Görücü Usülü Evlilikten Oyun Tasarlayarak Kaçan Pakistanlı Kadın: Nashra Balagamwala

Varlığıyla ilham veren kadınların hikayelerine yer verdiğimiz “O Kadın” kategorimizin bugünkü ismi, 24 yaşındaki Pakistanlı Nashra Balagamwala.

Pakistan’da anne babaların çocuklarına çöpçatan olması, oldukça sık rastlanan bir durum. Ve aşktan uzak bir şekilde zorla gerçekleştirilen bu evlilikler, çoğu zaman çok kötü şeylere neden olabiliyor. 2016 yılında bir anne, kızı ailesinin nişanladığı kişiyi terk edip kendi istediği biriyle evlendi diye, kızını boğdu ve yaktı. Bunun gibi yaşanan birçok korkutucu olay var ve olaylardaki ortak nokta, genelde kişilerin kendi eşlerini seçme arzusu.

24 yaşındaki Nashra da, belki ailesinin uygun gördüğü biriyle evlenmek zorunda olacaktı. Ama o bundan kaçmanın “yaratıcı” bir yolunu buldu ve bu yolla tüm dünyaya ismini duyurmayı başardı!

24 yaşındaki Nashra Balagamwala Pakistan’da doğup büyüdü; ancak ailesi tarafından görücü usulü ile evlendirilmeye çalışınca New York’a kaçtı.

Genç kadın New York’a gelince Rhode Island Tasarım Okulu’nda okumaya başladı ve 1 yıl kadar da ünlü oyun şirketi Hasbro’da çalıştı. İşte aslında onun hikayesi böyle başladı…

Nashra, vizesi sona ermek üzereyken, kendisinin ve Pakistan’daki arkadaşlarının görücü usulü evlilikten kaçmak için verdiği mücadeleyi yansıtacak bir oyun tasarlamaya karar verdi.

Ve “Arrenged!” (Ayarlanmış!) ismini verdiği oyunda, görücü usulü evlilikten kaçmak için yaptığı bir sürü şeyi örnek olarak kullandı.

“Görücü usulü evlilikten kaçmak için yaptığım bir sürü şeyi örnek olarak kullandım. Mesela, mesleki kariyer yapmak istediğimden bahsetmek, sahte nişan yüzüğü takmak, erkeklerle arkadaş olmak, hatta bronzlaşmak. Pakistan kültüründe koyu renk deri daha az cazip görülüyor; bunun gibi taktikleri kullanarak oynanan neşeli ama aynı zamanda kafa açıcı bir oyun yaptım.”

Oyunda, “Rishta Yenge” isminde bir çöpçatan var ve oyuncular çöpçatandan kaçmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Çöpçatanı bir oyuncu hareket ettiriyor. Kaçak gelinlerin ilerlemesi için desteden kartlar çekiliyor. Çekilen kartlarda “Kariyer yapmak istiyorsanız 4 adım ilerleyin” gibi hamleler yer alıyor.

Çöpçatan yengeyle aynı karoya gelen oyuncu ise, sahadaki damat adaylarından biriyle evlendirilme tehdidiyle karşı karşıya kalıyor.

Oyuncuların kendi seçtikleri bir erkekle evlenme şansları da oldukça düşük. Nashra, oyundaki bu noktayla Pakistan kültürünü tam anlamıyla yansıtmak istediğini söylüyor.

24 yaşındaki Nashra’nın bu yaratıcı oyununa dünyanın her yerinden son derece olumlu tepkiler geliyor. Hatta Pakistanlı kadınlar ona teşekkür mesajları yolluyor. Ama elbette, topluma hakaret ettiğini düşünen ve onu “yüzkarası” olarak nitelendiren insanlar da var…

Nashra, tasarladığı oyunun, insanların görücü usulü evlilik gibi ciddi bir sorunu tartışmaları için etkileşimli bir platform sağladığını düşünüyor… Şu anda 200’den fazla kopyası ısmarlanan “Arrenged!” yakında üretime girecek. Ve bakalım bu oyuna dünyanın tepkisi nasıl olacak?

Nashra’nın oyunu için kitle fonlama aracı olan Kickstarter ile kampanya başlatılmıştı ve geçtiğimiz ay içinde kampanya 6000 ABD Doları hedefine ulaştı. Nashra, yakında üretime girecek olan oyunu için “Öyle görülüyor ki ilk baskısında 500 kopyaya yakın çıkacak” diyor.

Peki, siz Nashra’nın tasarladığı bu oyun hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce de görücü usulü evlilik gibi ciddi bir konunun karanlık taraflarını konuşmaya çalışmaktansa, eğlenceli bir oyunla bu konu hakkında düşünmeye teşvik etmek daha mı kolay?

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR