Ana Sayfa Yaşam Skolyoz Hastası Genç Kadından İnsanlara Farkındalık Kazandıracak Anlamlı Proje: Ben İyiyim

Skolyoz Hastası Genç Kadından İnsanlara Farkındalık Kazandıracak Anlamlı Proje: Ben İyiyim

0

Dünyaya gelirken hayatın bizi nelerle karşılaştıracağını ne yazık ki bilemiyoruz; ancak ne yaşarsak yaşayalım ve yaşadıklarımız ne kadar zor olursa olsun; önemli olan bir gün “hayatımızın, ruhumuzun, güzelliğimizin, biricikliğimizin” farkına varabilmek!

İşte Rebecca da, yaşadığı sağlık problemi nedeniyle kendi güzelliğini kısa bir süre için unutmuş genç bir kadın. Hatta bedeninden öylesine çok utandığı zamanlar olmuş ki; bir arkadaşlık sitesi aracılığıyla yaptığı bir görüşmeden sonra, sosyal medya hesaplarına sadece kafasının gözüktüğü fotoğraflar koymaya karar vermiş.

Bu görüşmeyle ilgili yaşadığı hayal kırıklığını ise şu cümlelerle anlatıyor: “Biriyle konuşmaya başladım ve aramızda bir duygu oluştuğunu; dolayısıyla da sırtımı anlattığımda onun için önemli olmayacağını düşündüm. Ama yanılmışım.”

Ama sonra… Kendisine dönüyor ve hem kendisiyle barışmak hem de ihtiyacı olan herkese ilham olmak için muhteşem bir işe imza atıyor!

İngiltere’nin Surrey şehrinde yaşayan ve fotoğrafçılık okuyan 22 yaşındaki Rebecca Dann’a, 4 yaşındayken skolyoz tanısı kondu…

Ve o zamandan beri de, dışarıda dolaşmak için tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duyuyor; birkaç dakikalık geçici felçlere maruz kalıyor.

Rebecca, insanların kendisine; dolayısıyla da engelli bireylere karşı bakışından oldukça rahatsız. “İnsanlar, bana dokunduklarında kırılacağımı düşünüyorlar.”

“Beni tekerlekli sandalyeyle gördüklerinde, bunun konuşamayacağım anlamına geldiğini düşünüyorlar.”

Tam olarak bu sebepten; yani engelli bireylerin gücü hakkında insanlara net bir mesaj vermek için bir fotoğraf serisi oluşturmaya karar verdi: “Ben İyiyim”

Ve kendi portrelerinden oluşan anlamlı projesi için, son derece cesur pozlar vermek üzere kamera karşısına geçti!

O, yeri geliyor tekerlekli sandalyesinde kışkırtıcı bir şekilde oturuyor; yeri geliyor boya ile kaplanmış vücuduyla adeta bir heykel gibi öylece duruyor!

Rebecca kendi kampüsünde bu pozu verdiğinde; öğrencilerden boyalı elleriyle kendisine dokunmasını istedi. Ve öğrencilerin onun vücuduna dokunduğu son yer “sırtı” oldu…

Rebecca’nın fotoğraflarını gördükten sonra, onun farklı bir şekilde görünmesini sağlayamayacaksınız belki ama en azından o ve onun gibi bireylerin hisleri hakkında bir parça fikir sahibi olacaksınız.

Onun projesinin asıl amacı, insanların engelli bireylere karşı bakışlarını değiştirmek değil…

Engelli bireylerin kendi bedenlerinden utanmamalarını ve kendilerini bu şekilde sevmeyi öğrenmelerini sağlamak!

Rebecca, insanların engelli bireylere karşı bakış açılarını değiştirebileceğinden emin değil. Ancak en azından bu projeyle, engelli bireylerin, kendi bedenlerine karşı bakış açılarını değiştirmeleri için onlara ilham olmayı hayal ediyor.

Biz de bu güzel genç kadını, anlamlı projesinden dolayı tebrik ediyoruz! Umarız onun güzelliği, ihtiyacı olan tüm gözlere ilham olur!

Yararlanılan Kaynak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz