Hayatınızın Kontrolünün Tamamen Sizde Olduğunu Gösteren Etkileyici 90/10 Kuralı

Şans, hayatımızın çok küçük bir kısmında yer alıyor; geri kalan kısma ise biz karar veriyoruz. Aslında bu durumun Stephen Covey tarafından konulan bir ismi var: 90/10 Kuralı

90-10 kuralı nedir?

Hayatımızın sadece %10’luk bir kısmını kontrol edemiyoruz. Bir cihazın düşmesi, üzerinize kahve dökülmesi veya tatsız bir tartışma… Fakat bu tür olaylara karşı tepkimizi kontrol edebiliyoruz. Verdiğimiz bu tepkiler ise geriye kalan %90’lık kısmın nasıl gelişeceğini belirliyor.

Yani hayatınızın %10’u başınıza gelenlerden, geriye kalan %90’ı ise sizin bu başınıza gelenlere karşı nasıl bir tutum sergilediğiniz ile gelişiyor.

Şimdi bir örnek üzerinden anlatalım:

Bir aile kahvaltısındasınız. Çocuğunuz yanlışlıkla kahvenizi gömleğinize döktü. Bu olayda hiçbir kontrolünüz yoktu. Bunun üzerine siz çocuğunuza kızdınız. Aynı şekilde kahveyi masanın kenarına yakın bir şekilde koyduğu için eşinize de kızdınız.

Gömleğinizi değiştirmek için yatak odasına koştunuz. Eşinizin acilen işe gitmesi gerekiyordu. Geri döndüğünüzde çocuğunuzu hem ağlamış, hem kahvaltı yapamamış hem de okula hazırlanamamış bir halde buldunuz. Bunlara ek olarak bir de okul otobüsünü kaçırdı!

Arabanızla hızlı bir şekilde çocuğunuzu okula götürmek için çıktınız. Kızınızın okula, sizin ise işe yetişebilmeniz için hız limitini aştınız; trafik cezası ödediniz. Kızınızdan bir “hoşçakal” dahi duymadan binaya girişini izlediniz.

Hızlı bir şekilde iş yerine doğru yol aldınız. 20 dakikalık bir gecikme ile ofise adımınızı attığınızda evrak çantasını unuttuğunuzu hatırladınız. Bütün kötü şeyler arka arkaya geliyor! Her şey daha da kötüleşiyor!

Akşam eve geldiniz, eşinize ve çocuğunuza hal hatır sorduğunuzda ikisinde de bir gerginlik ve üzgünlük olduğunu gördünüz.

Peki sizce neden kötü bir gün geçirdiniz?

A. Çocuğunuz üzerinize kahve döktüğü için.
B. Çocuğunuz okul otobüsünü kaçırdığı ve onu okula götürmek zorunda kaldığınız için.
C. Aşırı hız yaparak ceza yediğiniz için.
D. Duruma yanlış tepki gösterdiğiniz için.

Doğru cevap kesinlikle D! Kahve hakkında bir şey yapamazdınız, ancak duygularınızı kontrol edebilirdiniz.

Nasıl olabilirdi?

● Üzerinize kahve döküldü.
● Dökülen kahveyi umursamadan, tedirgin çocuğunuzu bir dahaki sefer için nazikçe uyardınız ve ona herhangi bir problem olmadığını hissetirdiniz.
● Hızlı bir şekilde yatak odasına giderek üzerinizi değiştirdiniz ve evrak çantanızı aldınız.
● Bu sırada problem olmadığını gören çocuğunuz otobüse bindi ve size dönüp el salladı.
● Eşinizle işe gitmek için vedalaşarak evden çıktınız.
● Ofise acele etmeden gittiniz ve zamanından 5 dakika önce orada oldunuz.
● Ofis arkadaşlarınızla şakalaşıp, ne kadar güzel bir gün olduğu üzerine konuştunuz.

Şimdi aradaki farka bakın! 2 farklı senaryo ve 2 farklı sonuç! 90/10 kuralı inanılmazdır!

UNUTMAYIN! Hayatınızın %10’u başınıza gelenlerden, geriye kalan %90’ı ise sizin bu başınıza gelenlere karşı nasıl bir tutum sergilediğiniz ile gelişiyor.

Olaylara karşı çözümcü ve pozitif bir yaklaşım sergileyin! %10’luk kısım zaten bizim kontrolümüzde değil; o zaman %90’lık kısmı en iyi şekilde değerlendirelim!

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR