Vahşi Olarak Nitelendirdiği Küçük Kızını Tasmayla Dışarı Çıkaran Baba

Ebeveyn olmanın hiç de kolay bir şey olmadığını; bir ebeveyn kadar olmasa da, az çok tahmin edebiliyoruz. Çünkü çocuğunuz sakin biri olabileceği gibi, kontrol edemeyeceğiniz kadar yaramaz da olabilir. Yaramaz olması da hiç sorun değil; ama küçükken başına gelebilecek tehlikeler söz konusu olduğunda; yaramazlık, ne yazık ki ciddi bir problem teşkil ediyor. Bu yüzden, yaramaz çocukları sakinleştirmek konusunda, pedagogların önerdiği birçok yol var. Ama iddia ediyoruz; az sonra göreceğiniz yöntemi, daha önce hiçbir yerde görmemişsinizdir. (Elbette hiçbir pedagog da bunu önermez diye düşünüyoruz)

Daha önce, çocuğunuzu bir tasmayla dışarı çıkardığınız oldu mu?

Sanmıyoruz…

Ama bu baba, “vahşi” olarak tanımladığı küçük kızını, son zamanlarda pazara götürürken bunu yapıyor… “Burası bir pazar. Hiç utanmıyorum. Bu çocuğa bir tasma takıyorum.”

“Ne yaptığım hakkında bir fikrim yok: Bir Babanın Blogu” adlı popüler bir ebeveynlik blogunda yazan Clint Edwards, kızının tasmalı fotoğrafını şu açıklamayla paylaştı:

“O vahşi bir çocuk ve bu tasma sayesinde, şimdiden yolun dışına çıkamıyor. Ve beni aklı başında tutmakla birlikte onu, elini bir dondurma makinesine yapıştırmaktan da koruyor.

Vahşi bir çocuğa sahip olmak gerçekten çok zor; çünkü ne yaparsan lanetlenirsin ya da zaten lanetlenmişsin… Aslında; eğlence parklarında, hayvanat bahçesinde, kalabalık bir AVM’de ya da pazarda, eğer Aspen’e bir tasma takmazsam; o diyafonlarda kayıp ilan edilen bir çocuk olur. Bir AVM park yerinde dolaşırken ona göz kulak olamazsam; Facebook’ta anasayfanıza düşen bir çocuk olabilir. Ya da bir kaplanın kafesine tırmanan bir çocuk olabilir… Çünkü onu kesinlikle zapt edemiyorum. İnanılmaz derecede meraklı, sadece 12 cm’lik adımlara sahip olmasına rağmen, doğada aklınıza gelebilecek en hızlı canlıdan bile daha hızlı hareket ediyor.

Ve elbette, yabancılardan kötü yorumlar alıyorum. Ama muhtemelen iyi yorumlar da alacağım. Çünkü yaptığım bu şeyle; akıl sağlığımı korumakla birlikte bu çocuğu güvende tutuyorum ve her şey buna %100 değer. Çünkü o ilerde gerçekten sakin biri olacak; bu durumu çözecek; bütün çocuklar bunu yapıyor. Fakat o gün gelene dek, çözüm bir tasma bile olsa, onu tehlikelerden korumak için elimden geleni yapacağım.”

“Onu başına gelebilecek tehlikelerden korumak için elimden geleni yapacağım” diyen bu babaya, sosyal medyadan olumsuz yorumlar gelirken; bazı insanlar da onun bu davranışında yanlış bir şey olmadığını söylüyorlar.

Peki siz bu babanın davranışı hakkında ne düşünüyorsunuz? Yaramaz bir çocuğu zapt etmek için böyle bir çözüm bulmak, gerçekten doğru mu? Ya da böyle bir uygulama, acaba o çocuğa nasıl hissettirir?

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

2 YORUMLAR

  1. Bu baba bence çok duyarlı ve yorgun bir baba.. çocuğunum hiperaktivitesini kontrol etmek için bu yöntemi deniyor. Sakin çocuğu olanlar bunu anlayamazlar.. kimse hariçten gazel okumasın yaşayan bilir. Herşey den önemli çocuğun sağlığı.. ruh sağlığına gelince tabi bu şey belli bir yaştan sonra kullanılmamalı.. çocuğun kendini koruyacağı ve artık söz dinşeyecek ikna edilecek zamanında bırakılırsa hiç bir sakınca göremiyorum.

  2. benim de bir oğlum var küçükken tam tabir düz duvara tırmanıyor derler ya öyleydi.her an hareket ediyor her an olmadık bişeyler yapıyordu onu hiç dövmedim ama ona farkettirmeden sürekli kontrol altında tuttum ve benim branşım olan karate sporu yaptırdım oğlum şu an TÜRKİYE balkan akdeniz avrupa dünya dereceli sporcu yani enerjsini spor yaptırarak kontrol altına aldım karate ana branşı bunun yanında aklınıza gelecek her sporu yaşı uygun olduğu anda yaptırdım…üniversite spor yöneticiliği mezunu inanılmaz akıllı bir çocuk ama hala muzip arkadaşları arasında aykırı biri …..anneler babalar böyle çocuğunuz varsa allah kolaylık versin:)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR