Bir Dakika İçinde Uykuya Dalmanızı Sağlayacak Muhteşem Teknik: 4-7-8 Metodu

Yarın önemli bir işiniz mi var? Bir yere yetişmeniz mi lazım? Ama siz hala uyuyamıyor musunuz? O zaman doğru yerdesiniz. Birçok uykuya dalma tekniği var; ama bu en işe yarayanı! Uzun süre boyunca Hintli yogiler tarafından kullanılan bu meditasyon tekniği sizi hızlıca uyku moduna sokuyor.

Bu yönteme ‘4-7-8 metodu’ deniyor. Sırasıyla yapmanız gereken 3 adım var:

1. Sakin biçimde burnunuzdan 4 saniye boyunca nefes alın.
2. Nefesinizi 7 saniye boyunca tutun.
3. 8 saniye boyunca yavaşça nefesinizi verin.

Ve yukarıdaki adımları sırasıyla 3-4 defa tekrarlayın. Gerçekten çok basit. Çılgınca gelebilir, ama gerçekten işe yarıyor.

Nasıl çalışıyor?

Stresli ve endişeli olduğunuzda kanınızdaki adrenalin miktarı artar. Daha hızlı nefes alıp verirsiniz. Bu nefes egzersizi bir çeşit sakinleştirici görevinde. Nefesinizi kasıtlı olarak bu şekilde yavaşlatmak, kalbinizin ritmini yavaşlatıyor ve sizi sakinleştiriyor. Aslında olay tamamen basit bir fizyolojiden ibaret. Aynı egzersiz, aynı zamanda sizi solunumunuza yoğunlaştırarak zihninizi de sakinleştirmeye yardımcı oluyor.

Bu teknik Harvard Tıp Doktoru Andrew Weil tarafından araştırılmış bir yöntem. Bu yöntem birkaç yüzyıl boyunca Hintli yogiler tarafından bir meditasyon tekniği olarak kullanılmış. Bunun için tamamen zararsız olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi çekecek şöyle de bir yazımız var:

İyi Bir Uyku Çekip Enerjik Bir Sabaha Uyanmak İçin Uygulamanız Gereken 16 Basit Adım

Yararlanılan Kaynak: Bright Side

Görsel Kaynak: WikiHow

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR