Sararan Şeffaf Telefon Kılıfı Nasıl Beyazlar & Temizlenir?

Gün içerisinde elden düşmeyen akıllı telefonları korumak için desenli, düz veya renkli kılıflar tercih ediliyor. Bunlar arasında şeffaf görünümde olan silikon kılıflar ise telefon rengini görmeyi isteyenler için birinci tercihtir. Ancak telefonları her daim koruyan şeffaf kılıflar, ortalama 2-3 aylık süre içerisinde sararabiliyor. Bu içeriğimizde, sararan şeffaf kılıf nasıl beyazlar? Konusu hakkında düşük maliyetli ve evde uygulayabileceğiniz yöntemleri sunuyoruz.

Şeffaf Telefon Kılıfı Neden Sararır?

Şeffaf telefon kılıfı temizleme yöntemlerine geçmeden öncesinde kılıfların neden sarardığını bilmek önemlidir. Bu sorunun net olarak cevabını vermek için kılıfın hangi malzemeden yapıldığını anlamak gerekiyor. Genel olarak şeffaf kılıflar tam anlamıyla şeffaf değildir. Yani aslında hafifçe sarılık vardır. Günümüzde üretilen şeffaf kılıflar, termoplastik poliüretan, silikon veya akrilikten yapılır. Bu malzemeler ise UV ışığı, ısı gibi nedenden dolayı zamanla bozulur. Aynı zamanda ter, yağ ve diğer tüm kirli alanlarda sararması mümkündür. Kullanmaya bağlı şekilde 3-4 ay içerisinde sararmaya başlaması normaldir. Ancak belirttiğimiz yöntemleri kullanarak kılıfınızda yepyeni bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Sararan Şeffaf Kılıf Nasıl Beyazlar?

Sararan şeffaf kılıfları beyazlatmak o kadar kolay değildir. Çünkü yumuşak şeffaf kılıflardaki bu sararma, oksidasyon veya benzeri sebeplerden dolayı oluşur. Üstelik sadece yüzeysel değildir, plastiğin tamamına işlenir. Eğer sararan sert plastik kılıfınız varsa buradaki sararma yüzeysel olabilir, beyazlatılabilir. Bu aşamada evde uygulayabileceğiniz birkaç farklı yöntemle beyazlatma yapabilirsiniz.

Evde Şeffaf Telefon Kılıfı Nasıl Temizlenir?

Evdeki yöntemlerle şeffaf telefon kılıfı temizlenebilir. Sadece birkaç malzeme ile kılıfınızı ilk günkü gibi kullanabilirsiniz. Sararan şeffaf kılıf nasıl temizlenir? Sorusu için 6 farklı alternatiften birisini deneyebilirsiniz.

sararan şeffaf kılıf nasıl beyazlar

Diş Macunu İle Telefon Kılıfı Beyazlatma

Sararmış lekeleri çıkarmak için diş macunu kullanılabilir. Saydam telefon kılıfları sadece birkaç basit adımda ışıltılı ve parlak hale getirilebilir. Kullanmak için öncelikle diş macununu telefon kılıfınızın üzerine uygulayın ve macunu mikrofiber bez ile dairesel hareketlerle yayarak ovalayın. Ovalarken bir diş fırçasından yardım alabilirsiniz. Tüm köşeleri ovduktan sonra kapağı ılık su ile durulayabilirsiniz.

sararan şeffaf kılıf nasıl beyazlar

Karbonat İle Telefon Kılıfı Beyazlatma

Karbonat, herkesin mutfağında bulunan zararsız ve doğal ağartıcılardır. Bu ürünler sayesinde sararan materyalleri beyazlatmak mümkündür. Kullanmak için az miktarda karbonatı bir miktar su ile karıştırın. Karışım macun kıvamına geldikten sonra diş fırçası yardımıyla sararan kılıfınıza sürebilirsiniz. Bir süre ovaladıktan sonra su ile durulayın ve kurulayın.

sararan şeffaf kılıf nasıl beyazlar

Hidrojen Peroksit İle Telefon Kılıfı Beyazlatma

Sararan şeffaf kılıfı beyazlatmak için bir dezenfektan bileşeni olan hidrojen peroksit kullanabilirsiniz. Hidrojen peroksit ile kılıflarda sararan yapıyı yok etmek mümkündür. Ancak bu yöntemi kullanırken kılıf malzemesine zarar vermemek önemlidir. Kullanmak için kılıfı streç filme sararak derin bir kaba koyun. Kılıf tamamen kaplanana kadar hidrojen peroksit dökün. İki saat beklettikten sonra kılıfı durulayabilirsiniz.

sararan şeffaf kılıf nasıl beyazlar

Çamaşır Suyu İle Telefon Kılıfı Beyazlatma

Çamaşır suyu gibi maddeler etkili temizlik ürünleridir. Özellikle çamaşır suyunun beyazlatıcı özelliği herkes tarafından biliniyor. Bu tarz ürünlerle telefon kılıfınızı temizleyebilirsiniz. Ancak kılıfınızda kullanmadan öncesinde önemli bir uyarı yapmak gerekiyor. Eğer kılıfınız oksidasyon nedeniyle sarardıysa bu noktada olumlu bir sonuç vermeyebilir. Kullanmak için, bir kaba çamaşır suyu dökün ve hafif sulandırın. Ardından telefon kılıfınızı çamaşır suyu dolu kaba koyun ve ovalayın. Ardından su ile durulayın.

sararan şeffaf kılıf nasıl beyazlar

Limon ve Bulaşık Deterjanı İle Telefon Kılıfı Beyazlatma

Limon, en doğal leke çıkarıcılardan birisidir. İçeriğinde yüksek sitrik asit vardır, bu sebeple mükemmel bir beyazlatıcı ve antibakteriyel seçenek haline gelir. Bu sebeple cep telefonu kılıfının parlaklığını geri getirmek için kullanılabilir. Uygulamak için bir kaba iki yemek kaşığı bulaşık deterjanı dökün ve limon sıkın. İki yemek kaşığı su ekleyin ve karıştırın. Ardından telefon kılıfınızı bu kaba koyun ve birkaç saat boyunca bırakın. Durulamadan öncesinde yumuşak bir fırçayla ovalayabilirsiniz. Birkaç dakika ovaladıktan sonra su ile yıkayın ve kurulayın.

sararan şeffaf kılıf nasıl beyazlar

İzopropil Alkol İle Telefon Kılıfı Beyazlatma

Sararan telefon kılıfını temizlemek için kullanılabilecek maddelerden bir diğeri izopropil alkoldür. İzopropil alkol, eczanede satılan alkol türlerinden birisidir. Tüm leke ve kirlere karşı kullanılabilir. Ancak belirtilen miktarın üzerine çıkmak eşyalara zarar verebilir. Kılıfınız için ise çok az bir miktar kullanmak yeterli olacaktır. İlk olarak yumuşak bir bezi izopropil alkole batırın ve bezi hafifçe ovalayarak kılıfınızın iç ve dış yüzeyine uygulayın. Ardından kuru bir havluyla silerek alkolün geri kalanını temizleyebilirsiniz.

Şeffaf Telefon Kılıfı Nasıl Temiz Tutulur?

Sararan telefon kılıfını temizledikten sonrasında kirlenmemesi sağlamak gerekir. Bu süreçte cihazlarınızı kirli alanlara koymamaya ve çantanızda veya cebinizde taşımaya özen göstermelisiniz. Çünkü özellikle silikon kılıflar kirlendiğinde sararır ve kötü bir görüntü oluşturur. Bu sebeple her akşam kılıfınızı silebilir ve temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

Şeffaf telefon kılıfı temizleme işlemi kolayca ve kısa sürede yapılır. Aynı zamanda evde bulunan ürünlerle kılıfı çizmeden ve kırmadan temizleyebilirsiniz. Böylece şeffaf kılıflarınız daha güzel ve temiz görünür.

Sararan Şeffaf Kılıf Nasıl Beyazlar? Şeffaf Telefon Kılıfı Nasıl Temizlenir? İçeriğimiz ilginizi çektiyse, Kolonya Saça Zarar Verir mi? Kolonyanın Saça Verdiği 7 Zarar içeriğimize göz atmanızı öneriyoruz.

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR