Maruz Kaldığı Ayrımcılığa Twitter’da Başlattığı Tişört Akımıyla Karşı Duran Siyahi Kız

Bir insanın güzelliği, ruhu ya da karakterinin belirleyicisi; asla ten rengi olamaz. Ancak ne yazık ki, yüzyıllardır devam eden bu ayrımcılık hala, dünyanın bir yerlerinde, birilerinin canını yakmaya devam ediyor. Şimdi sizlere hikayesinden bahsedeceğimiz siyahi kız çocuğu da, bu ayrımcılığa maruz kalmış, bu yüzden canı yanmış biri. Ancak ailesi, bulduğu muhteşem bir yöntemle onun özgüvenini geri kazanmasını ve teninin güzelliğini hatırlamasını başarmış!

İşte 10 yaşındaki Kheris Rogers isimli küçük kızın, ilham veren hikayesi!

Kheris Rogers, siyahi teni nedeniyle sıkıntı çektiği için, bu konuda bir şeyler yapmaya karar veren 10 yaşındaki bir kız.

Kheris, şu anda 5. sınıfa gidiyor ancak, “Birinci sınıfa başladığım andan itibaren çok fazla sıkıntıya maruz kaldım; çünkü sınıfımda sadece 4 tane siyahi çocuk vardı” diyor.

“Diğer çocuklar bana kaba davranıyordu, çünkü cildimin rengine alışkın değildiler.”

Kheris ayrıca, bir keresinde, öğretmenlerinin onlara boya kalemleri dağıtarak kendilerini çizmesini istediğini ve herkese kahverengi boya verirken ona siyah kalem verdiğini; bu yüzden de çok üzüldüğünü söylüyor…

Sonra birgün; Kheris’ın kızkardeşi bu duruma bir dur demek ve kardeşinin siyahi teni nedeniyle kötü hissetmesini engellemek için, onun resimlerini Twitter’da paylaştı…

Tweet’e “Kız kardeşim sadece 10 yaşında ve şimdiden gerçek bir kraliçe gibi…” yazdı ve bir de #KendiTeniyleBarışık şeklinde bir tag oluşturdu.

Bunun üzerine paylaşım 83 bin beğeni alarak viral oldu ve küçük kız sadece mutlu olmakla kalmadı; aynı zamanda onu güçlendirecek bir tişört akımı da başlatmaya karar verdi.

“Ben kendimden emin hissediyorum, çünkü insanlar rengimle dalga geçmeye devam etse de, bu tişörtü giyince daha cesur oluyorum.”

Kheris’in kız kardeşi Pollard, “Özellikle küçük çocukların, artık, ten renklerinden dolayı kendilerini daha fazla güvende hissetmeye başlamalarını umuyorum” dedi.

“Ne kadar esmer veya ne kadar açık tenli olduğun önemli değil; çünkü ten rengin güzelliğini belirleyemez.” 👏

Bu cesur kıza kocaman bir alkış da bizden!👏 Güzelliğine ise söyleyecek söz bulamıyoruz.😍

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR