Tecavüzle Suçlanana Kadar Erkek Kılığında Madende Çalışan Bir Kadın: Pili Hussein

Şimdi sizlere çok ama çok ilginç bir başarı hikayesinden bahsedeceğiz. Çalışmak ve para kazanmak için yıllarca erkek kılığında dolaşan bir kadın ve onun yıllar sonra tırnaklarıyla geldiği muhteşem nokta.

İşte Pili Hussein’in ilginç ancak mutlu sonla biten hikayesi.

Pili Hussein isimli bu kadın, uzun yıllar boyunca bir maden işçisi olarak çalıştı.

Tanzanya’da dünyaya gelen Pili’nin kalabalık bir ailesi vardı. Ve babası bir hayvan çiftliğinin sahibiydi. Aslında iyi şartlara sahip olmalarına rağmen, sürekli hayvanlarla ilgilenmesini isteyen babası yüzünden Pili, çocukluğunu pek de hoş bir şekilde yaşayamadı.

“Babam bana oğlan gibi davranıyordu ve hayvanlarla ilgilenmemi istiyordu. Bu hayatı hiç sevmiyordum.”

Madencilikle ilk tanışması, mutsuz evliliğini bitirdikten sonra iş ararken oldu.

İyi bir çocukluk geçiremediğini söyleyen Pili, genç bir kadın olduğunda mutsuz bir evlilik yaptı. Ve eşini 31 yaşındayken terk etti. Sonra iş ararken Afrika’daki Kilimanjaro Dağı eteklerinde bulunan Mererani isimli kasabaya yolu düştü. Bu kasaba, dünyada çok az bulunan mavi renkli tanzanit taşının çıkarıldığı tek yerdi.

Pili, kadınların madene girmesine izin verilmediği için, büyük beden kıyafetler giyerek tıpkı bir erkek gibi kendisini işe aldırdı.

“Okula gitmediğim için çok seçeneğim yoktu. Kadınların madene girmesine izin verilmiyordu bu yüzden cesur bir erkek gibi, güçlü bir insan gibi girdim. Büyük beden kıyafetler aldım ve erkek gibi giyindim. Adımı da değiştirdim. İnsanlar bana ‘Hussein Amca’ diyordu. Kimseye gerçek adım Pili’yi söylemedim. Bugün bile madende beni Hussein Amca olarak tanırlar.”

Böyle anlatıyor madencilik yapmaya başladığı ilk günleri Pili.

İnsanlara kendisini “Hussein Amca” olarak tanıtan Pili, yüzlerce metre derinlikteki madenlerde, günde 10-12 saat çalışarak tanzanit aradı.

“Madende 600 metre derine inebiliyordum. Bunu çoğu erkekten daha cesurca yapıyordum. Çok güçlüydüm ve bir erkekten beklenen ne varsa yerine getirebiliyordum. Goril gibi davranıyordum. Kavga ediyordum, ağzım bozuktu, yanımda Maasai savaşçıları gibi büyük bıçak taşıyordum. Kimse kadın olduğumu düşünmüyordu çünkü her şeyi erkek gibi yapıyordum.”

Ve 1 yıl sonra bulduğu iki büyük tanzanit öbeğiyle, Pili’nin tüm hayatı değişti.

Pili bu parayla, ailesine ve kendisine yeni evler yaptı; kendisi için madencilik araçları satın aldı ve yanında madenci çalıştırmaya başladı. Ancak hala herkes onu erkek olarak biliyor; kimse kadın olabileceğini düşünmüyordu.

Pili’nin kadın olduğu ise ancak yıllar sonra, bir kadına tecavüz etmekle suçlanmasıyla ortaya çıktı.

Pili’nin çalıştığı bölgede yaşayan bir kadın, bir madenci tarafından tecavüze uğradığını söyleyerek polise gitti. Polis maden bölgesine gelince, tecavüzü gerçekleştiren madenci Pili’yi işaret ederek, tecavüzü onun sorumlu olduğunu iddia etti. Bunun üzerine de Pili gözaltına alındı.

Sırrını itiraf etmek zorunda kalan Pili, serbest bırakıldı ve böylece herkes onun aslında kadın olduğunu öğrendi. Ancak buna rağmen iş arkadaşları, onun kadın olduğuna bir türlü inanamıyordu.

“Polis kadın olduğumu söylediğinde polise bile inanmadılar. 2001’de evlenip aile kurana kadar kadın olduğumu kabul edemediler.”

Böyle söylüyor Pili o günleri anlatırken. Pili 2001’de mutlu bir yuva kurdu ama evleneceği adamın bile onun kadın olduğuna ikna olması, tam 5 yıl sürdü.

Uzun yıllar boyunca madende emek veren Pili, bugün 70 kişinin çalıştığı bir maden şirketinin sahibi. Bu sayede 30’dan fazla yeğenini okuttu ve kızını da en iyi okullarda okutarak başka bir hayat kurmasını istiyor…

“Bazı kadınlar taşları yıkıyor, bazıları satışla ilgileniyor, bazıları da mutfakta çalışıyor. Ama madene inmiyorlar. Kadınların benim yaptığımı yapmaları kolay değil.”

Kendi madeninde de 3 kadın çalışanı olduğunu söylene Pili, kadınların madene inmeyi tercih etmediklerini söylüyor. Ve ekliyor:

“Başardıklarımla gurur duyuyorum. Zengin oldum ama benim için çok zordu. Kızımın okula gitmesini, eğitim almasını ve hayatını benimkinden çok daha farklı kurmasını istiyorum.”

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR