Dayanılmaz Regl Ağrıları İçin Tıbbi Esrar Kullanımını Serbest Bırakan Bir Ülke: New York

Ağrılı regl dönemleri, birçok kadının muzdarip olduğu bir konu. Çünkü bu dönem, bazı kadınlar için basit bir karın ağrısıyken; bazıları için günlük hayatlarının aksamasına neden olacak seviyede şiddetli geçiyor. Ve kadınların yaşamlarını engelleyebilecek şiddette ağrılar yaşamasına neden olan bu dönemle ilgili, pek çok ülke, çeşitli yarışmalar yürütüyor. Mesela kısa bir süre önce İtalya, kadın çalışanlara regl izni vereceğine dair hazırlıklar yaptığını belirtmişti. Şimdiki haber ise, Amerika’dan. Ancak bu sefer, daha fazla ses getirecek cinsten.

New York Eyalet Meclisi üyesi Linda Rosenthal, tıbbi esrar satın almaya uygun koşullar listesine, dismenore, yani ağrılı regli de ekleyen bir kanun teklifi sundu.

Amerikan Aile Hekimleri Akademisi’ne göre, dismenore olarak bilinen ağrılı dönemler, kadınların yüzde 20’sini, günlük yaşamlarına engel olacak şekilde etkiliyor.

Kanun teklifi, 21 evet 2 hayır oyuyla Meclis Sağlık Komitesi tarafından onaylandı. Teklif, son olarak; New York Senatorü Andrew Cuomo’ya sunulacak ve o da onaylarsa yasalaşmış olacak.

Yani şiddetli regl ağrısı çeken New Yorklu kadınlar, yerel sağlık komiteleri tıbbi esrarı serbest bıraktıktan sonra, ağrılarını hafifletmek için bu maddeyi kullanabilecekler.

Enflamatuar bağırsak hastalığı, Parkinson, MS ve kronik ağrılı hastalıklardaki ağrıların giderilmesi için tıbbi esrar kullanımı zaten serbestti. Ancak regl ağrısı, bu listeye yeni eklendi.

Rosenthal, reglin daha önce listede yer almamasının nedenini, kadınlarla ilgili bazı konulardaki değişikliklerin eksik kalması ve bunun da iktidarda çoğunlukla erkeklerin kadınların yaşamına dair günlük bilinç sahibi olmamalarına bağladı.

New York’ta tıbbi amaçla kullanılan esrarın sigara şeklinde kullanılması yasak. Yalnızca vaporizatör, CBD yağı veya hap olarak kullanılabiliyor.

Regl kramplarının neden olduğu ağrıyı azaltmak için, içi kenevirle dolu tamponlar ve yağlar satışa sunulmuş durumda. Ancak bu ürünler henüz ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmış değil.

Uzmanlar, esrarın tıbbi kullanımıyla ilgili daha fazla araştırma yapılması gerektiğini; çünkü esrarın büyük bir potansiyele sahip olduğunu söylüyor. Bakalım önümüzdeki günlerde nasıl gelişmeler olacak…

Unutmadan… Rosenthal, daha önce de kadınlar için hijyenik ürünler üzerindeki satış vergisini kaldıran bir yasa çıkarmayı sağlamıştı. Şimdi ise, hapishanelerde, sığınma evlerinde ve okullarda, kadınlar için hijyenik ürünlerin ücretsiz olarak dağıtılması için çalışmalar yürütüyor. ❤

Yararlanılan Kaynak

İlginizi Çekebilir:

Doğal Adet Söktürücü Çaylar: Rahatlatıcı ve Sağlıklı Seçenekler

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR