Engelli Kızı İçin Dünyadaki İlk ‘Engelsiz’ Su Parkını İnşa Eden Babanın Hikayesi

Daha önce sizlerle, engelliler için açılan dünyanın ilk aqua parkını paylaşmıştık. San Antonio, Teksas’ta açılan “Morgan Inspiration Island” isimli aqua park, engelli bireylere de kavurucu sıcaklarda serinleme ve eğlence fırsatı sunuyordu… (Hatırlamak için: Güzel Şeyler De Oluyor: Engelliler İçin Açılan Dünyanın İlk Aqua Parkı)

İşte şimdi de sizlerle bu kalp ısıtan yerin hikayesini paylaşacağız. Bakın bu park fikri nasıl ortaya çıkmış….

Amerika’nın Teksas eyaletinde yaşayan Gordon Hartman, ailesiyle gittiği bir tatilde, 12 yaşındaki kızı Morgan havuza girince, diğer çocukların havuzdan çıktığını gördü.

Belli ki, Morgan diğer çocuklarla arkadaş olmak istiyordu ancak çocuklar, onunla arkadaş olmaktan çekiniyordu.

Morgan bir çeşit otizme sahipti. Diğer çocuklar bir engelliyle nasıl iletişim kuracaklarını bilmedikleri için de ondan çekiniyorlardı. Çünkü böyle sosyal alanlarda, engelli çocuklar görmeye alışık değillerdi.

İşte baba Hortman da, bu sahne nedeniyle bir şeyler yapmaya karar verdi.

“Morgan şahane bir genç kadın. Onunla tanıştığınızda bir gülümseme ve kucaklamayla karşılaşırsınız. Ancak çoğu zaman bunun için onu nereye götürmemiz gerektiğini bilmiyorduk.”

Morgan’ın anne ve babası, onu çocuklarla iletişim kurabileceği yerlere götürmek istiyordu ancak böyle bir yer bulamıyorlardı. İşte bu eksiklik nedeniyle, hayallerindeki yeri kendileri inşa etmeye karar verdiler.

Baba Hartman, daha önce müteahhitlik yapmıştı. Bu yüzden 2007 yılında, gördükleri eksikliği gidermek için bir yer inşa etmeye karar verdi.

Morgan’ın babası Hartman, 2005 yılında şirketini satarak engellilere yardım etmek amacıyla Gordon Hartman Aile Vakfı’nı kurdu. 2007 yılında ise, dünyanın ilk ve en erişilebilir eğlence parkını inşa etmeye başladı.

“Herkesin her şeyi yapabildiği bir eğlence parkı inşa etmek istedik, özel durumları olan kişilerin de oynayabildiği.”

Bu süreçte doktorlar, terapistler, ebeveynler ve engelli olsun olmasın birçok kişiyle bir araya gelen Hartman, bu harika eğlence parkını, 2010 yılında, San Antonio’daki 25 hektarlık bir alana inşa etmeyi başardı.

İlk açıldığı andan beri hem Amerikalıların hem de farklı ülkelerden turistlerin uğrak yeri haline gelen bu harika parkta, çalışanların 3’te 1’i engelli ve engellilerin parka girişi de ücretsiz.

Baba Hartman, kızı Morgan’ın buradaki oyuncaklardan başta korktuğunu; ancak zamanla alıştığını ve eğlenmeye başladığını söylüyor.

Hartman, konuyla ilgili duygularını, “Böylece insanlar bazı açılardan farklı olsak da aslında aynı olduğumuzu öğreniyor” diyerek dile getiriyor ve ekliyor:

“Dün bir adam İlham Adası’nda yanıma geldi ve beni elimden tuttu. Akut bir durumu olan oğlunu işaret etti ve ağlamaya başladı. Oğlunun daha önce suda hiç oynamadığını söyledi.”

Hartman’ın bugün 23 yaşında olan kızı Morgan ise gün geçtikçe daha iyi oluyor. Ancak bu parka kendisinin ilham olduğunu ve bu sayede birçok kişinin hayatını değiştirdiğini bilmiyor…

“Morgan, parkın adının kendisinden geldiğini biliyor ama tam olarak bunun ne anlama geldiğini ve diğerlerinin hayatlarını nasıl değiştirdiğini çok anlamıyor.

Hayatta başa çıktığı şeylerin nasıl gerçek bir ilham kaynağı olduğunun çok farkında değil.”

Dünyanın başka yerlerinde yeni şubeler açmayı düşünmediğini söyleyen Hartman, eğer böyle bir park inşa etmek isteyen olursa yardımcı olacağını da özellikle belirtiyor…

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR