Kadınlar Her Yerde: Norveç’in Erkeklere Taş Çıkartan Güçlü Kadın Askerleri

Kadınların hayatın içinde istedikleri her alanda yer almaları, gerçekten hepimizin ütopyası. Ve çoğu zaman ülkemizden olmasa bile dünyadan böyle haberler almak, bizleri bu hayale bir adım daha yaklaştırıyor. İşte Norveç’in kadın askerleri de, bizleri böylesine gururlandıran cinsten bir haber!

NATO üyesi ülkelerden Norveç, 80’li yıllardan beri kadınlara ordu içinde görevler veriyor. Hatta bu anlamda öncü ülkelerden biri!

Ülkede, sadece kadınlardan oluşan “Avcı Birliği” isminde özel bir birlik var ve buradaki kadınlar, tıpkı erkekler gibi zor şartlar altında eğitim görüyorlar…

Norveç’te daha önce de kadınların özel kuvvetlere katılma hakkı vardı; ancak bu programa başvuran kadınların sayısı fazla değildi.

Ancak 2014 yılında başlatılan ve Elverum kasabasında gerçekleştirilen bu deneme amaçlı program, artık büyük bir başarı haline gelmiş durumda!

Programa katılan kadınlar, sırtlarında ağırlıklarınca ekipman taşıyarak kilometreler boyunca yürüyor…

Hayatta kalma eğitimi kapsamında avlanıyor ve düşman hattını geçmek için uçaktan atlama eğitimleri alıyorlar.

Avcı Birliği programına ilk yıl 300’den fazla kadın başvurmuş ancak çok az sayıda kadın kabul edilmiş…

Kabul edilen kadın askerler genelde spor lisesi mezunları ve yaşları ise 19 ile 27 yaşları arasında değişiyor.

Komutanları Ole Vidar Krogsaeter “Onlara en iyi ve en gerçekçi eğitimi vermeye çalışıyoruz” diyor ve daha önce kadın asker eğitmediği için başlarda önyargılı olduğunu söylüyor…

Ancak şimdilerde, zorlu eğitimlerde gösterdikleri başarılar yüzünden, kadın askerler komutanları tarafından sürekli övgüler alıyorlar.

Günümüzde, kadın asker yetiştiren başka ülkeler de var ancak Norveç bu kategoride yıllardır tüm ülkelerin önünde…

Biz de dünyanın ilk özel kuvvetler eğitim programı olan “Avcı Birliği” (Hunter Troop) ni heyecanla ve gururla takip ediyoruz! ?

Yararlanılan Kaynak: BBC

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR