5 Yaş Boy Kilo Kaç Olmalı? 5 Yaş Çocuk Gelişimiyle Alakalı Tüm Detaylar!

İlk çocukluk veya erken çocukluk olarak bilinen bu sürecin en güzel yaşı 5 yaş dönemidir. Altın yaş olarak adlandırılan bu dönemde çocuklar daha olgunlaşır ve iş birliğine yatkın hale gelir. Bununla birlikte 5 yaş çocuğunuzun fiziksel gelişimleri konusunda bazı detayları merak ediyor olabilirsiniz. Bu yazımızda 5 yaş boy kilo kaç olmalı? Kilosu nasıl artar? 5 yaş çocuk gelişim özellikleri ve nasıl beslenmeli? Gibi soruları yanıtlıyoruz.

5 Yaş Çocuğun Normal Boyu ve Kilosu Kaç Olmalı?

Çocuğunuz 5 veya 5,5 yaşındaysa boyunun ve kilosunun nasıl gelişmesi gerektiğini bilmeniz önemlidir. 5 yaşındaki çocuk 60 aylıktır ve kız ve erkek çocuklarının değerleri farklı olabilir. 5 yaş boy kilo kaç olmalı? Hangi değerler arasında olması normaldir? Dersek şu şekilde özetleyebiliriz:

 • 5 yaş kız çocuklarında normal kilo 12.6 – 23.8 kilogram arası
 • 5,5 yaş kız çocuklarında normal kilo 13.2 – 25.2 kilogram arası
 • 5 yaş kız çocuklarında normal boy ortalaması 97 ila 118 cm arası
 • 5,5 yaş kız çocuklarında 100 ila 121 cm arası
 • 5 yaş erkek çocuklarında normal boy 98 ila 121 cm arası
 • 5,5 yaş erkek çocuklarında normal boy ortalaması 101 – 125 cm arası
 • 5 yaş erkek çocuklarında normal kilonun 13.4 ila 24 kilogram arası
 • 5,5 yaş erkek çocuklarında 14.1 ila 25.5 kilogram arasıdır.

5 Yaş Çocuğun Boyu Nasıl Uzar?

5 yaş boy kilo kaç olmalı

Eğer 5 yaşındaki çocuğunuzun boy ve kilosu, belirtilen 5 yaş boy kilo tablosu değerleri arasında değilse öncelikle profesyonel bir destek almanız önerilir. Bunun için hastanelerin ‘’Çocuk Endokrinoloji’’ bölümüne götürebilirsiniz. Bu aşamada doktor çocuğunuzu muayene eder ve çeşitli testlerden geçirdikten sonrasında boyunu uzatmak için ek takviyeler verebilir. Bu takviyeler ise genellikle Omega 3 ve iştah açıcı şuruplardır. Ek takviyeleri kesinlikle doktor önerisi ile kullanmanız önerilir. 5 yaş boy kilo dengesi oldukça önemlidir. Bu sebeple mutlaka uygun boy ve kiloda olması için doktor önerisi almanız gerekebilir.

İlginizi Çekebilir: Boy Uzatma Yolları

5 Yaş Çocuğun Kilosu Nasıl Artar?

5 yaşına giren çocuklar öncelikle vücutlarında biriken fazla yağı atmaya başlarlar. Aynı zamanda vücuttaki kas kütlesi artış gösterir. Bu durum özellikle erkek çocuklarında daha farklı gelişir. Mutlaka 5 yaş erkek çocuğu boy kilo orantısına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda 5 yaşına giren kız ve erkek çocuklar bir bebekten daha çok bir çocuk gibi görünürler.

Genel olarak 5 yaş boy kilo tablosu kız ve erkekler için farklı şekilde ilerler. Eğer çocuğunuzun kilosu belirtilen değerler altındaysa, kilosunu artıracak bazı önerileri dikkate alabilirsiniz. Bu önerilerden bazıları şu şekildedir:

 • Çocuklar 5 yaşına geldiği zaman yetişkinlerin tükettiği gibi az yağlı ve sağlıklı yemekler tüketmelidir.
 • 5 yaş sürecinde bolca vitamin alması önemlidir. Bu sebeple günlük olarak meyve tüketimi sağlanmalıdır.
 • Meyve suları iyi bir mineral ve vitamin kaynağıdır. Ancak meyve sularının tamamen doğal bir şekilde tüketilmesi önerilir.
 • Kilo alımını artırmak için patates püresi yapabilirsiniz.
 • Çocuklarda iştahsızlık durumu varsa mutlaka doktor önerisiyle ek vitamin ve diğer takviyelerin tüketilmesi önerilir.

5 Yaşındaki Çocuklar Nasıl Beslenmeli?

5 yaş boy kilo kaç olmalı

5 yaşındaki çocuklar artık okul çağına girmeye hazırlanır. Aynı zamanda okul öncesi eğitim alma yaşına gelmiştir. Bu süreçte çocukların sağlıklı gelişimini sürdürmesi için beş temel besin grubunu düzenli şekilde tüketmelidir. Vitaminler, proteinler, tahıllar, mineraller ve karbonhidratlar eşit şekilde dağıtılmalıdır. Üstelik çocuğunuzun tuz, doymuş yağ ve şeker bakımından yüksek gıdalar tüketmemesine özen gösterebilirsiniz. Eğer çocuğunuz beslenme güçlüğüne bağlı olarak yeteri kadar gıda tüketimi yapmıyorsa doktorunuzdan destek alabilirsiniz.

5 Yaş Çocuğun Gelişim Özellikleri

5 yaşındaki çocukların bazı eylemleri yerine getirmeleri beklenir. Genel olarak 5 yaş çocuğun gelişim özellikleri şu şekilde özetlenebilir:

 • Boyama ve yazma becerileri gelişmiştir. Örnek olarak çizgileri taşırmadan boyama yapabilir.
 • Dişlerini rahatlıkla fırçalayabilir. Aynı zamanda ayakkabı ve kıyafetlerini kendi giyebilir, çıkarabilir.
 • Kaşık ve çatal ile tek başına yemek yer.
 • Renkleri tanır ve kolayca ayırt eder.
 • Olaylar arasında sebep-sonuç ilişkisi kurar ve olay sonucunda tahminlerde bulunur.
 • Eşyaları isteğe göre talep eden kişiye verebilir.
 • Çocuklarla değil, büyüklerle vakit geçirmeyi severler.

5 Yaş Dil Gelişimi Hangi Seviyededir?

5 yaş boy kilo kaç olmalı

Konuşmayı seven 5 yaşındaki çocuklar her gün 5 ila 10 arası kelime öğrenmeye açıktır. Genel olarak bu yaş aralığındaki çocuklar kendini daha rahat ifade eder. Zaman içerisinde bilmeceleri ve şakaları anlamaya başlar hatta kendi şakalarını yapar. 5 yaşındaki çocuğunuzun gelişimine destek olabilmek için günlük hayatınıza yepyeni alışkanlıklar ekleyebilirsiniz. Örnek olarak çocuğunuzla iş birliği kurmak, adil olmak ve çeşitli kavramları öğrenmesi için oyunlar oynayabilirsiniz. Çocukların yaşına uygun görevler vererek sorumluluk almasını sağlamayı unutmamalısınız.

Genel olarak ebeveynler, çocuklarının her yaş basamağını takip etmeli ve gelişim özelliklerine uygun olarak davranmalıdır. Bu evreler başarılı bir şekilde tamamlandığı zaman çocukların hem fiziksel hem de zihinsel anlamda daha iyi durumda olması mümkün olacaktır.

Eğer 5 Yaşındaki Çocuğun Boyu ve Kilosu Kaç Olmalı? 5 Yaş Çocuk Gelişimiyle Alakalı Tüm Detaylar! İçeriğimiz ilginizi çektiyse, Spiral Kullananlar Dikkat! Spiral Varken Hamile Kalınır mı? Belirtileri Nelerdir? İçeriğimize göz atmanızı öneriyoruz.

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR