Bir Ayda Uzun Kirpiklere Sahip Olmanın 10 Doğal Yolu

Bir kadın için kirpiklerinin güzelliği, en az saçlarınınki kadar önemlidir. Peki uzun ve sağlıklı kirpikler için ne yapmak gerekir? Daha gür ve sağlıklı kirpiklere ulaşmak herkesin hayali! Çünkü estetik olarak daha güzel bir görünüme sahip olmakta kirpiklerin rolü oldukça büyük. Sizler de kirpik uzatma yöntemleri ile mükemmel kirpiklere ulaşabilirsiniz.

Tavsiye ettiğimiz basit ama etkili yöntemlerle birlikte kaşlarınızda gözle görülür bir uzunluk görebilirsiniz.

Kirpik Uzatma Yöntemleri Nelerdir?

Kirpikleriniz en az cildiniz kadar iyi bir bakıma ihtiyaç duyar. Peki uzun kirpiklere sahip olabilmek için ne yapmalısınız? Bununla birlikte kirpik uzatma evde doğal yöntemler nelerdir diye soruyorsanız mükemmel önerilerimiz var.

İşte pahalı yöntemlere başvurmadan uzun kirpiklere sahip olmanızı sağlayacak 10 basit kirpik uzatma yöntemi.

Tarama

kirpik uzatma yöntemleri

Kirpikleriniz için mutlaka uygulamanız gereken ilk yöntem taramaktır. Aynı saç gibi kirpiklerde devamlı olarak taranmaya ihtiyaç duyar.

Neden etkilidir: Kirpikleri taramak, kan akışını hızlandırır ve kirpikleri uzaması için uyarır.

Ne yapmalısınız: İyice temizlenmiş eski bir maskara tüpü ve maskara fırçası kullanın. Maskara tüpüne birkaç damla E vitamini damlatın ve kirpiklerinizi günde iki defa 5 dakika boyunca fırça ile hafifçe tarayın.

Yağlar

kirpik uzatma yöntemleri

Kirpik uzatma yöntemleri arasında en etkilisi yağ kullanmaktır. Özellikle zayıf ve seyrek kirpikleriniz varsa mutlaka yağ kullanın.

Neden etkilidir: Hint yağı, hindistancevizi yağı ve zeytinyağı gibi yağlar kirpiklerin sağlıklı kalmasını sağlayan yağ asitleri içerirler.

Ne yapmalısınız: Temiz bir maskara fırçasına veya parmağınıza bir damla yağ damlatın ve bunu uyumadan önce kirpiklerinize uygulayın. Bunun için tek bir yağ kullanabileceğiniz gibi; birkaç farklı yağı da karıştırabilirsiniz.

Vazelin

Vazelin, içeriğiyle birlikte kirpiklerinizin sağlığı için kullanılmalıdır. Aynı zamanda makyaj sonrasında kullanıldığı zaman kirpiklerdeki fazla makyajı temizler.

Neden etkilidir: Vazelin ile kirpik uzatma yöntemi ile kuru kirpikleri yatıştırılır ve nemlendirilir.

Ne yapmalısınız: Yatmadan önce bir parça vazelini temiz maskara fırçası veya parmağınızla uygulayın. Vazelinin gözle temasından kaçının. Sabah yüzünüzü yıkayın.

İyi beslenme

Vücudun her kısmı için iyi beslenmenin önemi bilinen bir gerçektir. Cilt, saç, kaş ve kirpikler içinde doğru besinleri tüketmek oldukça önemlidir. Kirpik uzatma yöntemleri arasında çok fazla bahsedilmesede sağlıklı beslenmek, her zaman avantajlıdır.

Neden etkilidir: Vitamin eksikliği, saç ve kirpik dökülmesine neden olabilir.

Ne yapmalısınız: Fındık, et, balık, yumurta, meyve- sebze gibi yağ asitleri bakımından zengin protein ve vitamin içeren gıdalar tüketin.

Aloe vera

Aloe vera bakımı en az yağlar kadar etkili bir bitkidir. Fakat uygulama yaparken mutlaka doğal ürünlere yönelin veya taze aloe vera yaprağı kullanın.

Neden etkilidir: Aloe vera, saç ve kirpiklerin güçlendirilmesi ve beslenmesi için idealdir.

Ne yapmalısınız: Taze bir aloe vera yaprağı alın, birkaç damla suyundan sıkarak kirpiklerinize uygulayın. Gece boyunca bekletin ve sabah gözlerinizi yıkayın. Etkisini arttırmak için aloe vera suyunu, hint yağı veya zeytin yağı ile karıştırın.

Yeşil çay

Neden etkilidir: Yeşil çay, içerdiği antioksidanlar ve vitaminler nedeniyle kozmetik ürünlerde ve saç dökülmesi tedavisinde kullanılır.

Ne yapmalısınız: Bir fincan yeşil çay yapın, soğumaya bırakın ve bunu günde iki kez kirpiklerinize bir pamuk yardımıyla uygulayın.

Masaj

Neden etkilidir: Masaj, kirpikleri besler ve uzamaya teşvik eder.

Ne yapmalısınız: Ellerinizi yıkayın. Parmaklarınıza birkaç damla zeytinyağı veya hindistancevizi yağı uygulayın. Ardından göz kapaklarınıza ve kirpiklerinize 5 dakika boyunca masaj yapın. Bu işlemi haftada birkaç kez tekrarlayın.

Yumurta maskesi

kirpik uzatma yöntemleri

Yumurta akı çok önemli bir protein deposudur. Hatta birçok kişi saç bakımı olarak kullanabiliyor. Bu sebeple kirpik bakımında da kullanılabilir.

Neden etkilidir: Yumurta, saç ve kirpikleri güçlendiren; dökülmesini engelleyen biotin ve B-grubu vitaminleri içerir.

Ne yapmalısınız: 1 yumurta ve 1 yemek kaşığı gliserin veya vazelini karıştırın. Karışımı kirpiklerinize uygulayın. İşlemi birkaç ay boyunca haftada 3 kez tekrarlayın.

Temizleme

Neden etkilidir: Uyumadan önce kirpiklerinizde rimel bırakmanız, tıpkı saçlarınızı saç spreyiyle bir gece boyunca bekletmeniz gibidir; dolayısıyla da kirpiklerinizin dökülmesine neden olur. Kirpikleriniz eğer yastığa değerse, daha çabuk hasar görebilir.

Ne yapmalısınız: Makyajınızı iyice temizleyin. Bunun için bir makyaj temizleyici ya da zeytinyağı kullanın.

Makyaj molaları

Kirpiklerde saçlar gibi hassastır. Yoğun kimyasal ürün kullanıldığında zarar görür. Bu sebeple arada bir makyaj molası vermenizi öneriyoruz.

Neden etkilidir: Bazı maskaralardaki bileşenler, örneğin su geçirmez olanlar, kirpiklerin kuru ve kırılgan olmasına neden olabilir.

Ne yapmalısınız: Haftanın en az 1-2 günü makyaj yapmayın ve gözlerinizi dinlendirin. Göz enfeksiyonlarını önlemek için 3-6 ayda bir eski maskaralarınızı çöpe atmaktan çekinmeyin.

Zarar Gören Kirpikler Nasıl Onarılır?

Dökülen veya zarar gören kirpikler fiziksel olarak istenmeyen bir durum olabilir. Kirpikleri kesmek, yanma durumu, kirpik çekmek, tiroide bağlı problemler ve saçkıran sorunları kirpiklerinize hasar verir. Bu aşamada probleme göre uygun bir tedavi uygulanabilir. Saçlar gibi kirpiklerinde doğal büyüme zamanı vardır. Fakat bunun dışında zarar gören kirpikleriniz için bazı yardımcı tedaviler olabilir. Bu sebeple alanında uzman bir doktora başvurabilirsiniz.

kirpik uzatma yöntemleri

Kirpikleri Uzatan Yağlar Nelerdir?

Kirpikleri uzatmak için yağ kullanmanın önemini yukarıda belirtmiştik. Kaş ve kirpik uzatmak için en etkili yöntem yağ kullanmaktır. Bu sebeple konuyu daha detaylı bir şekilde ele alıyoruz. Yağlar düzenli şekilde kullanıldığı zaman kirpiklerin uzamasını, hacimli görünmesini sağlar. Kirpik uzatma yöntemleri arayanlar için kullanılabilecek diğer yağ önerilerimiz:

  • Jojoba yağı, kirpiklerin doğal bir şekilde uzamasını sağlar. Hem saç tellerini hem de kirpik köklerini güçlendirebilir.
  • Tatlı badem yağı, içeriğinde A, B ve E vitamini ile birlikte yüksek oranda antioksidan barındırıyor.
  • Shea yağı, içeriğindeki C vitamini sayesinde kirpik köklerini güçlendirebilir.

Genel olarak kirpiklerinizde kullanacağınız yağları bu şekilde özetleyebiliriz. Ancak burada belirtmemiz gereken önemli bir detay var. Bazı yağlar cildinizde alerjik reaksiyona sebep olabilir. Bu nedenle mutlaka vücudunuzun bir kısmında test etmeniz önerilir. Gözünüze yağ gelmesi durumunda bol su ile durulayın.

Birkaç ipucu daha…

kirpik uzatma yöntemleri

● Kirpiklerinizi çekmeyin. Birçok kadın, kasıtsız bir şekilde kirpikleriyle oynar ve kıvırma sırasında fark etmeden çeker. Kirpik köklerinin çok güçlü olmadığını ve kolayca döküldüğünü unutmamalısınız.

● Hiçbir tedavi anında sonuç vermez. En hızlı sonuçlar bile, birkaç hafta içinde görülür. Bu, kirpiklerin uzama evrelerine bağlıdır.

● Günlük bakım, kirpiklerin genel durumunu iyileştirir ve hasar görmesini önleyebilir. Ancak hiçbir şey, genlerinizi değiştiremez.

● Normalde, her insan günde 4 kirpik kaybeder. Eğer günde 4’ten fazla kirpiğiniz dökülürse, mutlaka bir hekime başvurun ve tiroid bezinizi kontrol ettirin.

Uzun Kirpikler İçin Maskara Önerileri

Uzun kirpiklere ulaşmanın en kolay yolu kaliteli bir maskara kullanmaktır. Bu nedenle önerilerimize ek olarak maskara kullanabilirsiniz. Üstelik kirpikleriniz için mükemmel maskara önerilerimiz var. Olduğundan daha uzun görünen kirpikleri kim istemez ki? İşte sizler için araştırdığımız en iyi maskara önerileri:

  • L’Oreal Paris Telescopic Maskara, en popüler ürünlerden birisidir. İnce taraklı bir fırçaya sahiptir bu sebeple en kısa kirpikleri bir kavrar ve uzatır.
  • Maybelline Sky High Maskara, hacim etkisi ve etkili bir uzunluğa sahip olmanız için mükemmel bir üründür. Son zamanların en popüler maskaralarından birisidir.
  • Maybelline Curl Bounce Maskara, özellikle inatçı ve düz kirpikler için birebirdir.
  • YSL Beauty Lash Clash Maskara ürünü kirpiklere inanılmaz bir hacim sağlıyor.
  • Maybelline New York Lash Sensational, markanın en popüler rimellerinden birisidir.

Bu kadar maskara önerisi yaptıktan sonra bir uyarıda bulunmamız gerekiyor. Çok yoğun ve devamlı maskara uygulamak kirpiklerinizin zarar görmesine sebep olabiliyor. Bu nedenle maskara öncesinde ve sonrasında kirpik serumu kullanabilirsiniz. Dediğimiz gibi maskaralar sadece bir öneri!

kirpik uzatma yöntemleri

En Etkili Kirpik Uzatma Yöntemleri

Kirpik uzatmak aslında dünyadaki en popüler yöntemler arasındadır. Güzellik sektöründe kirpik uzatmak için birçok yol bulunmaktadır. Aslında kirpik uzatma evde yapılabilir ancak bu aşamada daha profesyonel yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Örnek olarak kirpik lifting, ipek kirpik uygulaması ve benzer işlemler genellikle zararsız ve artık herkes tarafından kullanılan işlemlerdir.

Eğer ‘’Bir Ayda Uzun Kirpiklere Sahip Olmanın 10 Doğal Yolu’’ içeriğimiz ilginizi çektiyse Her Gün Daha İyiye: Saça İyi Gelen Yağlar içeriğimize göz atmanızı öneriyoruz.

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR