Sonbahar Mevsimine Bakışınızı Değiştirecek 10 Çok İlginç Bilgi

Her mevsimin ayrı bir güzelliği var; sonbaharın da öyle. Fakat sonbaharın bu güzelliklere ek olarak bir de bi’ hayli ilginç bilgileri var. İşte sonbahar ile ilgili ilginç bilgiler!

1. Sonbaharda saçlarımız daha fazla dökülüyor.

Bunu hepimiz fark etmişizdir, fakat yine de hatırlatmakta fayda var. Çünkü saç dökülmesini bir nedene bağlayamayanlar olmuş olabilir. Peki neden sonbaharda saçlarımız daha fazla dökülüyor? Bunun sebebi saçın uzama fazlarında saklı. Yaz aylarında, vücudumuz kafa derimizi korumak için saçların daha sıkı olmasını sağlarken, sonbaharda telogen fazı adı verilen evreye yani dökülme evresine geçiyor.

İlgili Yazı: Hayal Ettiğimiz Sağlıklı Saçlar İçin Kaçınmamız Gereken 18 Uygulama

2. Kalp krizi riski azalıyor.

Saçların döküldüğünü söyleyince her şeyin kötüye gittiğini zannetiniz değil mi? Hayır, her şey o kadar da kötü değil. 🙂 Michigan Üniversitesi‘nde yapılan araştırmalar sonbahar ekinoksundan sonra kalp krizi riskinin düştüğünü gösteriyor. Bunun sebebi olarak ise az stres ve daha fazla uyku gösteriliyor.

İlgili Yazı:
İyi Bir Uyku Çekip Enerjik Bir Sabaha Uyanmak İçin Uygulamanız Gereken 16 Basit Adım

3. Avustralya’daki akrabalarınıza ‘Sizin oralarda soğuklar başladı mı?’ diye sormasanız iyi olur.

Yeni Zelanda ve Avustralya‘da sonbahar resmi olarak 1 Mart ve 31 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşiyor.

4. Açıkçası şanslıyız.

Cennet vatanımız diye boş yere demiyoruz. Ekvator ve çevresinde yaşayan insanlar hayatları boyunca sonbahar yaşamadılar.

5. Hormonlar tavan.

Kadınlar ve erkekler sonbahar döneminde testosteron hormonu seviyelerinin zirvelerini yaşıyorlar.

6. Sonbaharda doğanlar şanslı!

Araştırmalar sonbaharda doğanların, diğer mevsimlerde doğanlara göre daha uzun ömürlü olduğunu gösteriyor.

7. Ola ki bir gün film çekecek olursanız…

Bu zamana kadar isminde “sonbahar’ kelimesi geçen hiçbir film Oscar ödülü kazanamadı. İşin daha ilginç yanı ise, adında diğer mevsim isimlerinin geçtiği filmlerin tamamının ödül kazanmış olması.

8. Kuş olmanın da zorlukları var.

Kuşlar, sonbahar göçlerinde bi’ hayli yoruluyor. Sonbaharda, kış mevsimini farklı bir yerde geçirmek için göçe çıkan kuşların arasında en uzun yolculuk yapanlar kuzey sumrularıdır. Tam tamına 17.700 kilometre yol giderler.

9. Sonbaharda yapraklar neden sararır veya kızarır?

Hepimiz sonbaharda yaprakların kızardığını, sarardığını ve morardığını görmüş veya yaşamışızdır. Bunun sebebi ise çok ilginç! Yaprakların sararmasının sebebi havalar soğuduğu zaman yaprakların sap kısmındaki şekerin tüm yaprağa yayılmasıdır.

10. Hafıza güçleniyor.

Sonbaharda küçük dağ baştankarası topladığı tohumları yüzlerce farklı yere saklar. Bunun sonucunda beyindeki hafıza bölgesi yani hipokamus bölgesi %30 gelişir.

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR