Orijinal Parfüm Nasıl Anlaşılır?

Orijinal parfüm nasıl anlaşılır veya diğer bir deyişle sahte parfüm nasıl anlaşılır? Bazen indirimde olduğunu düşünerek veya sokak satıcısından aldığımız parfümler sahte yani taklit parfüm çıkabilir. Fakat biraz sonra paylaşacağımız öneriler ile sahte parfüm alma yanlışının önüne geçebilirsiniz. Önerilerimize geçmeden önce neden sahte parfüm kullanmamanız gerektiğine de değinelim. Sahte parfümler bir takım testlere tabi tutulmadığı için cildinize zarar verebilir, siz orijinaline yakın olduğunu düşünürken bambaşka bir koku kullanıyor olabilirsiniz. Peki parfüm orijinal mi ya da sahte mi nasıl anlaşılır? Gelin orijinal parfüm nasıl anlaşılır hep beraber bakalım.

Parfümün orijinal olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Orijinal parfüm ya da sahte parfüm nasıl anlaşılır? İşte parfüm satın alırken mutlaka dikkat etmeniz gerekenler:

► Orijinal parfümlerinin kutularında, parfümün zarar görmemesi için yapılan bir karton vardır. Sahte parfümler ise kutu içine gelişi güzel bir şekilde koyulmuştur.

► Sahte parfüm kutularının üzerindeki yazıların mürekkepleri taşmış durumdadır. Orijinal parfümlerde ise hatasız ve düzgün yazılar bulunur.

► Orijinal parfümlerin şişeleri tam anlamıyla hatasızdır.

► Orijinal parfümlerin hem kutusunda hem de şişesinde seri numarası yazmaktadır. Sahte parfümlerde ise sadece kutuda seri numarası yer alabileceği gibi hiç seri numarası yazılmamış olabilir.

► Parfümün sprey başlığına ilk bastığınız an çok önemlidir. Fabrikasyon üretimler ilk basışta boş hava sesi verecektir. Ve 3-4 kez bastıktan sonra parfüm gelecektir. Fakat basar basmaz parfüm geliyorsa o parfüm taklit olabilir.

► Sahte parfüm sıkıldıktan 1 saat sonra ekşimeye ve ağır bir yaymaya başlar.

► Parfümün içindeki boruya bakın. Sahte veya taklit parfümlerde bu boru berrak değildir.

► Orijinal parfümlerin kapakları her yönüyle simetriktir.

► Parfümün üzerinde bulunan kabartmalara özellikle dikkat edin. Eğer aldığınız marka her ürününde bu kabartmalara önem veriyorsa ve aldığınız parfümde bu kabartmalar yok ise parfüm sahte olabilir.

► Parfüm ilk sıkıldıktan 15 saniye sonra alkol ve kolonya kokusu yoğun bir şekilde geliyorsa sahte olabilir.

► Orijinal parfümlerin dışında bulunan ambalajlar kusursuz bir şekilde kapatılmıştır. Fakat sahte parfümlerde bu ambalaj gevşek ve düzensizdir.

► Parfümün dışında bulunan ambalajın uçları dengeli bir şekilde yapıştırılmışsa gerçek, eğer çok fazla kayma var ise sahte olabilir. Bu uçları görmek için parfümü kutusunun altına veya üstüne bakın.

Parfüm satın alırken dikkat edilmesi gerekenler:

► Parfüm satın almadan önce satın alacağınız parfümü her yönüyle internetten inceleyin.

► Satın alacağınız parfüm ile internetten incelediğiniz parfümün renklerini karşılaştırın. Ünlü markalar parfümlerinde az miktarlarda renklendirici kullanır. Eğer satın alacağınız parfümün rengi çok canlıysa parfüm sahte olabilir.

► İnternet üzerinden parfümün ortalama değerini hesaplayın. Eğer satın alacağınız parfüm bu ortalamanın çok aşağısındaysa parfüm sahte olabilir.

► Eğer parfümü denediyseniz ve çok kısa süre içerisinde üzerinizden uçup gittiyse o parfüm sahte olabilir.

► Parfümü beyaz peçeteye sıkın. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi; orijinal parfümlerde renklendirici çok az olur. Fakat sahte parfümlerde renklendirici oranı oldukça fazladır. Sahte parfümler fazla renklendirici oranıyla peçetede iz bırakacaktır.

► Parfümü sıkar sıkmaz kokunun kişiliğine dair her ayrıntıyı alıyorsanız o parfüm sahte olabilir. Unutulmamalıdır ki orijinal parfümlerin farklı notaları bulunmaktadır. Aşama aşama farklı kokular verirler.

► Son olarak; parfüm satın alırken güvenilir yerlerden satın almaya çalışın. Hiçbir mağazanın çalışanı sokakta parfüm satmaz.

Bugün orijinal parfüm nasıl anlaşılır sorusunu cevaplamaya çalıştık ve sahte parfümü anlamanın yollarına yer verdik. Eğer sizin de bu konuda kullandığınız bir yöntem var ise bizimle yorum olarak paylaşmayı unutmayın.

İlgili Yazılar:

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR