İyi Bir Gece Uykusu Ve Kolay Uyanmak İçin Muhteşem Yöntem: 10-3-2-1-0 Formülü

Fitness Eğitmeni Craig Ballantyne‘in geliştirdiği “10-3-2-1-0 formülü” sayesinde herkes iyi bir uyku çekebilir, enerjik bir sabaha uyanabilir.

Bu basit formüle göre, ideal bir gece uykusu için, önceden hazırlanmanız gerekiyor. İyi ve sağlıklı bir uyku için yapmanız gerekenler sırasıyla şöyle:

Bu kafein içeren gıdaların kan dolaşımınızdan atılması için ihtiyacınız olan zamandır. Bu noktada kahve, yeşil çay, siyah çay, kola, enerji içecekleri ya da çikolata tüketmemelisiniz.

Yatmadan önce eğer üç saatiniz kaldıysa hiçbir şey yemeyin ve alkol kullanmayın. Vücudunuz, alkoldeki zararlı maddelerden kurtulmak ve yediğiniz yemeği sindirmek için muazzam miktarda enerji tüketir. Bu durumu şöyle düşünebiliriniz; işten eve geldiniz ve yatağınıza girdiniz. Dinlendiğinizi sanıyorsunuz ama vücudunuz yüksek performansla çalışmaya devam ediyor! Tamamen illüzyon!

Bu noktadan sonra artık çalışmayı ve iş hakkında düşünmeyi tamamen bırakmalısınız. Bunu mental rahatlama olarak düşenebilirsiniz.

Artık uyku saatine sadece 1 saat kaldı. TV, bilgisayar veya akıllı telefon ekranlarını tamamen kapatmalısınız. Facebook, Twitter ve e-posta bildirimleriniz sizi rahat bırakmıyorsa, yapmayın! Vücudunuzun ihtiyacı olan, en sevdiği zaman geldi. Şimdi gönül rahatlığıyla uyuyabilirsiniz.

Uykuya en iyi şekilde hazırlandınız; umuyoruz da vücudunuz en güzel şekilde dinlendi ve tazelendi. Ama artık sabah oldu; yani kalkma vakti. Alarmınız çaldı. Süper bir gün olup olmayacağına saniyeler içinde siz karar vereceksiniz. Yapmanız gereken tek şey, alarmınız çaldıktan sonra defalarca uyku moduna geçmemek. Alarm çaldığında; “10 dakika daha uyuyayım bir şey olmaz yieaa?!?” hatasına düşmezseniz gün boyunca zinde hissedebilirsiniz.

O zaman bir de şöyle güzel bir bilgi verelim:

Sırt üstü yatmak gençliğini korumak isteyenler için biçilmiş kaftandır. Sırt üstü yatmak yüzünüze baskı uygulanmadığı için kırışıklıkların çıkmasına engel olur. Ayrıca bu duruş göğüslerinizin sarkmasını engeller.


Hızlıca uykuya dalmak mı istiyorsunuz? Bu yazımızı da okuyun:

Bir Dakika İçinde Uykuya Dalmanızı Sağlayacak Muhteşem Teknik: 4-7-8 Metodu

İyi bir uyku için yapmanız gerekenler sadece yukarıdakilerle bitmiyor. Bu 16 basit adıma göz atmayı unutmayın:

İyi Bir Uyku Çekip Enerjik Bir Sabaha Uyanmak İçin Uygulamanız Gereken 16 Basit Adım

Uyku pozisyonunuza göre kişiliğinizi öğrenmek ister misiniz?

6 Farklı Uyku Pozisyonu Ve Bu Pozisyonların Yansıttığı Kişilik Özellikleri

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR