını unutmayın. Böylece daha pürüzsüz bir görünüme ulaşırsınız.
  • Doğru bir kontür ile mükemmel bir bakış elde edebilirsiniz. Çeşitli tekniklerle yüz hatlarınızın görünümünde ufak farklılıklar yapabilirsiniz.
  • Fotojenik makyaj yapmak için en önemli şey kaşlardır. Bu sebeple kaşlarınızı bir makyaj ürünüyle destekleyebilirsiniz.
  • Fotoğraflarda yüzünüzün parlamasını istemezsiniz değil mi? Bunun için parlama karşıtı makyaj malzemelerini tercih etmelisiniz.

Sonuç olarak zaman zaman fotojenik görünmek konusunda başarısız olabilirsiniz. Bu durumda doğru açı, duruş, kıyafet, kamera kalitesi, mekân ve hatta makyaj malzemelerinin rolünü unutmamanızı öneriyoruz.

Eğer Fotojenik Nasıl Olunur? İçeriğimiz ilginizi çektiyse mutlaka şu içeriklerimize göz atın:

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR