Çekirdek Sivilce Yapar mı? Sivilce Yapmayan Çekirdek Hangileri?

Çekirdeğe düşkün olduğumuz doğru fakat çekirdek bittikten sonra ciltte çıkan sivilce pişmanlığını hepimiz yaşamışızdır. Hayatın bazı dönemlerinde yağlı beslenmek, ciltte sivilceye neden olabilir. Özellikle çekirdek tüketimi, içeriğindeki yağdan dolayı bazı kişilerde sivilce çıkartabiliyor. Yani çekirdek sivilce yapar mı? Sorusu için sivilceye neden olur diyebiliriz. Çekirdek, direkt olarak sivilce oluşumuna neden olmaz fakat dolaylı yoldan sivilce çıkartır. Bunun dışında sivilce yapmayan çekirdek hangileri? Siyah çekirdek sivilce yapar mı? Gibi sorularınızı bu içeriğimizde yanıtlıyoruz.

Tuzlu Çekirdek Sivilce Yapar mı?

Yağ bakımından yüksek bir değere sahip olan çekirdek, mutlaka sivilce yapacak diye tüketilmemelidir. Burada en temel konu, yağlı yiyeceklerin ciltteki yağ üretimini artırmasına dayanır. Özellikle tuzlu çekirdek bu yağ oranını artırır. Tuzlu çekirdek sivilce yapar mı? Sorusu için özellikle hassas ciltlerde tuzlu çekirdeğe göre daha fazla sivilce yaptığı söylenebilir.

çekirdek sivilce yapar mı

Tuzsuz Çekirdek Sivilce Yapar mı?

Yağ ve tuz bakımından zengin olan çekirdekler, cilt üzerinde yağ birikimine neden olur. Aynı zamanda cilt yeteri kadar temizlenmediğinde ciltteki gözenekleri tıkar. Yağ bezelerinde meydana gelen bu artış ise gözenekleri tıkadığı zaman sivilce oluşturur. Bu aşamada çekirdeği bırakamıyorsanız tuzsuz çekirdeklere yönelebilirsiniz.

Siyah Çekirdek Sivilce Yapar mı?

Özellikle siyah çekirdek tüketmeyi seven kişiler, siyah çekirdek sivilce yapar mı? Sorusunu merak edebilmektedir. Bu aşamada çekirdek türü fark etmeksizin tüm çekirdeklerde yüksek yağ oranı vardır. Bu sebeple siyah çekirdeğin fazla tüketimi, sivilce oluşumuna neden olan etkilerden birisidir. Aynı zamanda siyah çekirdeğin tuzlu veya tuzsuz olması, sivilce oluşumunda önemli bir konudur.

çekirdek sivilce yapar mı

Sivilce Yapmayan Çekirdek Hangileri?

Kuruyemişler arasında en çok tüketilen çerezlerden birisi olan çekirdek, kapı önü sohbetlerinin, arkadaş toplantılarının, sinema keyfinin, akşam çaylarının vazgeçilmezlerinden birisidir. Aynı zamanda hassas bir cilt yapısına sahipseniz sivilce yapmayan çekirdek hangileri? Konusunu merak ediyor olabilirsiniz.

Çekirdek tüketimini etkileyen en önemli faktör ise kişisel tercihler olmaktadır. Bu anlamda çiğ veya kavrulmuş çekirdekler tercih edilebilir. Çiğ çekirdekler, yağ oranı daha az bir kuruyemiştir. Bu sebeple kavrulmuş yerine kavrulmamış çekirdekleri tercih edebilirsiniz. Bunun dışında kabak çekirdeği, siyah ay çekirdeği, karpuz çekirdeği gibi çeşitler var ancak hangilerinin daha az sivilce yaptığı konusunda net bir bilgi yok diyebiliriz. Bu aşamada tuzsuz olan çekirdekleri tercih edebilirsiniz.

Kabak Çekirdeği Sivilce Yapar mı?

Bir kuruyemiş olarak öne çıkan çekirdek, en çok alt alana sahip besinlerden birisidir. Çekirdek özellikleri açısından incelendiği zaman köken ve yapısı anlamında birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Bu aşamada kabak çekirdeği, lif içeriği bakımından zengindir. Az miktarda doymuş yağ asitlerine sahiptir. Kabak çekirdeği sivilce yapar mı? Sorusu kısaca yapar diyebiliriz. Kabak çekirdeği, ciltteki yağ oranını artırır ve akne oluşumuna ortam hazırlar. Yine de diğer tuzlu çekirdeklere göre daha az sivilce yapma olasılığı vardır diyebiliriz.

çekirdek sivilce yapar mı

Çekirdek Yedikten Sonra Sivilce Çıkmaması İçin Ne Yapılmalıdır?

Çekirdek özellikle cilt üzerinde yeteri kadar temizlenmediği zaman sivilceye neden olur. Yağ bezelerine etki eden yağlı çekirdeklerin sivilce oluşturmaması için bol su tüketebilirsiniz. Yanı zamanda cilt bakımında dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Sivilceli ciltlerin dikkat etmesi gereken bazı detaylar şu şekildedir:

  • Çekirdekle birlikte bol su tüketebilirsiniz. Böylece cildinizin yağ üretimi dengelenir ve sivilce çıkma ihtimali en aza iner.
  • Çekirdekle birlikte daha az kafein tüketebilirsiniz. Böylece vücuttaki suyun hızlıca atılmasının önüne geçilir ve sivilce oluşumu azalır.
  • Çekirdek tükettiğiniz gün daha az yağlı ve şekerli yiyecekler tüketmeye çalışın. Böylece gün içerisinde aldığınız yağ miktarını azaltabilirsiniz.
  • Çekirdek tükettikten sonrasında yüzünüze düzenli olarak cilt bakımı yapın ve yüz yıkama jeli ile günde 2 kere temizleyin.

Sonuç olarak severek tüketilen çekirdek, çeşitli yağ, mineral ve vitaminlere sahiptir. Bu sebeple çok fazla tüketildiği zaman bazı komplikasyonlara neden olabilir. Eğer sivilceye eğilimli bir cildiniz varsa, çekirdek tüketirken dikkat etmenizi öneririz.

Çekirdek Sivilce Yapar mı? Sivilce Yapmayan Çekirdek Hangileri? İçeriğimiz ilginizi çektiyse, Yüzümüzde Çıkan Sivilcelerin Altında Yatabilecek 6 Olası Neden içeriğimize göz atabilirsiniz.

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR