Zor Şartlarda Yaşayan Evsizler İçin Güneş Enerjili Çadır İcat Eden Liseli Kızlar

Evsizlik oranı ne yazık ki sadece bizim ülkemizde yüksek değil. Bu konuda bizden daha kötü durumda olan birçok ülke bulunuyor. Bu büyük sorun için, sadece devletler değil; toplumlar da ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar. Ama sanıyoruz ihtiyacımız olan şey, bundan çok daha fazlası…

İşte Los Angeles’ta da, evsizlik oranı, giderek daha fazla artıyor. Kent sakinleri, bu probleme bir çözüm bulmak için uğraşıyorlar. Ve çözüm, bir grup liseli genç kızdan çıkıyor!

San Fernando Lisesi’nden bir grup kız öğrenci, Los Angeles’ta artan evsizlik oranına bir çözüm bulmak için harekete geçtiler…

Ve mühendislikle hiçbir ilgileri olmamasına rağmen; sırt çantasına sığan, güneş enerjisi ile çalışan bir çadır üretmeyi başardılar!

Bu umut vaat eden genç kızları, düşük gelirli ailelerdeki kız çocuklarının mühendislik eğitimine destek olan ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan “DIY Girls” işe aldı.

DIY Girls’ün yönetici direktörü Evelyn Gomez, süreç boyunca projeyi yönetti de genç kızlara elinden geldiğince yardım etti.

Genç kızlar, bu çadırı üretmek için; YouTube videoları ve Google aramalarının da yardımıyla, bir yıl boyunca çalıştılar.

Bu muhteşem buluşlarıyla, Lemelson-MIT programından 10.000 $ kazanan genç kızlar, icatlarını, bugün, MIT’nin EurekaFest’inde sunacaklar.

Düşük gelirli ailelere sahip olan kızlar, henüz bu önemli yolculuklarını tamamlayabilmiş olmasalar da…

GoFundMe kampanyası sayesinde onlar için toplanan bağışlar, şimdiden 18 bin doları aşmış durumda.

Yani yollarına devam ediyorlar…

Bizler de yaşadıkları topluma umut veren bu genç kahramanların haklı zaferlerini şimdiden kutluyoruz! Onlar, bu buluşla tüm dünyanın saygısından daha önemli bir şey kazandılar!

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR