Hepimizin Farkında Olmadan Yaptığı Ve Yaşlı Gözükmemize Neden 10 Makyaj Hatası

Makyaj doğru uygulandığı zaman yüz özelliklerimizi vurgulayarak, istediğimiz görünümü elde etmemize yardımcı olur. Peki hiç makyaj yaptığınızda, gençleşmek, güzelleşmek yerine bir şeylerin kötüye gittiğini fark ettiniz mi? Gelin hep birlikte farkında olmadan yaptığımız yaşlı gösteren makyaj hatalarına bir göz atalım. Atalım ki bir daha yapmayalım. 🙂

1. Çok fazla kapatıcı uygulamak.

Mat bir etki yaratma arzusuyla birçoğumuz çok fazla kapatıcı uyguluyoruz. Yanlış rengi seçmek buna ek olarak bir de kalın bir tabaka uygulamak, istemeden kırışıklarımızı vurgulamamıza ve yaşlı görünmemize sebep olur. Bunu önlemek için kalın temellerden uzak durulmalıdır. Bunun yerine parlaklık içeren sıvı kapatıcılar tercih edilebilir. Unutmadan; aşırı yüklemeden kaçının. Cildinizin sağlıklı ve doğal yapısını bozmak istemezsiniz.

2. Alt kirpiklere fazla maskara uygulamak.

Alt kirpiklere aşırı maskara uygulamak göz çevresindeki kırışıklıkları öne çıkartır. Bu kırışıklıklar ne kadar küçük olursa olsun, rimel onları her türlü öne çıkartacaktır.

3. Yanlış ruj tonu seçimi.

Doymuş renkleri denemekten korkmayın. Ancak şunu da unutmayın! Dudaklarınız doğal bir şekilde dar ise, koyu renkli rujlardan kaçının. Çünkü koyu renkli rujların dudaklarınızı daha ince göstermesi muhtemeldir.

4. Göz farını yanlış yöne uygulamak.

Göz kapaklarının üzerine aşırı şekilde göz farı uygulamamaya özen gösterin. Bu, sizi gözle görülür bir şekilde büyük gösterecektir. Yapmanız gereken en doğru şey, gözlerinizin dış köşelerini hafifçe vurgulamaktır.

5. Göz altlarına aşırı şekilde göz kalemi uygulamak.

Gözaltına çok fazla göz kalemş uygulamak gözlerinizin dar görünmesine sebep olur. Akabinde yaşınızın büyük görünmesine neden olur. Bunun üstesinden gelmek için hafif bir göz kalemi kullanın.

6. Elmacık kemiklere ruj uygulamak.

Koyu ve yoğun renklere elveda deyin! Soluk pembe ve şeftali gibi hafif tonlara yoğunlaşmanın zamanı geldi! Elmacık kemiklerinizi vurgulamak gençken iyi bir fikir olabilirdi. Fakat olgunlaştıkça cildimizin geçirdiği değişikliklere uyum sağlamalıyız. Orta bölgeyi vurgulamak yerine, burnunuzun çok yakınına olmayacak şekilde, elmacık kemiklerinin üst kısımlarına uygulamayı deneyin. Koyu ve yoğun olmayan, doğal renkler kullanmak sizi daha genç gösterir.

7. Kaşları çok fazla vurgulamak.

Kaşları büyütmek ve vurgulamak için koyu renkler kullanmak; yaşlı görünmenize sebep olabilir. Kaşınızın doğal rengine yakın hafif bir ton kullanmak daha akıllıca olacaktır.

8. Düzeltici kullanmayı ihmal etmek.

Gözlerin altındaki morluklar birçok insan için problem teşkil eder. Yaşlandıkça bu lekeler daha belirgin hale gelir. Kapatıcı kullanmamak ise bu problemi daha da büyütecektir. Öte yandan düzeltici uygulamak mucizeler yaratır. Düzeltici karanlık alanlara uygulayın ve olabildiğince ince bir şekilde yaymaya çalışın.

9. Dudak çizgilerini belirginleştirmek.

Dudak kalemi kullanmak başarılı bir makyaj için gereklidir. Bu, dudak yapısını daha tanımlı ve çekici kılmanıza olanak sağlar. Fakat bunu yaparken oldukça dikkatli olmalısınız. Çerçeveyi daima dudakların merkezi yönünde gölgeleştirin. Dışarı taşırmamaya çalışın.

10. Yüzü çok fazla pudralamak.

Pudra, cilt kusurlarını yalnızca az miktarlarda uygulandığında kapatır. Eğer cömertçe kullanılırsa, sorun teşkil edebilir.

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR