Geceleri Makyajınızı Çıkarmadan Uyumamanız İçin Bilmeniz Gereken 8 Önemli Neden

Gece yatmadan önce, makyajınızı çıkarmak için kaç kez tembellik ettiniz? Eminiz, sayısını hatırlamayacağınız kadar çok kez, bu yüzden vicdan azabı çekmişsinizdir. Ancak eğer bu tembelliği bir ritüel haline getirirseniz, cildinize çok fazla zarar verebileceğinizi de unutmamalısınız.

İşte gece yatmadan önce mutlaka makyajınızı çıkarmanız gerektiğini gösteren 8 önemli neden.

1. Akne oluşumunu önlemek

Sivilce probleminin sadece gençlerde olduğunu düşünüyorsanız; çok yanlış düşünüyorsunuz demektir. Çünkü yüzünüzü yıkamadığınız her yaşta, sivilce problemleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Makyaj ya da günlük yaşamda maruz kaldığınız toz; gözeneklerinizi tıkar ve bu da, sivilce ve iltihaplanmalara yol açar. Bu yüzden, eğer sivilce problemleri yaşıyorsanız; cildinizi temizlemek ve makyajdan arındırmak için mutlaka yağlı olmayan bir makyaj temizlemeye suyu kullanmalısınız.

2. Yaşlanma sürecini yavaşlatmak

Hayır, bu bir efsane değil. Çünkü, cildinizin her gece kendini yenilediği bilimsel bir gerçek. Ve eğer geceleri cildiniz temiz değilse, ne yazık ki daha çabuk yaşlanacak demektir. Ayrıca, cildinizin zamanla gevşemesini önlemeyeceksiniz ve kırışıklıklar hayal ettiğinizden çok daha erken bir zamanda ortaya çıkacak…

3. Cildinizi beslemek

Az öncede söylediğimiz gibi, derideki hücreler, geceleri daha hızlı tazelenir; bu nedenle cildinize bu süreçte yardımcı olmanız gerekiyor. Bu sebeple geceleri makyajınızı temizleyin ve ardından da bir antioksidan ile cildinize bir nemlendirici uygulayın. Emin olun, temiz ve tazelenmiş bir yüz ile yatmaktan daha güzel bir şey yok.

Ayrıca kaliteli malzemelerle yapılmış bir makyaj, cilt sağlığınız için hayati bir önem taşır. Düşük kaliteli malzemelerle yapılmış bir makyaj ise, cildinize ciddi biçimde zarar verebilir ve ciddi cilt sorunlarına neden olabilir.

4. Alerjilerle mücadele etmek

Cildinizde gözle görülür bir belirti görmeseniz bile, cildiniz alerjik reaksiyonlara yatkın olabilir. Bu yüzden makyajla uyumak, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Alerjik belirtiler hemen ortaya çıkmaz; ancak uykudan önce makyajınızı çıkartmazsanız; bir süre sonra kızarıklık, yanma ve kaşıntı fark edebilirsiniz.

5. Ciltteki renk farklılıklarını önlemek

Bazı insanların yüzlerindeki ten makyajına rağmen kapanmayan cilt lekelerini fark ettiniz mi? Bu tür lekelerin ortaya çıkışı, sadece güneşe maruz kalma veya yaşlanmayla ilgili değildir. Cilt lekeleri, cildinizi düzgün temizlemediğiniz takdirde, alerjik reaksiyonların sonuçları olarak ortaya çıkabilirler. Ve gece boyu makyajınızla yatmak, aslında ciddi pigment bozukluklarına neden olabilir.

6. Dudaklarınızdaki su kaybının önüne geçmek

Gece yatarken dudaklarınızda ruj kalmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir. Çünkü siz dudaklarınızda ruj görmeseniz bile, kalan ruj kalıntıları cildinizi kurutmaya ve sonunda dudaklarınızın kuruyup çatlamasına neden olmaya devam ediyor…

7. Göz altı torbalarını önlemek

Eğer geceleri sık sık makyajla uyursanız; gözlerinizin altındaki cilt rengi, zamanla daha koyu bir hale gelecek demektir. Başka bir deyişle, koyu renkli, şiş daireler ve gözlerinizin altındaki torbalar yolda… Bu yüzden bir önceki gece, makyajınızı temizleyip temizlemediğinizi anlamanın yolu çok kolay: Gözleriniz ve çevresinin sağlıklı ve taze görünmemesi, dün gece makyajınızı temizlemeden yattığınız anlamına geliyor.

8. Kirpik dökülmesini önlemek

Yatarken asla kirpiklerinizde rimel olmasın. Çünkü gözlerinizde kalan rimeller, gece boyunca daha fazla kurur ve bu da kirpiklerinizin dökülmesine neden olabilir. Ayrıca göz kapaklarınız tahriş olabilir ve de şişebilir.

Bu yüzden mutlaka yıkanması kolay ve akmayan bir rimel kullanmanızı öneririz. Gözünüzdeki rimeli, her zaman aşağıya doğru, pamuklu bir pedle çıkarın. Dairesel hareketleri, ovalamayı; kirpiklerinize zarar verebilecek herhangi bir hareketi, kesinlikle göz makyajınızı çıkarırken kullanmayın.

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR